İzmir İli ve Alanya İlçesinin Tarihi Güzellikleri ve Ulaşım İmkanı

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Genellikle insan yapımı ile oluşmuş ve tarihi eserleri ya da yerleri ifade etmek için kullanılan mimari, sanat, mühendislik ve diğer alanlarda ustalıkla oluşturulmuş bir çok tarihi güzellik vardır. Ülkemizde bulunan kültürel ve tarihi öneme sahip olan aynı zamanda birbirinden güzel manzaraları bulunan bölgelerimiz arasında Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesi en başta gelir. Ege bölgesinin en popüler ili İzmir ve Akdeniz bölgesinin ise en popüler olan Antalya ilinin Alanya ilçesi oldukça güzel yapıları ve eşsiz manzaraya sahip tarihi güzellikleri ile her sene gelen ziyaretçilerine kapı açmaktadır. Türkiye’nin tarihi güzellikleri, ülkemizde yüzlerce yıllık kültürel mirası ile dikkat çeken en büyük zenginliklerindendir.

 

Tarihi güzelliği bulunan yerler her görüşte, ziyaretçilerini geçmişe doğru unutulmaz bir yolcuya çıkarmaktadır. İzmir ilinin ve Alanya ilçesinin tarihi güzellikleri zengin geçmişiyle sizi büyüler ve her defasında yola çıkma duygusu uyandırır. Türkiye diğer ülkelere göre tarihi zenginlikleri ile ünlü bir ülkedir. Binlerce yıllık tarihi ve kültürü ile içinde bulunduğumuz bu coğrafyanın her bir köşesi, adeta açık bir hava müzesi gibi büyüleyici bir görünüm sağlar. Yabancı turistlerin her yıl ziyaret ettiği ve çok fazla ilgi gösterdiği bu yerler bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

İzmir

Türkiye’nin Ege bölgesinde bulunan İzmir ili, tarih boyunca farklı medeniyetlerin yerleştiği ve her bir medeniyetin kendi kültürünü ve izlerini birleştirdiği muhteşem bir coğrafyadır. İzmir, binlerce yıllık tarihi geçmişi ve zengin bir kültür mirasına sahip olan önemli bir şehirdir. Bu tarihi güzellikler, İzmir’in zengin tarihini görmek isteyen ziyaretçilerine göstermek ve şehrin kültürel mirasını korumak için büyük önem taşımaktadır. 8 bin 500 yıl önceye kadar uzanan ve bilinen tarihi geçmişi ile İzmir’de, tarih boyunca yaşayan insanların izlerini kentin dört bir tarafında görmek mümkündür. İzmir’in tarihi merkezinde bulunan konak meydanı ve tarihi Kemeraltı Çarşısı İzmir’in tarihi yapılarının en yoğun olduğu bölgedir. İzmir’de bulunan en ünlü meydanlardan bir tanesi olan Konak Meydanında bulunan saat kulesi, etrafında bulunan bir çok tarihi yapı ve anıt ile İzmir’in sembolik yapılarından bir tanesi olmuştur.

 

Kemeraltı Çarşısı ise İzmir’in en eski ve en büyük çarşılarından bir tanesidir. Osmanlı dönemi zamanında inşa edilmiş olan bu çarşının, tarihi dokusu ve geleneksel el sanatları ürünleri bulunmaktadır. Romalılar tarafından inşa edilmiş olan Kadifekale, İzmir’in merkezinde yer alan tarihi bir kaledir. İzmir’de bulunan Kordonboyu, İzmir’in deniz kenarındaki en ünlü mekanlarından bir tanesidir. Burada bulunan tarihi binalar, yürüyüş yolları ve kafeler, İzmir’in tarihi dokusunu modern bir şekilde ziyaretçilerine yansıtmaktadır.

Ulaşım İmkanı;

İzmir Türkiye’nin en batısında yer alan bir şehirdir ve ulaşım imkanları oldukça geniştir. İzmir içerisinde bir yerden bir yere gitmek oldukça kolay ve mümkündür. Şehir içerisinde gezmek için toplu taşıma araçları, özel araçlar, taksi ve bisiklet ile mümkündür. İzmir iline başka bir şehirden gelmek isteyenler ise karayolu ve havayolunu tercih edebilir. Otobüs kullanan bir kişi İzmir otogar içinde inerek taksi ile istediği bölgeye gidebilir.

Alanya

Antalya ilinin bir ilçesi olan Alanya, tarihi bir yerleşim yeridir. Antik Çağlardan itibaren çeşitli uygarlıkların egemenliği altında bulunan Alanya’nın tarihi, M.Ö 20.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu tarihi güzellikler, Alanya ilinin zengin tarihi mirasını yansıtmakla beraber her yaz gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Toros dağları ile çevrili olan bir bölgede bulunan Alanya, bulunduğu yerin konumu ile beraber tamamen bir turizm cennetidir.

 

Doğal güzellikleri ve eşi benzeri olmayan coğrafyası ile dolu dolu tatil yapabilecek eşsiz güzelliklerle dolu bir ilçedir. Keşfedilebilecek pekçok bölgesi ile turistlerin vazgeçilmez yeri olan Alanya için, yapmak istediğiniz tatilde konaklama imkanı sunan ve birbirinden güzel manzaraya sahip konaklama imkanı sağlayan Alanya oteller, oldukça güzel ve konforludur. Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan ve sembolik  yapıları arasında olan Alanya Kalesi, ilçe merkezinde bir tarihi yarımadada bulunmaktadır.

 

Ulaşım konusunda ise yürüyerek kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Alanya’nın merkezinde bulunan Damlataş Mağarası 1948 yılında keşfedilmiştir. Tarihi dokusu ve güzellikleri ile beraber bu mağara, her yıl gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Alanya’nın merkezinde yer alan Alanya Arkeoloji Müzesi, tarihi eserleri ve kalıntılarını barındırmaktadır. Modern yüzüne sahip olan yat limanı, deniz kıyısında yer almaktadır ve tarihi dokusu ile birleşen modern yapısı sayesinde her yıl gelen ziyaretçilerine kapı açmaktadır. Planlanan bir tatil için daha öncesinden konaklamak istediğiniz otele rezervasyon yaptırarak otel fiyatı
konusunda yetkililer tarafından yardımcı olunabilir.

Ulaşım İmkanı;

Alanya, Antalya ilinin ve Türkiye’nin güney sahilinde bulunduğu bir şehirdir. Her sene ziyarete gelen turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ulaşım imkanlarına da sahip bir ilçedir. Şehirler arası gezmek istediğinizde taksi, toplu taşıma, bisiklet ve özel aracınız ile rahatlıkla bir yerden başka bir yere gidebilirsiniz. Farklı bir şehirden gelmek isteyen kişiler ise havayolu ve karayolunu tercih edebilir. Alanyanın yakınlarında bulunan Gazipaşa havalimanı şehre yaklaşık olarak 45 km uzaklıktadır. Şehir merkezine gitmek için, havalimanından taksi veya özel araç ile kolay bir şekilde ulaşılabilir. Alanya ilçesine kendi aracınız ile gelmek isterseniz eğer şehre ulaşmak için D-400 karayolunu kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz