İpotekli Kredi Nedir?

ipotekli kredi

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kredi kullanmak isteyen isteyen kişilerin belli başlı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Krediler için aranan, yerine getirilmesi gereken şartlar kredi ürününden kredi ürününe farklılık göstermektedir. Yani temelde bazı şartlar ortak olsa da konut kredisi için yerine getirilmesi gerekli olan şartlar ile ihtiyaç kredisi almak için gerekli olan şartlar birbirinden farklılık gösterecektir. İşte böyle durumlarda ipotekli kredi kavramı öne çıkmaktadır. Eğer kişilerin kredi almak için gelirleri yeterli değilse ipotek gösterebilecekleri bir taşınmazları varsa ipotekli kredi tercihinde bulunabilirler.

İpotekli kredi alma

Kişiler kredi almak üzere bankaya başvurduklarında ilgili banka kişinin geliri ile talep ettiği krediyi karşılaştırır. Eğer elde ettiğiniz gelir ödeyeceğiniz kredi tutarına kıyasla çok düşük kalırsa bu durumda kredi başvurusu reddedilir. İşte bunun gibi bir senaryo ile karşılaşmanız halinde ipotekli krediyi kurtarıcınız olabilir. İpotek göstereceğiniz her ne varsa onun tümü kadar olmasa da belli bir kısmı kadar kredi kullanma olanağınız bulunmaktadır. Yani ipotekli kredi sayesinde normalde çekemeyeceğiniz miktarlar kadar kredi çekme şansına erişmiş olursunuz.

Kişlerin ipotekli krediye yönelmesindeki sebeplerden biri de kredi notunun düşük olması olabilir. Böyle bir durumda olan kişilerin kredi başvurularının olumsuz sonuçlanması söz konusu olabilir. Böyle bir durumda kredi notunu yükseltmenin yollarını araştırarak uygulamanız gerekecektir. Kredi notu yükseltme bir süreç olduğu için kredi alımınız ister istemez ötelenecektir. İşte bu aşamada ipotek kredi size göz kırpacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

Göz atabilirsiniz: Konut (Ev) İpotekli Kredi Veren Bankalar

Kişilerin kredi notu düşük olsa da ipotek gösterebileceği bir taşınmazları olması durumunda kredi çekmeleri elbette söz konusu olacaktır. Banka bu aşamada ilgili taşınmaza kredi ödenene kadar ipotek koyar. Yani bu süre zarfında ilgili gayrimenkulü hiç bir şekilde satma şansınız olmaz. Kredi borcunuz biter bitmez taşınmaz üzerindeki ipotek kalkar ve işlem sorunsuz bir şekilde son bulmuş olur. Bu şartların size uyduğunu düşünüyorsanız öncelikle bankaların internet sitesinden ön başvuru yapabilir akabinden de gerekli belgeleri hazırlayarak banka şubelerine teslim edip kredinizi alabilirsiniz.

İpotek kredi için gerekli belgeler:

-Gelir durumunu gösterir belge

-İpotek edilecek olan taşınmaz neyse onun tapusu

-Kimlik veya kimlik yerine geçecebilecek pasaport, ehliyet gibi belge

İlginizi çekebilir: Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar