İskansız Eve Kredi Veren Bankalar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İskansız ev, yapımı bitmiş ancak gerekli izinler alınamadığından oturumu yasak olan evlere denir. Bitirilmiş bir binanın proje şartlarına göre bitirilmiş olması, gerekli izinlerin alınarak yapılmış olması iskan belgesinin alınması demektir.

İskan belgesi alınan evin de yasal olarak oturma izni verilir. Ancak müteahhittin borçlarının olması veya başka bir durum söz konusu olunca iskan alınması mümkün olmuyor. Bu durumda müteahhidin başka bir müteahhide binayı devretmesi gerekmektedir.

İskansız Eve Kredi Çıkar Mı?

Bir yapı iskansız olarak inşa edilmişse, oturma izni yok demektir. İskanı olmayan bir eve bankalar genel olarak kredi vermezler. Ancak bazı bankalar iskansız evlere kredi verebilmektedir. Bu bankaların verdiği kredilere kolay konut kredisi denmektedir.

Bu konut kredilerinin de elbette bazı şartları vardır. Bu krediyi veren bankalar, müşterilerinin yüksek kredi notları ve yüksek maaş belgesinin olmasını ister. Yani denilebilir ki iskansız eve kredi verilmesi mümkündür. Şayet böyle iskansız bir ev alacaksanız, öncesinden bankalarla görüşmenizde fayda bulunmaktadır.

İskansız Eve Kredi Veren Bankalar

İskansız eve genel anlamda bankalar kredi vermeye yanaşmamaktadır. Ancak bazı bankalar gerekli özel şartlar tedarik edildiği takdirde kredi verebiliyorlar. Bu bankaları şöyle listeleyebiliriz.

– Odeabank
– Deniz Bank
– Garanti Bankası

Bu bankalar iskansız eve kredi vermektedir. İskansız eve kredi alınır mı, iskansız eve kredi veren bankalar var mı gibi sorulara karşılık olarak şunu söyleyebiliriz. Eğer bankaların istediği özel şartlar sağlanırsa, iskansız bir eve kredi çıkartılabilir. Bu şartlar şu şekildedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Senetle Konut Alınabilir mi?

– Mal varlığınızın yüksek olması ve belgelerinizin bu yönde eksik olmaması
– Eğer size verilmiş ev, bir mühendis veya devlet kurumu tarafından tedarik edilmişse
– Arsa üzerindeki diğer binaların planlaması detaylı olarak belgelenmelidir. Yani oturduğunuz binanın arsası içerisinde olan binaların, planlamaları.
– Binanın içinde inşa edilmiş arsanın, ana yönetim planlarını gösteren belge

Bu belgeler hazırlandığı takdirde iskansız bir eve kredi almanız mümkün olabiliyor. Eğer ev sahibinin özel şartları, yüksek mal varlığı varsa bankalar buna özel olarak da kredi imkanları sunuyorlar. Aksi durumlarda bankalar da iskansız evlere kredi vermemektedirler.