İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

blank
blank
blank

İpotekli ihtiyaç kredisi, aslında çok zorda kalmadıkça kullanılması tavsiye edilmeyen bir kredi türüdür. İpotekli krediyi almak için üzerinize kayıtlı arsa, araba, ev vb. mali değeri yüksek olan mülk veya mülklerin olması gerekmektedir. Bankalar mülkünüzün değerine göre size kredi vermektedir. Mülkünüz eğer kredi talebinizi karşılayacak bir değerde değilse bu krediden yararlanamayabilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi İşleyiş Nasıl Olmaktadır?ipotekli-ihtiyac-kredisi-nedir

Çok tavsiye edilmese de birçok kişi mecbur olduğundan dolayı ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmakta ve yine birçok kişi bu kredi kaynaklı mağdur olmaktadır. İnsanlar çekmiş oldukları kredinin borcunu ödeyemezlerse banka ipotek koyduğu mülklere el koymaktadır. İnsanlar kredi kullanmak isterken evinden, arabasından, arsasından da olmaktadır. Belkide buradaki en kritik nokta içerisinde yaşadığınız ev size aitse orayı asla ipotek ettirmemeniz gerektiğidir. Çekmiş olduğunuz krediyi ödeyemezseniz bu sefer oturduğunuz evden çıkmak zorunda kalacaksınız ve sizi daha büyük zorluklar bekliyor olacak. Düzeniniz bozulacak, ailenizle yaşıyorsanız huzurları kaçacak ve ister istemez psikolojiniz olumsuz etkilenecektir. Bundan dolayı ipotek ettireceğiniz ürünleri kullanmadığınız köşede duran bir arsa vb. mülklerden seçmenizde fayda vardır.

Göz atabilirsiniz: Konut (Ev) İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotek edilen mülkün banka gözünde nasıl bir değeri vardır?

Banka İpotekli ihtiyaç kredisi karşılığında sahip olduğunuz mülkü olduğundan daha düşük değerde olarak değerlendirir. Diyelim ki sahip olduğunuz mülk 100 Bin TL değerinde, bu durumda bankanın gözünde sizin sahip olduğunuz mülk en fazla 75 Bin TL değerinde olacaktır. Çünkü icra gibi bir durum oluşursa bu durumda banka parasını almak için ilgili mülkü hemen satmak isteyecektir. Hatta bankalar genellikle normalde mülkün sahip olduğu mali değerin yarısı civarında kredi vermektedir. Bundan dolayı tam mülkün değerinde kredi beklentisine girmemeniz gerekir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İpotekli Kredi Veren Bankalar (ARAÇ-TARLA-EV)

İpucu

  • Aslında işleyiş kısaca bakılırsa 100Bin TL değerindeki mülkü bankaya 50Bin TL’ye satıyorsunuz ve sonra evinizi tekrardan geri almak için çabalıyorsunuz. Bundan dolayı hastalık gibi çok acil durumların dışında bu krediyi tercih etmemeniz, ederseniz bile oturduğunuz ev haricindeki mülkler üzerinden tercih etmeniz oldukça önemlidir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Avantajları – Dezavantajları

İpotekli ihtiyaç kredisi avantajları sayesinde pek çok katılımcı tarafından talep edilmektedir. İsminden de belli olduğu üzere bankalar bu krediyi talep eden müşterilerinin gayrimenkulleri üzerine ipotek koymaktadır. İpotekli sistemin getirmiş olduğu ilk avantaj faiz oranları ile alakalıdır. Çünkü bu sistem gayrimenkulleri ipotek etmesinden ötürü ödenecek olan faiz oranlarının düşmesini sağlamaktadır. Üstelik normal ihtiyaç kredilerinin oranları düşükken ipotekli olanlarla daha yüksek kredi temini yapılabilmektedir.

İpotekli ihtiyaç kredisi avantajları dezavantajları ile kıyaslandığında daha iyidir. Özellikle çekilen kredi miktarının yüksek olması ve vergi maliyetinin düşmesi büyük farklara yol açmaktadır. Vergi maliyetlerinin düşmesinin yanı sıra ihtiyaç kredilerini ipotekli çeken bireylerin vade süreleri uzatılabilmektedir. Bu da ödemelerin zorlanmadan yapılması açısından fayda sağlamaktadır. Sistemin olumsuz yanı ya da dezavantajı olarak gösterilen şey ipotektir. İpotek olarak gösterilen gayrimenkul, borç bitene kadar satılamamaktadır. Bankalar, gayrimenkullerde hak sahibi olmaktadır. Ayrıca ödemelerde yaşanan sıkıntılar, borcun belli zaman aralıklarında ödenmemesi, gayrimenkule banka tarafından el konması sonucuna kadar götürebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Danışmanlığı Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz