Kadın Girişimci Destek Kredisi Nedir?

Kadın Girişimci Destek Kredisi Nedir?
Kadın Girişimci Destek Kredisi Nedir?

Kadın girişimci destek kredisi, kadın girişimci destek kredisi şartları, kadın girişimci destek kredisi KOSGEB tarafından veriliyor mu? Sorularının yanıtlarını makalemizde cevapladık. Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de kadın girişimciler için çeşitli destekler verilmektedir. Bu desteklerden biri de kadın girişimciler için verilen kredilerdir. Bu kredilerin destek kredisi adını almasının sebebi, onların iş yeri açabilmesi için gerekli olan teminatı sağlamaktır. Bu kredi iş yeri açan ya da işini büyütmek isteyen kadın girişimcilere verilmektedir.

Kadın Girişimcilere Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Kadın girişimcilere destek kredisi bazı anlaşmalı bankalar ve devlet tarafından verilmektedir. Anlaşmalı bankalardan bu krediyi alabilmek için bir işletmenin yöneticisinin ya da ortaklarından birinin kadın olması, yılık sermayesinin 10 bin Euro’nun altında olması ve 50’den fazla çalışanının olmaması gerekir. Ancak bu kural bankalara göre değişiklik gösterebilir.

Eğer bu krediyi devlet destekli alacaksanız da KOSGEB tarafından verilen girişimcilik kursu sertifikanızın olması gerekir. Bu sertifikayı alabilmek için yakınınızdaki iş-kur şubelerine ya da KOSGEB birimlerine başvuru yapabilirsiniz.

Kadın Girişimci Destek Kredisi Şartları Nelerdir?

Kadın girişimciler için verilen destek kredisi şartları her bankaya göre değişiklik gösterir. Eğer bu krediyi bir bankadan çekecekseniz, banka yetkilerinden şartlarla ilgili bilgi alabilirsiniz. Ancak devlet aracılığı ile bu krediyi alacaksanız aşağıdaki şartlara uygun olmanız gerekir;

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin tamamlanmış olması gerekir.
  • Kredi için başvuru yaptığınız tarihten itibaren son bir yıl içinde aynı faaliyet konusu ile işletmenizin bulunmaması gerekir.
  • Kurulacak olan işletmenin T.C. kanunlarına uygun olan tüzel kişi ya da gerçek kişi işletmesi olması gerekir.
  • Destek alacak olan kişinin başka bir kurum veya kuruluşta SGK’ya bağlı olarak çalışmaması gerekir.

Kadın Girişimcilere Destek Kredisi Veren Bankalar

Kadın girişimciler için KOSGEB dışında pek çok banka tarafından kredi imkânı sunulmaktadır. Bu bankalar Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, Vakıf Bank, TEB, Finansbank, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası şeklindedir. Bu bankalar genellikle destek kredisini paket halinde sunarlar ve krediyi alan kişiye ücretsiz olarak pek çok hizmet de sunarlar. Bankalar ve kampanyaları hakkında detaylı bilgi verelim.

Ayrıca daha fazla bilgi almak için Kadın Girişimcilere Kredi Veren Bankalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Finansbank Kadın Girişimci Destek Kredisi

Finansbank, kadın girişimciler için başlatılan destek kampanyasına tam destek sağlayan bankalardan biridir. Buna göre toplamda 50 Milyon Euro ‘luk fonu kadın girişimciler için finans sağlamak amacıyla tahsis etmektedir. 36 aya kadar vade ile çekebileceğiniz miktar ve tüm detaylarla ilgili bilgiyi bankanın şubelerinden edinebilirsiniz.

Finansbank bununla birlikte kadın girişimciler için özel bir uygulama başlatmıştır. İşletme Merceği adını verdiği bu uygulama ile kadınların işletmelerini geliştirmeleri için yedi farklı alanda eğitim vermektedir. Bu eğitime kredi alan her kadın girişimci hak kazanabilir.

Garanti Bankası Girişimci Destek Kredisi

Garanti bankası da finansman ihtiyacı duyan tüm kadın girişimciler için kredi destek imkânı sunmaktadır. Bu bankadan bu krediyi alabilmek için işletmenizin yöneticisinin kadın olması, işletmenin bir kısmının ya da tamamının sahibin kadın olması, yılık cironun 10 milyon Euro’nun altında olması ve çalışan sayınızın 50 kişiyi aşmaması gerekir. Bu şartları taşıyorsanız, kredi miktarının %70’i Avrupa Kalkınma ve İmar Bankasının teminatında olan kredinizi en az 12 en fazla işe 36 ay taksitle çekebilirsiniz.

Halkbank Kadın Girişimci Destek Kredisi

Halk Bankası da kadın girişimciler için destek paketi sunan bankalardandır. İşletme kuruluşu tamamlanmış ve faaliyete henüz başlamamış ya da 1 yılı aşmayan sürede faaliyette bulunan tüm kadın girişimci işletmeleri için kredi veren banka aynı zamanda ücretsiz havale ve EFT, masrafsız kredi kartı, masrafsız vadesiz hesap gibi ek fırsatlar da sunar.

İş Bankası Kadın Girişimci Destek Kredisi

İş Bankası’ndan Kadın Girişimci Destek Kredisi alabilmeniz için 250’den az kişi çalıştırıyor olmanız, yıllık cironuzun 50 milyon Euro’yu aşmaması ve kadın girişimci tanımına uygun olmanız gerekmektedir. Bu şartlar altında 12 aydan 36 aya kadar vadesi olan, 1,29 faiz oranına sahip olan krediden, ihtiyacınıza göre faydalanabilirsiniz. Ayrıca ilk 3 ay ve ilk 6 ay geri ödemesiz seçeneklerden de faydalanabilirsiniz.

TEB Kadın Girişimci Destek Kredisi

TEB de hali hazırda işletmesi olan ya da kendi işini kurmak isteyen kadın girişimciler için kredi desteği veren bankalar arasında yer alıyor. 24 aya kadar vadesi olan krediyi 125 Bin TL’ye kadar kullanabilirsiniz. Teminatsız olarak kullanabileceğiniz bu kredi için yıllık cironuzun 50 milyon TL’yi aşmaması ve 250’den fazla işçi çalıştırmıyor olmanız gerekir.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Destek Kredisi

Ziraat Bankası, kadın girişimciler özel destek paketi sunmaktadır. Teminatsız olarak 36 aya kadar vade ile çekebileceğiniz destek kredisi ile birlikte özel indirimler ve çeşitli ayrıcalıklardan da faydalanabilirsiniz. Bunlar için bankaya 2 adet otomatik ödeme talimatı vermeniz, İnternet bankacılığını kullanmanız ve KOBİ kart ürünlerine sahip olmanız gerekiyor. Bu şartlar yerine getirildiğinde ise kredi tahsis ücretlerinde %50 indirimden aileniz ve sizin için özel oluşturulmuş emeklilik planlarına kadar pek çok avantajdan da faydalanabilirsiniz.

Devletin Kadın Girişimci Destek Kredisi

Devlet, kadın girişimcilerin çoğalması ve ev hanımlarının da meslek sahibi olması için destek kredisi vermektedir. Bu kredi KOSGEB aracılığı ile sağlanır. Bu krediden yararlanabilmek için öncelikle ücretsiz olarak verilen uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmalı, ardından KOSGEB internet sitesi üzerinden başvurunuzu yapmalı buradan elde edeceğiniz belge ile başvurunuzu yapmalı ve size verilen gün ve saatte iş planınız ile sunum yapmalısınız. İş planınız kabul edildiği takdirde 50 bin TL geri ödemesiz ve 100 bin TL geri ödemeli kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

OKU: KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz