İşletme Koçu Nedir? Neden Önemlidir?

İşletme koçu, çok uzun yıllardır kurumsal firmalarda üst düzey pozisyonlarda görev yaparak edindiği tecrübeleri farklı firmalara aktaran bir danışmandır.  Koçlar işletmelerin kendine yönelik hedef belirlemesi ve hedeflerine ulaşabilmesi sürecinde bilgi ve deneyimlerini kullanarak estek olur.  İşletme sahipleri hedeflerine ulaşırken işletme koçları tarafından yapılan yönlendirmelere uymaya özen gösterir.

İş koçu işletmelerin yürüttüğü faaliyetlere değer katarak marka değerinin oluşmasını sağlamaktır. İşletme koçluğu için hem yaşamdan hem de iş hayatından deneyim elde etmek gerekir.  Başarılı bir işletme koçu markaların hedeflerine ulaşmasında büyük pay sahibidir.

İşletme koçluğu çalışmalarında her sektörün ve işletmenin dinamiklerine göre hareket edilmesi şarttır. Ülkemizde son dönemlerde yeni bir kavram olarak öne çıkan işletme koçluğu orta ve büyük ölçekli birçok işletme tarafından tercih edilmektedir.

İşletme Koçu Neden Önemlidir?

İşletme koçluğuna ne kadar yeni bir kavram olsa da ilerleyen dönemde işletmeler için çok önemli hale gelecek bir kavramdır.

Bir işletme koçuyla çalışmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Çok uzun saatler çalışmak zorunda kalıyorsanız ve istediğiniz oranda kazanamıyorsanız bir iş koçu ile birlikte çok daha az çalışarak daha yüksek tutarlarda kazanç elde edebilirsiniz. İşletme sahiplerinin daha kazançlı bir sisteme geçmesinde büyük etkisi vardır.
  • Her işletme sahibi kazançlarını arttırmak ister. Yaptığınız yatırımlardan daha fazla kazanç elde etmek istiyorsanız farklı stratejileri hayata geçirmelisiniz. Bunun için bir işletme koçu ile çalışmalısınız.  Pazarlama, reklam, kazanç artışı, iş yönetimi ve zaman yönetimi gibi birçok konuda işletme koçluğu ile kazançlı çıkabilirsiniz.
  • İşletmenizi büyütebilmek için öncelikle deneyimli bir ekibe ihtiyacınız var. Bunun için de bir iş koçluğu desteği alabilirsiniz. Markanızı büyütmek ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için işletme koçu sizlere başarılı bir ekip yaratacaktır. Ekiplerinizin çalışma programını oluşturma ve uygulama konusunda koçunuza güvenebilirsiniz.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SSK İntibak Sorgulama

  • Uzun yıllardır yaptığınız iş artık sizi sıkmaya başlamış olabilir. Bu yüzden heyecanınızı yeniden canlandırmak için bir işletme koçu ile çalışmalısınız.
  • Dünyada artık her sektör çok hızlı değişmektedir. Ayrıca pandemi süreciyle birlikte ekonomide de büyük değişimler oluyor. Küresel dönüşüm ve gelişmeleri takip etmek için iş koçu çok önemli bir iş ortağıdır. Sektörünüzde doğru konumlanmak için iş koçunuz ile güncel kalın.
  • Bir işletmede en önemli değerlendirme unsuru şeffaflıktır. Hesaplarınızı incelerken kazanç ve kayıplarınız ile giderlerinizi takip edebileceğiniz bir sisteme ihtiyacınız var. Profesyonel işletme koçu ile hesap verilebilir bir düzen yaratabilir ve şeffaflığı sağlayabilirsiniz.
  • Her işletme sahibi kendi deneyimiyle işletmesini zirveye taşıyabilir. Ancak farklı bir uzmanın görüşünü almak her zaman doğru olacaktır. İş koçu sizlere ihtiyacınız olan görüşü sunacaktır. Böylece kendiniz değerlendirmeniz uzman bir gözden görebilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Aradığınız işletme koçu için https://seldadogancan.com/hakkimda/neden-isletme-kocu adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz