İş Bankası Bankamatikte Param Kaldı Ne Yapmalıyım?

İş Bankası ATM
İş Bankası ATM

İş Bankası bankamatiklerinde paranın yutulması özellikle kare kod veya bluetooh gibi gelişmekte olan özelliklerle işlem yapıldığına karşılaşılan bir problemdir. Para sıkışması yaşandığında İş Bankası müşterisi sakin kalmalı ve 7-8 dakika beklemelidir. Bunun nedeni, bazen ATM’nin parayı yuttu sanılmasına rağmen aslında sadece yavaş çalışıyor olmasıdır. Çoğu zaman ATM’yi hemen terk eden müşteri, ATM parayı verdiğinde ve bu para başkasının eline geçtiğinde mağdur olmaktadır.

İlginizi çekebilir: İş Bankası Anında Kredi Başvurusu

İş Bankası Çağrı Merkezinden Yutulan Parayı Bildirmek

Bankamatik tarafından yutulan parayı telefon ile bildirmek, bekleme yöntemi işe yaramadıysa zaman geçmeden yapılması gereken işlemdir. Kişi para sıkışması ile karşılaştıktan hemen sonra 444 02 02’yi tuşlayarak çağrı merkezine bağlanmalıdır. Telesekreter menüsü dinlenir ve bilgilendirme bittikten sonra 0 tuşlanarak müşteri hizmetlerine bağlanılır. Sesli yanıt sisteminin uygulandığı İş Bankasının çağrı merkezinde istenirse ‘’Müşteri temsilcisiyle görüşmek istiyorum’’ denilerek de bu işlem yapılabilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Alternatifbank Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti

Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra hangi ATM’nin önünde olunduğu ve bulunulan şubenin adresi bildirilmelidir. Eğer bilinmiyorsa, ATM’lerin üstlerinde yazan tanımlayıcı ATM kodu bildirilir. Bunun yanında ATM’de yapılan işleme dair diğer detaylar da anlatılmalıdır. Bu detaylar arasında işlem onayı verildiğinde saatin kaç olduğu, ATM’ye ne kadar para yerleştirildiği gibi bilgiler vardır. Müşteri temsilcisi yapılan bu konuşmanın kaydını tutar ve yaşanan sorun için bir dosya kaydı açar. Kişiye bir referans numarası verilir ve bu referans numarası ile kişi ister durumu internet üzerinden ister şube üzerinden sorgulayabilir. Bu referans numarası bir nevi yaşanan sorunun kimlik numarası gibidir. Bu referans numarası yalnızca 2.000TL gibi büyük meblağlarda paranın sıkışması durumunda verilir.

ATM’nin Yuttuğu Parayı İş Bankası Şubesinden Bildirmek

Paranın ATM tarafından yutulması ve müşteri hizmetlerinin aranmasından sonra yapılacak en doğru hareket, zaman kaybetmeden ATM’nin bağlı bulunduğu İş Bankası şubesine giderek bir şube görevlisine durumu anlatmaktır. Daha sonra şubede doldurulacak bir form ile kişi, sıkışan paranın iadesini istemiş olur. İş Bankası ATM’leri günde birkaç kere boşaltılarak para sayımı yapılmaktadır. Belirtilen ATM boşaltıldıktan ve kayıtlardaki parayla ATM haznesindeki paranın uyuşmadığı görüldükten sonra yanlış işlem yapıldığına kanaat getirilir ve aradaki fark kişiye iade edilir. Tabi bu iade işlemi anında olmamaktadır ve öncesinde paranın gerçekten kişiye ait olup olmadığı kontrol edilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Burganbank Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti

Bu kontrol etme işlemi hem ATM kamera kayıtlarına bakılarak yapılır hem de kişinin müşteri temsilcisine ilettiği işlem bilgileriyle ATM kayıtlarında belirtilen saatteki işlem bilgilerin uyuşup uyuşmadığına bakılır. Bütün bu süreç 1-2 hafta arası bir zaman almaktadır. Bu problemi yaşayan çok fazla İş Bankası müşterisi olduğu için bu süreci kısaltmak isteyen müşteri düzenli aralıklarla çağrı merkezini arayabilir ve internetten iletişim formları gönderebilir. Bunların yapılması kişinin öncelik sırasını artıracaktır. Bunun yanında küçük meblağların ATM’de kalması büyük meblağlarınkine göre daha çabuk sonuçlanmaktadır. Örneğin ATM’de 500TL’si sıkışmış biri para iadesini 2 hafta sonra alabilirken ATM’de 10TL’lik bir banknotu kalmış birisi saatler içerisinde parasını geri alabilmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

İş Bankası ATM’si Kredi Kartını Yutarsa Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Kredi kartı yutulursa yapılması gereken, para sıkışması durumunda yapılması gerekenlerle aynıdır. Önce müşteri hizmetlerine durum bildirilir, sonra en yakın şubeye giderek bir form doldurulur. Bazı durumlarda İş Bankası kredi kartı kurtarılamaz ve iptal edilmesi gerekebilir. Kart iptali işlemi de yine telefon üzerinden veya şubelerde kolaylıkla yapılabilir. Bu durumlarda banka müşterilerinin kartlarında yüklü olan paraları için endişelenmelerine gerek yoktur çünkü bunu açacakları yeni bir karta kolaylıkla aktarabilirler. Eğer kazanılmış ekstra puan türünden şeyler de varsa, banka görevliler bunları aktarmak için de kolaylık sağlayacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Burganbank Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmalıyım?

Paranın İş Bankası ATM’sinde Kalmaması İçin Ne Yapılmalı?

Banknotların ATM’ler tarafından yutulmaması için yapılması gereken, paranın geçerli ve hasarsız olduğundan emin olmaktır. İş Bankası bankamatikleri yırtık, fazla katlanmış, ıslanmış banknotları kabul etmeyecektir. Bunun yanında para ATM’ye yerleştirilirken düz ve açık olduğuna dikkat edilmelidir. Paranın ikiye katlı bir şekilde ATM’ye yerleştirilmeye çalışılması, paranın ATM tarafından yutulmasına neden olacaktır.

Göz atabilirsiniz: İş Bankası Kredi Kartı Limit Arttırma (Yükseltme) Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz