Kanuni Takip ve İdari Takip Nedir?

Kanuni Takip ve İdari Takip Nedir?
Kanuni Takip ve İdari Takip Nedir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İdari ve Kanuni takip kredi ve kredi kartı kullanan insanların bir kısmının karşılaştığı bir durumdur. İdari takibi kim uygular, hangi durumda uygular, kanuni takibi kim uygular, hangi şartlar altında uygulanır gibi soruların cevabını bu makalede anlatacağız.

Kanuni Takip

Kanuni takip sistemi, kanuni takip ne zaman kalkar, kanuni takip sorgulama nedir? Kredi veya kredi kartı borcunuzu 90 gün içerisinde ödemezseniz bu süre sonunda borcunuz olan banka size ihtar çeker ve tüm borcunuzu 7 gün süre içerisine ödemenizi talep eder. 7 günlük süreç içerisinde de borcunuzu yine ödemezseniz bu durumda banka sizi avukata verir ve bu işin çözüm yolu mahkemeden geçer. İşte bu 7 günlük son sürecin bitmesine müteakip devreye giren sürece “Kanuni Takip” denilmektedir. Kanuni Takip’in bir önceki adımının İdari Takip olarak adlandırıldığını yukarıdaki kısımda anlatmıştık.

OKU: Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Süreci

İdari Takip

İdari takip nedir, idari takip ne zaman kalkar, idari takip sorgulama ve idari takip sildirme nasıl yapılır? Bankalar tarafından borçlu olan kişilere uygulanan takip süreci idari takip olarak adlandırılmaktadır. Bu takip şekli tüm bankalar tarafından gerekli görüldüğü durumlarda uygulanabilmektedir. Bu İdari Takip’in kendinize uygulanmamasını istiyorsanız bu durumda borçlarınızı düzenli ve eksiksiz olarak yatırmalısınız.

İdari Takip Sürecinin İşleyişi

  1. İdari Takip sistemi esasında müşterinin mağdur olmaması adına geliştirilen bir sistemdir. Bu süreçte alacaklı olan banka müşteriye de yardımcı olmak maksadıyla kişiye özel ödeme çizelgeleri hazırlayarak verdiği borcu geri almaya çabalar. Eğer kişi borcunu bu belirtilen şekilde de ödemezse ve bu ödememe süreci 90 günü doldurduysa ilgili banka borçlu olan müşterisine ihtar çeker ve borcun 1 hafta (7 gün) içerisinde ödenmesi gerektiğini hatırlatır.
  2. Hemen icra aşamasına geçilmez. İdari Takip süreci içerisinde banka borçlu olan müşterinin ödeme yapıp yapmayacağını anlamaya çalışır. Kişi bankayı ödeme yapacağına dair ikna edebildiyse banka bizzat borçlu kişiyle masaya oturur ve bir ödeme planı çıkarır. Bu ödeme planının çıkarılmasının asıl amacı zaten zor durumda olan müşterinin durumunu bir nebze olsun hafifletmektir. Bu durum biraz da bankanın insiyatifine kalmış bir şeydir. Her banka bunu uygulayacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Kimi bankalar bu süreçle hiç uğramak istemediği için direk borçlu kişiyi icraya verebilir ve parasını icra yoluyla temin eder.

Göz Atabilirsiniz;

  1. İdari Takip sonrası ilerleyen süreçte kredi almak zorlaşmaktadır. Borcunuzdan dolayı idari takibe girmişseniz ilerleyen zamanlarda kredi veya kredi kartı talebinizde bu durumun karşınıza çıkması muhtemel. KKB sizin İdari Takip’e girdiğinizi de kayıt altına alacağından dolayı sonrasındaki süreçte bankalardan direk red cevabı alabilirsiniz. Bundan ötürü İdari Takip’e girmemek için elinizden geleni fazlasıyla yapmalısınız. Bankalar mecburen zor günlerde kapıları çalınacak kurumlardır. Bunu göz ardı etmemenizde yarar var. İdari takibi detaylı olarak öğrendiğimize göre şimdi Kanuni Takip’i detaylı olarak inceleyebiliriz.

İdari Takip ile Kanuni Takip Arasındaki Farklar

  • İdari takip sürecinde banka sizinle muhattap olur ve borcunuza yapılandırma yaparak ödemenize yardımcı olur. Kanuni takip sürecinde ise banka sizinle muhattap olma işlemini mahkemeye devreder.
  • İdari takip resmi olan bir süreç değildir. Kanuni takip ise araya mahkeme girdiği için resmi bir süreçtir.
  • Kanuni Takip İdari Takip’in bir sonraki adımıdır.
  • Kanuni Takip’te, İdari Takip’te sicilinizi bozan durumlardır.

İdari Takip Süreci Hakkında Bilgiler

  • En kötü ihtimalle borcunuzu İdari Takip sürecinde ödemelisiniz. Çünkü bu sürecin sonrası mahkeme devreye girecek ve içinden pek de çıkılmayacak bir duruma girilmiş olacak.
  • İdari Takip ‘e girdiğiniz anda sicilinizin kirlendiğini unutmamalısınız. Bu da ilerleyen süreçte kredi, kredi kartı alımlarında karşınıza çıkacak olması demektir.
  • Böyle bir durumla karşılaşmamak için kesinlikle ve kesinlikle harcamalarınızı çok dikkatli yapmalısınız.

Bakabilirsiniz;

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz