Kaparo Nedir? Kaparo Geri Alınır Mı?

Kaparo Nedir? Kaparo Geri Alınır Mı?
Kaparo Nedir? Kaparo Geri Alınır Mı?
blank
blank

Kaparo nedir? Kaparo geri alınır mı? Kaparo almak veya kaparo vermek bir ürün alım ve satımı sırasında oldukça çok duyduğumuz kalıplardır. Hemen hemen her satılan ürün için kaparo istenebilir veya verebilirsiniz. Kaparo, bir satış gerçekleşmeden önce alıcının ürünü alacağına dair verdiği sözün fiziksel boyut kazanmasına yardımcı olur. Özellikle, ticaret alanında oldukça çok kullanılmaktadır. Kaparo sayesinde iki taraf da birbirine güven vermiş olur. Her ne kadar çok kullanılan bir terim olmasına rağmen, tam anlamıyla neyi ifade edildiği bilinmemektedir. Buna ek olarak kaparonun geri alınıp alınmayacağı da araştırılmaktadır. Kaparo hakkında merak ettikleriniz için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Aşağıda sizinle genel çerçevede kaparo hakkında bilinmesi gerekenleri paylaştık.

Kaparo Nedir?

Kaparo, aslında, herhangi bir ürün satışında en çok karşılaştığımız bir terim olup, hemen hemen herkes bu konuda bir deneyime sahiptir. Kaparo alınması veya verilmesi yasal bir durum olup, başlamakta olan bir alış-verişin başlangıcını oluşturmaktadır. Kaparo hem satıcı hem de alıcı için önemli bir bağlayıcı unsurdur. Bir ürün alımında kaparo vermek, o ürünü alacağınıza dair bir fiziksel kanıt olarak düşünülebilir. Kaparo için belirli bir tutar vermek mümkün değildir, bu alacağınız ürün için biçilen fiyata göre değişiklik göstermektedir. Bir ürün veya hizmet için kaparo vermeniz durumunda, bu ürünü alacağınıza dair karşı tarafa güven vermiş olursunuz.

Göz atabilirsiniz;

Kaparo Sözleşmesi Nasıl Olur?

Bir ürün alım ve satımı gerçekleşmeden önce kaparo verilmesi durumunda satıcı ve alıcı arasında bu işlemin gerçekleşeceğine dair bir garanti söz konusu olur. Kaparo, alımın gerçekleşeceğine dair verdiği sözü fiziksel boyuta taşımaktadır. Yalnız, kaparo verilirken mutlaka sözleşme yapmalısınız. Bu sözleşme belgesinde kaparonun verildiği, satışın yapılacağı tarih mutlaka yazılmalıdır. Bunlara ek olarak, iki tarafında kimlik bilgileri, alınacak ürün veya hizmetin ne olduğu ve geriye verilecek olan tutarın belirtilmesi gerekir. Böylece, iki tarafta oluşabilecek herhangi bir mağduriyet durumunda sözleşme ile durumunu beyan edebilme hakkına sahip olacaktır.

Kaparo Geri Alınır Mı?

Hemen hemen her alım satım işleminde kaparo terimiyle karşılaşırız. Fakat, bazı durumlarda, kişi kaparo vermesine rağmen, ürünü almaktan vazgeçmekte. Bu durum karşısında da en çok merak edilen konulardan biri de kaparonun geri alınıp alınamayacağı. Siz, bir ürün veya hizmet satın almak için öncesinde kaparo verdiğiniz zaman, satıcı bu ürünü sadece senin için ayırır ve dışarıdan gelecek herhangi bir teklifi reddeder. Eğer siz, kaparo vermenize rağmen, ürünü almak istemediğinizde kaparoyu geri almanız mümkün değildir. Kaparo sadece, bu alış-verişin satıcı tarafından iptal edilmesi durumunda geri alabilirsiniz. Alıcının vazgeçmesi durumunda kaparo alınması söz konusu değildir.

Kaparo vermeden Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yukarıda sizinle kaparonun geri alınıp alınamayacağı hakkında bilgi verdik. Alıcının vazgeçmesi durumunda verdiği kaparoyu geri alması mümkün değildir. Kaparo verdiğiniz durumunda da satış sırasında kaparonun toplam fiyattan düşürülmesini talep edebilirsin.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz