İşsizlik Maaşı Nedir? Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

İşsizlik Maaşı Nedir? Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?
İşsizlik Maaşı Nedir? Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

İşsizlik maaşı, uzun süre iş bulamaya vatandaşların maddi olarak zorlandığı günlerde devlet tarafından verilen maaştır. Sigortalı olarak çalıştığı eski işyerinden kovularak çıkanlar yararlanabilir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu gereğince açıklanan şartlar ve belirli süre zarfı içinde yapılan işsizlik maaşı ödemesidir. Bu hizmet bir şahı ya da firma tarafından verilmemektedir. İŞKUR olarak devlet tarafından yatırılan ve uygulanan maaş ödeme sürecidir.

Göz atabilirsiniz: İşi Olmayanlar İçin Kredi Veren Bankalar 2019

İşsizlik maaşına kimler başvurabilir? İşsizlik sigortası şartları nelerdir?

Bütün vatandaşın yararlanabildiği işsizlik sigortası belirli şartlara uygun kişilere sağlanmaktadır. İş akdinin tek taraflı olarak patron (iş veren) tarafından kovulması (fesih edilmesi) gereklidir. Bunun yanında çalışan kovulduğu iş yerinde 120 gün ve fazlası olacak şekilde çalışmış olmalıdır. Aksi halde prim ödemeleri gerçekleşmez. Üç yıl boyunca toplamda 600 günlük işsizlik sigortası yatırılmış olmayan vatandaşlar işsizlik maaşından faydalanamamaktadır. İşten kovulmanız ardına otuz gün geçmeden size en yakın İŞKUR binasından maaş başvurusunda bulunmanız gereklidir. 120 gün boyunca ödenmesi gereken primin kesintileri olarak sayılmayacak nedenleri şöyledir;

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  PayPal Nedir? Nasıl Çalışır ve Üye Olunur?

Tutukluluk hal, disiplin cezası, grev, lokavt, ekonomik kriz, doğal afet, hastalık, fesih tarihinde çalışmayan, genel hayıtı etkileyen olaylar ve gözaltına alınma durumları 120 gün prim doldurma sürecinize yansımamaktadır. Aksi durumlar hukuksal olarak işveren tarafından eksik prim olarak düşebilir. İtiraz hakkınız yoktur.

Göz atın: Maaş Bordrosuz Kredi Veren Bankalar 2019

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplama, daha önce sigortalı olarak çalıştığınız iş yerinizde aldığınız maaşlara göre değişiklik gösterebilir. Fakat son çalıştığınız yerde 4 aylık priminiz baz alınarak hesaplanmaktadır. Maksimum 10 ay boyunca işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz. Fakat başvuru şartları ve kurallarını gözden geçirmeniz gereklidir. 3 yıl içerisinde 600 gün prim ve son çalıştığınız yerde 120 gün boyunca priminiz yatırılmış olmalıdır.

Aksi halde yararlanma şansınız ortadan kalkacaktır. Ödenek üç şekilde ayrılmaktadır. 600 gün sigorta primi yatmış vatandaş 180 gün, 900 gün primi yatmış vatanda 240 gün ve 1080 gün sigorta primi yatmış vatanda ise 300 gün boyunca devletin verdiği işsizlik maaşını İŞKUR başvurusunda bulunarak alabilir. Maaş başvurunuzu kesinlikle işten kovulmanızın ardından ilk otuz gün içerisinde yapmalısınız.

Göz atabilirsiniz:

Toplam ne kadar ücret alacağız?

Başvurunuz yaptınız ve onaylandı. Yatacak işsizlik maaşı ne kadar sorusunu soracaksınız elbet. 1 Ocak 2019 tarihinden bu zamana kadar geçerli olan yıl içinde işsizlik maaşı başvurusu yapan ve onaylanan bütün vatandaşlar en düşük 1.015 lira, en yüksek 2.030 lira olarak faydalanabilecek. İlk ay yatırılacak maaşınız biraz yüksek gelecektir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Affilate Marketing ile nasıl para kazanılır?

Bu sizi her ay o kadar alacağınız konusunda yanıltmamalıdır. İlk ay örneğin 1.500 lira aldınız fakat ikinci ay size 1.200 lira yattı. Bu aslında devlet tarafından size verilen hediyedir. Amacı ise işten çıktıktan sonra ilk ay zorluk çekmiş olabileceğinizi düşünerek böyle bir incelikte bulunur.

İşsizlik maaşı işçi statüsü dışında farklı çalışanlara da veriliyor mu?

İŞKUR tarafından verilen bu hizmetten işçi statüsü dışında çalışan vatandaşlarımızda faydalanabiliyor fakat onlar içinde belirli şartlar ve kurallar bulunmaktadır. Alacakları işsizlik maaşı ise işçi statüsünde çalışan vatandaşlardan düşük miktardadır. Başvurularınızı en yakın İŞKUR binasından yapma fırsatınız bulunmaktadır. Belirtilen kuralların dışında yapılan başvurular anlık olarak reddedilecektir.

 • Banka ve sigorta şirketlerine tabi çalışan ve çalışmış olanlar.
 • Hizmet akdinden ötürü bir ya da birden fazla işveren ile çalışmış/çalışan sanatçılar yararlanır.
 • Toplu taşıma ve ulaşım araçlarının şoför görevlisi olmayı üstlenmiş otobüs, ticari taksi, dolmuş vb. vatandaşlar yararlanabilir.
 • 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanununda belirtilmiş genelevde çalışan umumi kadınlar faydalanabilir.
 • Ders ücreti alarak hizmet veren ve MEB tarafından kurslarında usta öğrenci sıfatında bulunan vatandaşlar yararlanır.

Benzer konulara bakmak isteyebilirsiniz.

Ödeneğin kesilme sebepleri nelerdir?

Ödenekten faydalanan vatandaşlar aldıkları işsizlik maaşından belirli sebeplerden ötürü fesih işlemleri uygulanabilir. Şöyle ki;

 • İŞKUR tarafından vatandaşa bulunan iş için haklı nedenler olmadığı sürece reddedenlerin işsizlik maaşı alması sonlandırılıyor.
 • Çalışma hayatını inceleme ile ilgilenen ve tüm yetkilere sahip olan müfettiş gözetiminde hem işsizlik ödeneği alıyor olması, hem de kayıt dışı çalıştığı tespit edilen vatandaşların tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.
 • Emeklilik maaşı almaya başlayan vatandaşlar, yaşlılık aylığını almaya başladığında ödenekleri kesilmektedir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Sodexo Gift Pass Nedir? Kullanımı Nasıl Olur?

Ödenekten yararlanırken yapılması gerekenler

İşsizlik ödeneği alan vatandaşlar, bu hizmetten faydalanırken dikkate alarak yapması gerektiği birkaç husus vardır. Bu hususlar dikkate alınmadığı sürece ödenekleri kesilecek ve artık faydalanamayacak. Bahsedilen durumlar halinde ödeneği alan kişi 15 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimi ya da Alo170 hattına bilgisini vermek zorundadır.

 • İkamet adresi değiştirme
 • Emekli maaşı alması
 • İstirahatli kılınma durumu
 • İşte çalışmaya başlaması
 • Mahkeme kararı ile işe geri dönmesi

İlginizi çekebilir: KYK Kredisi Nedir? KYK Kredisi Ne Zaman yatar?

İşsizlik ödeneğinden ayrılmış, yeniden başlamak isteyenler neler yapmalı?

Ödenekten yararlanma durumunda iş bularak yararlanma sürecinden çıkmış vatandaşlar bahsedilen koşul ve kuralları yerine getirdikleri vakit tekrardan geri alınmaları mümkündür. Fakat belirtilmiş olan kuralları ve şartları hiçe sayarak devleti kandırmaya yönelik hamlede bulunan vatandaşlar ödene sürecine geri dönemeyecektir. İŞKUR tarafından yapılacak araştırmalar ve müfettişin vereceği onay ile beraber ödenek sürecine geri dönerek başvuru yaptığınız tarihten itibaren ödemenizi alabileceksiniz. Yeni iş bulana kadar veya emekli maaşı alana kadar tekrar faydalanma sürecinde olacaksınız.

 

Bu içeriğe göz atanların ilgisini çeken içerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz