Kredi ve Para

İş büyütmenin yöntemleri

İş büyütmenin yöntemleri

İşyerinizdeki başarının artışı, sizi işinizi büyütmek için farklı yollar arayışına sokabilir. Bizde bu yazımızda, sizlerin işini kolaylaştırmak için, iş büyütmenin yöntemlerini sıralayacağız.

İş büyütmenin yolları

  1. En bilindik yöntem yeni bir şube açmaktır. Yeterli sermayeyi sağladıysanız, yeni bir tane şube ile gelirlerinizi arttırabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken, şubeyi açtığınız bölgedir. Şehirlerin genelinde en işlek caddeler en pahalı yerlerdir. Bu yüzden açacağınız yeni şube için ayıracağınız sermaye, ileride daha fazlasını kazanabileceğiniz bir bölgede olmalıdır.
  2. Bayilik verin. Burgerking gibi köklü şirketler bu yöntem ile çok para kazanmaktadır. Bayilik vermek; şirkenizin ismini kiralatmanızdır. Yani anlaştığız bir kişi veya kuruma şirketinizin veya işyerinizin adını kiralarsanız. Bunun sonucunda belirlenmiş zamanlar aralığında kira ücreti alarak gelir elde edebilirsiniz.
  3. Tek çaplı iş büyütmeye gitmeyin. İşinizi büyükmek için yeni bir şube açmak çok karlı olabilir. Bunun yerine tamamlayıcı ürünlerin satışını yapabilirsiniz. Örneğin; Koton tarzı bir giyim firmanız varsa, yeni bir şube açmak yerine kumaş, deri ürünleri gibi üretim yapan bir bayilik açarak tamamlayıcı ürün satışıda yapabilirsiniz.
  4. Pazar alanınızı geniş tutun. Satış yapmış olduğunuz piyasada memnunsanız, yeni piyasalara geçerek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Örneğin; Karabükte bir konfeksiyon sahibisiniz ve satışlarınızdan gayet memnusunuz. Eğer işinizi büyütmek isterseniz İstanbul, Denizli gibi farklı piyasalarda da bayilik açabilirsiniz.
  5. Bir şirket ile birleşin veya başka bir şirketi satın alın. Büyümenin en etkili yöntemlerindendir. Tamamlayıcı ürünleri satan bir firma ile birleşerek veya o firmayı satın alarak büyüme gerçekleştirebilirsiniz.
  6. Ülke dışı ticarete yönelin. Ülke içerisindeki satışlarınız sizi tatmin ediyorsa, üretiminizi artırarak ve yurt dışında sizi temsil edecek bir kurum veya kuruluş bularak işinizi büyütebilirsiniz.
  7. İnternet üzerinde satış yapmaya başlayın. Günümüzde bir çok kişi alışverişlerini internet üzerinden yapmaktadır. Bundan dolayı internet üzerinde satışa başlamanız, işinizi büyütmenize yardımcı olacaktır. Sizlere internet satışında önermiz, satışlarınızı arttırmak için kampanyalar yapabilirsiniz. Örneğin; bir çok tüketici ücretsiz kargo olan satışları diğerlerine göre daha çok tercih etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.