İsteğe Bağlı Sigorta Ne Demek? Gerekli Şartlar Nelerdir?

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Demek
İsteğe Bağlı Sigorta Ne Demek

Emekli olabilmek için gerekli temel koşullardan biri çalışmış ve sigorta primlerinin SGK’ya ödenmiş olması gerekliliğidir. Ancak, çeşitli nedenlerle çalışmayan veya çalışmaya ara vermiş olanların da prim gün sayısını tamamlayabilmeleri için isteğe bağlı sigortalı olma hakları da vardır. Yani, herhangi bir işte çalışma olanağı olmayanlar, ev kadınları, öğrenciler ve kısmi zamanlı çalışanlar isteğe bağlı sigorta ile sosyal güvenliklerini devam ettirme ya da eksik günlerini tamamlama olanağına sahiptirler. Bu şekilde olanlar isteğe bağlı sigortalılığa başvurarak eksik günlerini tamamlayabilirler.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Genel Sağlık Sigortası (GSS) Nedir?

İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilmek İçin Neler Gerekli?

Türkiye’de yasal olarak ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarından istenen şartlar;

  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • Yasaya dayalı zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak ya da ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,
  • Kendi sigortalılığı nedeniyle bağlanmış bir aylık ile çalışıyor olmamak,
  • İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesiyle Kuruma başvuruda bulunmak, koşulları aranmaktadır.

Türkiye ile uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde iş üstlenen işverenlerce, yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçilerinden isteğe bağlı sigortalılık talebinde bulunanlardan Türkiye’de ikamet şartı aranmamaktadır.

İlk defa isteğe bağlı sigortaya bildirim işlemi, isteğe bağlı sigortalılık giriş bildirgesinin, başvuru sahibinin ikametinin bölgesi içine bulunan bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne verilmesi ile olacaktır. Tekrar isteğe bağlı sigortalılık talebinde bulunacaklar ise talep dilekçesi ile Kuruma başvururlar. Türkiye’de ikamet etmekteyken sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarından isteğe bağlı sigortalı olmak için talepte bulunanların isteğe bağlı sigortalılık giriş bildirgesinde beyan etmiş oldukları Türkiye’deki adresi ikamet adresi olarak kabul edilecektir. İsteğe bağlı sigortalılık, geçerli koşulları taşıdığı takdirde; giriş bildirgesinin veya talep dilekçesinin SGK tescil edilip kayıt edildiği tarihi takip eden günden itibaren başlatılmış olacaktır.

İsteğe Bağlı Sigortada Ne Kadar Prim Ödenir?

İsteğe bağlı sigortalıların ödeyecekleri SGK primi tamamen sigortalı tarafından belirlenebilmektedir. Sosyal güvenlik reformu sonrasında isteğe bağlı sigorta primi; belirlenecek olan prime esas kazancın alt sınırı (asgari ücret) ile üst sınırı (asgari ücretin 6,5 katı azami ücret) arasında, sigortalı tarafından karar verilebilen aylık kazanç üzerinden bulunacak kazancın %32’sidir. Asgari ücret her arttığında isteğe bağlı sigorta primi de buna bağlı olarak artış göstermektedir. İsteğe bağlı sigortanın primi, tescil edildiği ayı takip eden ayın son gününe kadar ödenebilmektedir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: SGK İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

İsteğe Bağlı Sigortalılar Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabiliyor mu?

İsteğe bağlı sigortalının eşinden sağlık yardımı aldığı gerekçesiyle sağlık primi ödememe olanağı yoktur. Zorunlu olarak isteğe bağlı sigortalı kendi üzerinden sağlık primi ödeyecek olup, sağlık yardımını kendi sigortalılığı üzerinden karşılanması yoluna gidilecektir.

Önemli Bilgi;

İsteğe bağlı sigorta primleri Bağ-Kur primi ödeniyormuş gibi dikkate alınmaktadır. Bu nedenle özellikle emeklilik hesabı yapılırken isteğe bağlı sigorta primi ödeyen kişilerin eğer SSK’dan emekli olmak istiyorlarsa son yedi yılda 3,5 yıldan ( 1260 gün ) daha az isteğe bağlı sigorta primi ödemeleri gerektiğine dikkat edilmelidir. İsteğe bağlı sigorta (Bağ-Kur) sigortalılıklarının fazla olması halinde Bağ-Kur’lu statüsüne geçiş yapmış sayılacağından emekli yaşlarının değişebileceğine yani uzayabileceğine ve daha geç yaşta emekli olmak zorun da kalabileceklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. SSK’nın isteğe bağlı sigortası 1 Ekim 2008 gününden beridir artık yoktan yere Bağ-Kur’un isteğe bağlı sigortası geçti.  Kimin nerden emekli olacağı da son yedi yıllık (2520 günlük) prim ödemelerine en çok prim ödeme şekline göre belli edilir. Yani, 1 Ekim 2008 gününden sonra isteğe bağlı da 3,5 yıl ( 1260 gün ) veya daha fazla prim ödemiş olursanız; Bağ-Kur’lu gibi değerlendirilir ve 7200 günle emekli olmakla karşı karşıya kalırsınız.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz