İş Yeri Sigortası Nasıl Yapılır?

İş yeri Sigortası Nasıl Yapılır
İş yeri Sigortası Nasıl Yapılır

Sigorta gün geçtikçe önem kazanan ve bununla bağlantılı olarak da Sigortacılık, ciddi derecede gelişen bir sektördür. Sigorta; herhangi bir evi, aracı,iş yerini vb. kapsayabilir. Gelecekte olması muhtemelen herhangi bir şeyin yol açacağı maddi anlamdaki olumsuzlukları güvence altına almak için en etkili yol sigortadır. Siz de bir iş yeri sahibiyseniz bununla ilgili iş yeri sigortası yaptırarak, iş yerinizin olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına alınmasını sağlayabilirsiniz.

İş yeri Sigortası Yaptırmak

Sigorta yaptırılacak olan iş yerinin hizmet verdiği sektörde sigorta açısından önemlidir. Şöyle ki iş yerinin faaliyeti için gerekli olan ekipmanlar sektörden sektöre farklılık göstermekte ve bundan dolayı sigorta açısından bu farklılıkların belirtilmesi gerekmektedir.

Sigorta yaptıracağınız şirkette oldukça önemlidir. Sigorta firmaları iş yerleri için belli başlı teminatlar sunabilir. Bununla birlikte bu standart paketlerin üzerine eklenecek teminatlara ek ücretler talep edilebilir. Talep edilecek bu ek ücretlerde sigorta firmasından, sigorta firmasına farklılık gösterebilir. Bu anlamda sizin yapacağınız şey sigorta firmalarını karşılaştırmak ve sizin için en uygununa karar vermektir. Sigorta şirketinin sunduğu paketler geniş kapsamlı olabileceği gibi dar kapsamlı da olabilir. Bundan ötürü siz ihtiyacınız doğrultusunda seçim yapmalısınız. Eğer dar kapsamlı paketin işinizi göreceğini düşünüyorsanız bu durumda boş yere geniş kapsamlı pakete para vermemelisiniz. Benzer şekilde geniş kapsamlı sigorta paketine ihtiyacınız varsa az para vereceğim diye yaşanabilecek olumsuz durumlardan ciddi derecede etkilenebilecek bir hale gelmemelisiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Sigortasız Kredi Veren Bankalar 2020

Sigorta yaptırmaya karar verdikten sonra ya direk sigorta yapan şirkete ya da bu şirketin acentelerinden birine başvurmanız gerekmektedir. Başvuruda iş yeri sigortası yaptırmak istediğiniz belirtmeli ve iş yerinde kullanılan tüm makine ve eşyaların detaylıca belirtilmesi gerekmektedir. Bu eşyalara göre sigorta poliçesi oluşturulacaktır. Sigorta şirketi ya da acenteler aracılığıyla oluşturulan bu poliçelerin geçerliliği 1 yıldır. 1 yılın dolmasına müteakip istenirse yenilenir.

İlginizi çekebilir: İşyeri Açma ve Destek Kredileri Nasıl Alınır?

İşyeri poliçeleri iş yerinden iş yerine farklılık gösterebilir. Sigorta firması hırsızlık, yangın, doğal afetler vb. gibi durumlardan ötürü ortaya çıkabilecek maddi hasarları size geri ödemektedir. İşte bu kapsam sizin tarafınızdan belirlenebilir. Belirlenen içeriklere göre de böyle bir felaket tutarında size ödeme yapılır. Kapsamı ne kadar geniş tutarsanız teminatlar ve buna karşılıkta ödeyeceğiniz sigorta primleri o kadar fazla olacaktır. Sigortanın kapsamının geniş olması ise iş yerine ait camların kırılması, kasanın çalınması vb. daha uç durumları kapsadığı anlamına gelir.

Sigorta yaptırmadan önce kesinlikle ve kesinlikle 4-5 sigorta şirketinden fiyat ve teminat kapsam bilgisi alınmalı ve ona göre değerlendirilerek iş yeri sigortası yaptırılmalıdır.

Göz atın: İşyeri açabilmek için kredi çekmek


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz