İş Kurmak için Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

İş kurmak için kredi nasıl çekilir
İş kurmak için kredi nasıl çekilir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İş Kurmak, hemen her girişimcinin hayalleri arasında gösterilebilir. Fakat her ne kadar hayal edilen bir durum olsa da çok kolay bir şey değil. Hangi sektörde olursanız olun İş Kurmak, ilk aşamalarda oldukça zorlayıcı olabiliyor. Tabii ki bunun ana nedeni sermaye. Her zaman kurmak istediğiniz iş için elinizde yeterli sermaye olmayabilir. Bu durumda ise girişimcilerin başvurduğu bazı yöntemler var. Devlet desteği, melek yatırımcı desteği gibi destekler bir yana, sermaye noktasında kredi çekmenin de çok tercih edildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu noktada girişimlerin bilmesi gereken ise İş Kurmak için kredi çekmek ve kredi çekmek için yapılacak işlemler.

Göz atabilirsiniz: En Hızlı Kredi Veren Bankalar

İş Kurmak için Kredi Almak

İşiniz için kredi alırken, belli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Doğru başvuru noktasında şartları sağlamak oldukça önemli. Dilerseniz madde madde ilerleyerek durumu daha iyi anlatalım.

  • Kredi İhtiyacını Hesaplama: Kredi çekmeden önce, mutlaka kredi ihtiyacı için hesaplama yapmanız gerekiyor. İşiniz için ne kadar paraya ihtiyaç var bunu kesin olarak bilmeniz lazım. Çünkü ikinci bir kredi çekme şansını hemen elde edemezsiniz. Tüm masraflarınız için bir ihtiyaç listesi ve sermaye listesi oluşturun.
  • Teminat Durumu: Bunun dışında teminat durumları için de belirleme yapmanız gerekiyor. Genelde kredi için sizden bir teminat istenir. Miktar ne kadar büyük olursa, göstermeniz gereken teminat miktarının da o kadar yüksek olduğunu görmekteyiz. Teminat göstereceğiniz değerli yerler varsa, çok daha kolay kredi alabiliyorsunuz.
  • İş Planı ile Talep: Bankalar kredi başvurusu sonrasında sizden iş planı isteyeceklerdir. Finansal analizleriniz, hedefleriniz, ne kadar süre içerisinde ne kadar başarı beklediğiniz, ödeme için düşündüğünüz plan gibi detayları banka ile paylaşmanız gerekiyor.
  • Kişisel Borçlar için düzenleme: Bankalara başvurduğunuz zaman, sadece işletmeniz için kredi durumlarından söz edilmeyecektir. Bunun yanında kişisel olarak borçlarınız için de değerlendirme yapılır. Sadece sizin değil, varsa ortaklarınız için de aynı durum geçerli olacaktır. Sizin hiç borcunuz olmayabilir ancak ortağınızın borcu vardır ve bu durum bile kredi almanızı engelleyebilir. Bu gibi bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmamak adına, öncesinden düzenlemeler yapmanız gerekiyor.

Bunlar, İş Kurmak için bankalar üzerinden kredi alan yatırımcılar için hayati önem taşıyan detaylar. Bankaların krediye onay vermesi için bu adımlara dikkat etmeniz ve araştırdığınız en uygun bankaya başvurmanız yeterli. Bunun dışında KOSGEB için de desteğe başvuru yapılabilir. Tıpkı bankalarda kredi şartlarında olduğu gibi KOSGEB desteği için de belli başlı şartlar vardır. Bu şartlardan söz edelim.

KOSGEB Desteği Şartları

  • İlk olarak girişimci destek ödemelerine başvurmak ve girişimci eğitimlerini takip ederek, eğitimleri tamamlamanız gerekiyor.
  • Başvuru için en az 18 yaşında olmak
  • Hibe desteği için mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Vatandaş olmayanlar için destek sunulmuyor.
  • Detaylı bir iş projesinin oluşturulması ve sunulması.
  • Daha önce destekten yararlanmamış olmak.
  • Başvuru yapan kişilerin kurucu ortak olması durumunda en az %50’lik bir paya sahip olmak.

Buradan kredi hesaplama sayfamıza giderek en uygun krediyi bulabilirsiniz.

Tüm bu şartlara uyarak İş Kurmak için destek almanız mümkündür. Burada önemli olan noktanın ise iş projesi olduğunu ekleyelim. Başarılı bir iş projesi sunulması, destek için onay almanızın oranını arttıracak. Aynı durum bankalar için de geçerli. Bankalarda da kredi verilirken, iş planının ne kadar başarılı olduğu üzerinde durulabilir. Tüm bunlar için detaylı bir çalışma yapmak oldukça önemli. En azından işinizin geleceği hakkında beklentilerinizden kesin olarak söz etmeniz gerekiyor. Yatırımcıların bu şekilde öne çıkarak destek olması daha kolay.

Güncelleme: 28.08.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz