İpotekli Ev Satılabilir mi?

İpotekli Ev Satılabilir mi?
İpotekli Ev Satılabilir mi?

Bankadan konut kredisi çekip ev alıyorsanız bu durumda ilgili banka borcun ödemesi sonlanana kadar eve ipotek uygular. Eve uygulanan bu ipoteğin bedeli evden eve ve buna bağlı olarak da kredi tutarına göre farklılık gösterebilir. Bankanın bunu yapmasındaki temel amaç alacağını garanti altına almaktır. Siz borcunuzu ödemezseniz banka bu evi satarak ilgili alacağını almış olur. Bu şekilde konut kredisi almanın haricinde ticari faaliyetlerde bulunma maksatlı bankadan borç alınması düşünülüyorsa evi ipotek ettirip teminat olarak gösterme şansına da sahipsiniz. Ev, bankanın gözünde para kaynağı olduğundan dolayı bu ipotekle kredi almanızda oldukça kolay bir hale gelir. Üzerinde ipotek olan bir evin yani ipotekli ev satılabilmesi için bir takım şartların yerine getirilmesi lazımdır. En yalın haliyle evin üzerinde bulunan ipoteğin kaldırılması gerekir.

Göz atabilirsiniz: Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:4Madde

İpotekli evin satılması

İpotekli evin satılması düşünülüyorsa ve bu satış peşin olarak gerçekleştirilecekse öncelikle bankaya olan kredi borcu kapatılmalıdır. Borcun kapatılmasıyla birlikte ev üzerindeki ipotekte kaldırılmış olur. Bankaya erken ödeme yapılmasından ötürü de banka erken ödeme bedeli tahsil edebilir. Eğer ödenilen miktar tüm borcu karşılamıyorsa bu durumda borçlu olan taraf kalan borç için yeni bir kredi kullanabilir. bu yeni kredinin ise faizi ilk alınan krediye kıyasla daha fazla olabilir.

Göz Atabilirsiniz;

İpotekli ev satın alacak olan taraf ipotek tesisli olarak kabul etmesi halinde evin sahibi olan taraf kredisini kapatmasına gerek kalmaksızın evi satabilir. Böyle bir senaryonun yaşanması halinde ilgili Tapu Dairesi ipotek koyan bankayı bilgilendirerek satışı gerçekleştirir. Bu satış işleminin sonucunda da evi satan kişinin kullanmış olduğu kredi konut kredisi özelliğini kaybeder ve zaten bu sebepten dolayı da yeniden, farklı faiz oranlarıyla kredi kullanma yoluna gidilir.

İpotekli evin satılması için bir diğer yol ise bankanın tamamen aradan çıkarılması ve satışın alıcı ve satıcı arasında gerçekleşmesidir. Böyle bir satış gerçekleşmesi durumunda alıcı olan taraf krediyi ve evi üstüne almış olur. Kredi borcu ve ev, evi alan tarafa devredilir. Vaadi sözleşme düzenlenerek bu işlemler yapılır.

İlginizi çekebilir: En Uygun Krediler ve Devlet Destekleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz