İş Bankası EFT Saatleri Nedir, Ne Zaman Hesaba Geçer?

is bankasi eft saatleri nedir
is bankasi eft ne zaman hesaba gecer

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İş Bankası EFT’nin hesaba aktarımı, EFT işleminin gerçekleştirildiği güne ve saate göre değişebilmektedir. Birçok EFT işlemi kısa sürede hesaba geçerken mesai saati dışında yapılan İş Bankası EFT işlemlerinin saatlerinde farklılıklar olabilmektedir.

İş Bankası EFT Erken Aktarım İçin İşlem Saatleri

İş Bankası EFT işlem saatleri EFT işleminin kısa sürede hesaba aktarılmasını sağlayan ve EFT’nin kısa sürede onaylanması için geçerli olan mesai saatleridir. İş Bankası EFT işlem saatleri sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasıdır. Bu saatler arasında yapılacak olan işlemler kısa sürede hesaba geçmektedir. Bu saatler dışında yapılan işlemler bir sonraki işlem saatinde hesaba aktarılmaktadır. Çalışma günlerinde bu saatler arasında yapılacak olan EFT’ler aynı gün içinde hesaba geçerken bu süre hafta sonlarında ve yarım gün tatil olan günlerde farklıdır. Yarım gün tatil olan günlerde işlem saati 09:00 ile 11:45 saatleri arasıdır. Bu saatler arasında yapacağınız EFT’ler aynı gün hesaba geçmektedir. Hafta sonlarında yapılan EFT’ler ise bir sonraki çalışma günü işlem açılış saatine ertelenir. Yani cumartesi veya pazar günün herhangi bir saatinde gerçekleştireceğiniz işlemler ile pazartesi saat 08:59’a kadar olan işlemler pazartesi saat 09:00’da işleme alınarak hesaba geçişleri yapılır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kuveyt Türk Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır, Özellikleri Nelerdir?

İş Bankası EFT’nin Hesaba Geçiş Süresi

İş Bankası EFT aktarım süresi banka yoğunluğuna göre farklılık gösterirken en kısa süre 5 dakikadır. Banka yoğunluğu olmadığı dönemlerde yapılan EFT’ler 5 dakika gibi kısa bir sürede hesaba aktarılmaktadır. Bu süre genel olarak 30 dakikaya kadar uzayabileceği gibi aşırı yoğunluktan kaynaklı olarak 1 saati de bulabilmektedir. 30 dakikayı geçen EFT işlemleri için banka ile iletişime geçerek işlem süresi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. EFT işleminin eksik ve hatalı yapılması halinde işlem onaylanmamaktadır. Bu ve benzeri durumlarda EFT’nin hesaba aktarımı yapılmaz. Bunun gibi durumlarla karşılaşmanız halinde banka ile iletişime geçerek EFT sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Eksiksiz olarak yapılan EFT işlemlerinde işlem saati içinde gerçekleştiğinde 5 dakika ile 30 dakika arasında hesaba geçer. İş Bankası EFT işlemi hafta sonu veya yarım tatilli günlerde ve belirtilen saat dışında yapılırsa sonraki gün aktarım işlemi gerçekleşmiş olur.

İş Bankası EFT Sorgulama

İş Bankası EFT işlemi sorgulama yapılarak takip edilebilmektedir. Bunun için en pratik ve güvenli yöntem internet bankacılığı kullanmaktır. İnternet bankacılığı kullanmak için http://www.bankalar.org/isbankasi/ sitesi üzerinden kimlik ve şifre bilgilerinizle giriş yapabilir. İşlemlerim menüsünden EFT işleminizin hesaba geçip geçmediğini görebilirsiniz. Ayrıca şubeye başvurarak veya İş Bankası çağrı merkezini arayarak EFT işleminiz hakkında bilgi alabilirsiniz. EFT işlemi başka bir hesaptan sizin hesabınıza aktarıldıysa ATM’lerden bankamatik kartınız ile bakiye sorgulaması yaparak ve hesap kullanım dokümanını dekont olarak alarak EFT’nin hesabınıza geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Enpara.com ile Diğer ATM'lerden Para Çekmek Ücretsiz

İş Bankası EFT İptal Talebi

İş Banaksı EFT işlem iptali yapmak için internet bankacılığından faydalanabilirsiniz. İşleminiz henüz hesaba geçmediyse internet bankacılığından iptal edebilirsiniz. Bunun için şifre ve kullanıcı bilgileri ile sisteme giriş yapmanız ardında da EFT işlemleri menüsünden yapmış olduğunuz EFT işlemini bulmanız gerekmektedir. Yaptığınız EFT işlemi henüz hesaba aktarılmamışsa işlem bölümünde gözükmektedir. Yanında bulunan iptal et seçeneği ile EFT işleminizi iptal edebilirsiniz. EFT hesaba geçtikten sonra iptal etmek için banka ile iletişime geçmek gerekmektedir. EFT işleminin yapıldığı banka İş Bankası ise banka ilgili hesapla bağlantı kurar. İş Bankası EFT işlemi farklı bankaya gerçekleştirildiyse diğer bankaya yazı gönderilerek iptal talebinde bulunulur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz