İşletme Kredisi Ne Demek?

İşletme kredisi
İşletme kredisi

Sanayi kuruluşlarının işletme sermayesi temini amacıyla alınan kredilerdir. Bu tür krediler ticari krediler için de değerlendirilir. İşletme Kredisi, Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından yurt dışından döviz olarak sağlanan ve bankalar aracılığı ile TL olarak bir defada kullandırılan kredilerdir. Vade kısıtlaması olmadığı için ödemelerinizde esneklik sağlar. Bu sayede ödeme sıkıntısı yaşamadan işletmenize yatırım yapabilirsiniz. Bir işletmenin, her gün olmak üzere çeşitli ihtiyaçları bulunmaktadır. Ve işletme her gün büyümek ve gelişmek durumundadır. Rekabet ortamında bulunan ve her yenililikle birlikte kendini geliştirmek ve değiştirmek durumunda kalan işletmek, tutunabilmek ve ayakta kalabilmek için çeşitli yatırımlarda bulunması gerekmektedir. İşletmenin ihtiyaçlarını karşılaması adına nakde ihtiyacı olduğu durumlarda, finansal kaynaklarını bankalardan karşılayabilirler. Firmanız için kullanacağınız kredi, İşletme Kredisi olarak kullanılmaktadır.

Dikkatinizi Çekebilir: Kobi Kredisi Ne Demek?

Her işletme bankalar aracılığıyla kredi kullanabilir mi? Tabi bu konuda önemli bir kıstas bulunmaktadır. İşletme faaliyetlerini aktif bir şekilde sürdürmesi gerekmektedir. Aynı zamanda hiçbir bankadan olumsuz bir etki bırakmaması oldukça önemli bir ayrıntıdır. Ticari kredilerde bankanın güvenirliliği sağlamak adına bazı evraklara ihtiyacı doğacaktır. Bu ihtiyaçların işletme tarafından karşılanması gerekmektedir.

İşletme Kredisi Nasıl Alınır?

Aynı zamanda kullanılan ticari kredi, vadelere bölünmekte ve vadenin uzunluğuna bağlı olarak da bir sınıflandırma söz konusu olmaktadır. Kısa vadeye tabi olanlar; 12 aya kadar olan kredilerden oluşmaktadır. 12 ay ve 24 ay arasında bir vade kullanılıyorsa orta vadedir. 24 ay ve üzeri olan krediler ise, uzun vadeli krediler olarak sınıflandırılmaktadır. Tabi vadenin uzunluğuna göre de faiz uygulanmaktadır. Vadenin ne kadar olacağı işletme sahibinin kararına bağlı olarak ve ihtiyacına, kullanılabilir limitine uygun olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Göz Atabilirsiniz: Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır? (Faizsiz Kredi)

Ticari kredi kullanımının birçok avantajı olmasına karşılık, her borç gibi riski de bulunmaktadır. Burada önemli olan nokta, elde yeteri kadar nakit bulunmaması sebebiyle bankalara yönelme eylemi, bir kişiye olan şahıs borcundan daha karlı gözükmektedir. Aynı zamanda, banka tarafından ödeme kolaylığı sağlandığı için işletmelerin belirli zamanlarda kredi kullanmaları söz konusu olabilmektedir.

Maddi teminata uygun olarak hazırlanan krediler, kendi bünyesinde belirli alt gruplara ayrılmaktadır.

Nakit Karşılıklı Krediler: Bankaların çıkarının ön planda tutulduğu ve bankanın en rahat bir şekilde kredi kullanımını yapmış olduğu bir teminattır. Özellikle, işletmenin herhangi bir sebeple borcunu ödeyememesi durumunda, zararda olunan mevduatın üzerine bloke koyarak kendi çıkarını korumuş olmaktadır.

Çek ve Senet Karşılığı Krediler: Firmaların ilgilenmiş olduğu alanlar ve faaliyetleri sürdükleri projeler etrafında, mal ve hizmet satışında bulunarak karşılığında almış oldukları senet ve çek kaynaklarının nakde dönüştürülmesidir.

Emtia Karşılığı Krediler: Elverişli dönemlerde fiyat dengesizliği oluşturmayan emtianın, mevcut olan hükümler çerçevesinde rehini söz konusudur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz