İş Bankası Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır, Özellikleri Nelerdir?

is bankasi vadeli altin hesabi ozellikleri
is bankasi vadeli altin hesabi avantajlari

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İş Bankası’nda vadeli altın hesap açma işlemini gerçekleştirmek için çağrı merkezinden bilgi alabilir veya şubeye direk başvuru yapabilirsiniz. İş Bankası vadeli altın hesabı açarken vadesiz hesabınızdaki bakiyeyi kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı ve şube üzerinden başvuru kabul eden banka, T.C. kimliğiniz ile kolaylıkla başvuru yapmanızı sağlamaktadır. İş Bankası yatırımlarınızı Tasarruf Mevduatı Sigortası ile güvence altına almaktadır.

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı Başvurusu

İş Bankası’nda vadeli altın hesabı açma işlemi yapabilmek için iki alternatif bulunmaktadır. Bunların ilki şubeye gelip direk başvuru yapmak ikincisi ise internet şubesi aracılığıyla başvuru yapmaktır. Şubeye gelerek başvuru yapmak isteyen müşterilerin T.C kimlik numaralarının yazılı olduğu kimlik belgelerini getirmeleri zorunludur. Sıra alma gişelerinden sıra alan müşteriler sıranın kendilerine gelmesi için beklemelidirler. Sıralarının gelmesi halinde kimlikleri ve sıra numaraları ile banka görevlisinin yanına gitmeleri gerekmektedir. Herhangi bir hesabı bulunmayan kişilerin ilk olarak müşteri formu doldurmaları ve bankaya kayıt olmaları gerekmektedir. Bu işlemin ardından vadeli altın hesabı başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Bankanın müşterisi olan kişilerin sadece talepte bulunmaları yeterli olmaktadır. İnternet bankacılığı ile başvuru yapmak isteyen müşterilerin https://www.isbank.com.tr/Internet/ internet adresinden işlem yapmaları gerekmektedir. İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra gerekli bilgileri doldurup  başvuru yapabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  4A Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı Hesap Açma Asgari Tutarı

Vadeli altın hesabı için asgari hesap açma tutarı bankalar arasında farklılık göstermektedir. İş Bankası vadeli altın hesabı açmak isteyen müşteriler, en az 10 gram altın ile başvuru yapabilmektedirler. 0,01 gr ve katları olacak şekilde yatırımlarını şekillendirebilirler. Banka işlem için 1 XAU değerine eşit olan 995/1000 saflık oranına sahip altınlar kullanmaktadır. Bu saflık oranına sahip olan altınlar üzerinden hesap açmanızı ve yatırım yapmanızı sağlamaktadır. 6 aydan başlayarak 1 yıla varan farklı süre seçenekleri ile vade tercihi yapmanızı sağlayan banka, altının yükselişi ile kâr elde etmenizi sağladığı gibi vade üzerinden faiz kazancı elde etmenizi de sağlar.

İş Bankası Vadesiz Altın Hesabından Vadeli Altın Hesabına Geçiş

Vadesiz hesap kullanarak vadeli altın hesabı açma işlemi yapabilirsiniz. Banka vadesiz hesabınızda bulunan TL bazlı yatırımlarınızla veya vadesiz altın hesabınızda bulunan altınlarınızla vadeli hesapta yatırım yapma imkânı sunar. Hesaplar arası aktarım sağlayarak yatırımlarınızı vadeli altın hesabınıza aktararak hem altın artışından hem de faiz oranından gelir elde edebilirsiniz. 1 gram altın 995/1000 saflığa sahiptir. Bu oran üzerinden işlem yapılmaktadır. 181 ila 365 gün arasında vade seçeneğinde bulunma fırsatı sunan banka 10 gram altın üzerinden yüzde bazında 0.30 net faiz uygulamaktadır. Bu da altınlarınızın güvenle korunmasını sağladığı gibi vade özelliği sayesinde faiz geliri getirmesini de sağlamaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı Stopaj Kesinti Tutarı

İş Bankası’nda vadeli altın hesabına uygulanan stopaj kesintisi her banka tarafından uygulanmakta ve bankalara göre farklılık gösterebilmektedir. İş Bankası vadeli altın hesabı üzerinden vade sonunda kazanılan faiz tutarı üzerinden %15 oranlarına sahip MSİGV kesintisi yapmaktadır. Yapılan kesinti ana altın fiyatı ve altın artış oranından elde edilen kazancı etkilememektedir. Sadece banka ile yapılan vade anlaşması sonucu elde edilen faiz kazancını kapsamaktadır. Bu kesinti vadeli altın hesabında bulunan altınların belirlenen vade süresinin bitmesinin ardından elde edilen faiz getirisi hesaplandıktan sonra yapılır. Altın fiyatındaki artış ve vadeden elde edilen faiz oranı ile evde duran altınlarınızdan kazanç elde etmenizi sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz