İpotek Fekki Nedir? Ücreti Ne Kadar?

İpotek fekki yazısı nedir
İpotek fekki yazısı nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Herhangi bir kredi almak istediğinizde eğer gelir durumunuz yeterli seviyede değilse bu durumda üzerinize olan gayrimenkulleri  ipotek ettirerek kredi alabilme şansına sahipsiniz. Böyle bir durumda kredi taksitlerinin yapılamaması durumunda banka bu ipotekteki gayrimenkulü satarak sizin kredi borcunuzu kapatmakta ve üste kalan miktarı da size vermektedir. Bankanın bunu yapmasındaki esas amaç kendini bir noktada güvence altına alma isteğidir. İpotek Fekki yazısı Nedir? Herhangi bir gayrimenkulü ipotek ettirerek alınan kredinin taksitleri düzenli bir şekilde ödendikten sonra banka kredi vermek için ipotek koyduğu gayrimenkulün üzerindeki ipoteği kaldırır.

İlginizi çekebilir: Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotek Fekki Yazısının Verilmesi

Herhangi bir gayrimenkulünü ipotek ettirerek krediyi kullanan kişi kredi taksitlerini düzenli olarak ödediyse ve kredi taksitlerinin tümü ödenerek kredi borcu sona erdiyse bu durumda ipotek fek yazısının verilme zamanı gelmiştir. İpotek Fekki yazısı yazılarak Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gidilmelidir. Bu kuruma yazılmış olan İpotek Fekki yazısı ile ipoteğin kaldırılması talebi bildirilmiş olur.

İpotek Fekki Ücretleri

İpotek Fek yazısı banka aracılığıyla yazılan bir yazıdır. Bankalar bu yazının yazılması için değişik ücretler belirleyebilmektedir. Hangi bankayla işlem yapıyorsanız bu bankanın şubelerinden herhangi birine giderek ya da telefon bankacılığını arayarak İpotek fekki yazım ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz. Kredi taksitlerinin ödemesi sona eren kişiler bu belgeyi alamadan Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek işlem yapamamaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ziraat Bankası 4747 SMS Kredisi Başvurusu Yapmak

İpotek Fekkinin Tapu Sicil Müdürlüğü’ne Gönderilmesi

Bankaların bazıları bu belgeleri bizzat kişiye elden teslim ederek Tapu Sicil Müdürlüğü’ne götürmesini talep ederken, bazıları da Tapu Sicil Müdürlüğü’ne bizzat ulaştırabilmektedir. Genelde Tapu Sicil Müdürlüğü’ne bizzat gönderme adımı tercih edilmektedir. Bunun tercih edilmesindeki ana sebep ise belgenin elden teslim edilmesinde kaybedilme ihtimalinin bulunmasıdır. İşte bu bankadan alınan ya da banka tarafından Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gönderilen İpotek Fekki yazısı sayesinde ilgili gayrimenkul üzerindeki ipotek kalkmış ve gayrimenkul tamamen sahibine ait olmuş olur. İşte bu işlemlerin yapılması işlemine İpoteğin fek edilmesi denmektedir.

İpotek Fekki Yazısı Ücreti Verilmeden İpotek Fekki Yapılabilir mi?

Bankalara ipotek fekki ücreti ödememe şansını denemek isteyen kişiler notereden ihtarname çekerek bu belgeyi resmi yollarla talep edebilir. Bu şekilde İpotek fekki yazısı talep edildiğinde noter masrafı ödeyerek bu işten sıyrılabilirsiniz.

Bunun haricinde Tüketici Hakem Heyetlerine başvurularak tarafınızdan alınmış gereksiz masrafların size iadesini talep edebilirsiniz. Bu taleplerin %80 gibi oranlarda olumlu sonuçlandığını hatırlatmakta fayda var.

Göz atmanızda fayda var: İpotekli Ev Satılabilir mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz