İş Büyütmenin Yöntemleri

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İş yerinizdeki başarının artışı, sizi işinizi büyütmek için farklı yollar arayışına sokabilir. Bizde bu yazımızda, sizlerin işini kolaylaştırmak için, iş büyütmenin yöntemlerini sıralayacağız.

İş Büyütmenin Yolları

  1. En bilindik yöntem yeni bir şube açmaktır. Yeterli sermayeyi sağladıysanız, yeni bir tane şube ile gelirlerinizi arttırabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken, şubeyi açtığınız bölgedir. Şehirlerin genelinde en işlek caddeler en pahalı yerlerdir. Bu yüzden açacağınız yeni şube için ayıracağınız sermaye, ileride daha fazlasını kazanabileceğiniz bir bölgede olmalıdır.
  2. Bayilik verin. Burgerking gibi köklü şirketler bu yöntem ile çok para kazanmaktadır. Bayilik vermek; şirkenizin ismini kiralatmanızdır. Yani anlaştığız bir kişi veya kuruma şirketinizin veya işyerinizin adını kiralarsanız. Bunun sonucunda belirlenmiş zamanlar aralığında kira ücreti alarak gelir elde edebilirsiniz.
  3. Tek çaplı iş büyütmeye gitmeyin. İşinizi büyütmek için yeni bir şube açmak çok karlı olabilir. Bunun yerine tamamlayıcı ürünlerin satışını yapabilirsiniz. Örneğin; Koton tarzı bir giyim firmanız varsa, yeni bir şube açmak yerine kumaş, deri ürünleri gibi üretim yapan bir bayilik açarak tamamlayıcı ürün satışıda yapabilirsiniz.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  E-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

Göz atabilirsiniz: İş Kurmak için Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

  • Pazar alanınızı geniş tutun. Satış yapmış olduğunuz piyasada memnunsanız, yeni piyasalara geçerek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Örneğin; Karabükte bir konfeksiyon sahibisiniz ve satışlarınızdan gayet memnusunuz. Eğer işinizi büyütmek isterseniz İstanbul, Denizli gibi farklı piyasalarda da bayilik açabilirsiniz.
  • Bir şirket ile birleşin veya başka bir şirketi satın alın. Büyümenin en etkili yöntemlerindendir. Tamamlayıcı ürünleri satan bir firma ile birleşerek veya o firmayı satın alarak büyüme gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ülke dışı ticarete yönelin. Ülke içerisindeki satışlarınız sizi tatmin ediyorsa, üretiminizi artırarak ve yurt dışında sizi temsil edecek bir kurum veya kuruluş bularak işinizi büyütebilirsiniz.
  • İnternet üzerinde satış yapmaya başlayın. Günümüzde bir çok kişi alışverişlerini internet üzerinden yapmaktadır. Bundan dolayı internet üzerinde satışa başlamanız, işinizi büyütmenize yardımcı olacaktır. Sizlere internet satışında önermiz, satışlarınızı arttırmak için kampanyalar yapabilirsiniz. Örneğin; bir çok tüketici ücretsiz kargo olan satışları diğerlerine göre daha çok tercih etmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

İş Büyütürken Kaçınılması Gerekenler

Kendi işine sahip olanlar ya da girişimcilerin en büyük hedefleri işlerini büyütmektir. Ancak bu konuda belli alanlara önem vermemek istenmeyen sonuçların ortaya çıkması demektir. Bundan kaynaklı olarak bireylerin iş büyütürken kaçınması gereken hususlar konusunda özenli davranmaları şarttır. İş büyütmelerinde hemen herkes krediye başvurmaktadır. Kredi alımlarında aceleci karar vermek yerine devlet desteği başta olmak üzere farklı avantajlar da içeren krediler araştırılmalıdır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  E-Ticaret Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

Göz atabilirsiniz: Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır? (Faizsiz Kredi)

Faiz oranları üzerinde inceleme yapmak da çok önemlidir. Acele karar vermekten ve ilk banka ile anlaşma imzalamaktan kaçınılmalıdır. Kaçınılması gereken bir diğer şey ise büyüme ölçütünü abartmaktır. Büyüme oranları olası zararlar karşısında iflasa yol açmayacak boyutlarda belirlenmelidir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz