İnternetten EFT Nasıl Yapılır?

İnnternetten EFT nasııl Yapılır
İnnternetten EFT nasııl Yapılır

Sizin kullandığınız bir banka hesabındaki parayı, sizden farklı bir bankada hesabı bulunan kişiye göndermek istiyorsanız bu durumda EFT işlemi yapacaksınızdır. Havale işlemi ise aynı bankada hesabı bulunan kişiye para gönderme işlemidir. Bu açıdan bakıldığında EFT ve havale işlemleri birbirinden ayrılır. Havale işlemi genel olarak saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilirken, EFT işlemi daha uzun süreler alabilmektedir. EFT bankaların tanımlanan EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir. Bankanın yoğunluğunun fazla olması EFT işleminin daha geç gerçekleşmesine de sebep olabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü EFT işlemi yapılmadan önce bu durumların bilincinden olunmalıdır. İnternetten EFT işlemi oldukça basit bir şekilde internet şubesi aracılığıyla yapılabilmektedir. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Şimdi bunlara detaylıca bakacak olrusak:

İnternetten EFT Yapmak

1. Yapılması gereken ilk şey henüz başvurmadıysanız internet bankacılığına başvurudur. Banka şuebleri ya da telefon bankacılığı aracılığıyla bu konuda detaylı bilgi edinebilir ve internet şubesi yada bankacılığı olarak isimlendirilen hizmete başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

2. Bankanın resmi web sitesinden internet şubesine erişerek müşteri numarası veya TC kimlik numarası ve internet bankacılığı şifresini girerek internet bankacılığına giriş yapabilirsiniz. Giriş yaparken bankalar gücenliğinizi sağlamak adına bankada kayıtlı olan cep telefon numaranıza şifre gönderecektir. Bu şifreyi doğru şekilde girdiğiniz durumda internet bankacılığına giriş yapmış olursunuz. İnternet bankacılığına giriş yapılmasına müteakip internetten hemen hemen tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

Göz atabilirsiniz: EFT Nedir, EFT Nasıl Yapılır?

3. Para transferi, para gönderme vb. isme sahip olan kısma tıklayarak EFT(Elektronik Fon transferi) işlemi seçilir. Bu sayfada göndereceğiniz kişinin IBAN numarası girmeniz istenir. Kişiler IBAN numarasını banka şubelerinden, telefon bankacılığından ya da internet şubesinden öğrenebilir. Bu bilgilerin doğru şekilde girildiği kontrol edilerek EFT işlemi için onay verilir. Verilen onayın ardından talep bankaya ulaşır ve ekstrem durumlar haricinde mesai saatleri içerisinde maksimum 30 dakika içinde gerçekleşir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yanlışlıkla Başkasının Hesabına Para Yatırma Durumunda Ne Yapılmalı?

Dilerseniz karşıdaki kişinin ismine ya da kredi kartına da para gönderebilirsiniz. Bunun için elbette istenen bilgiler yine eksiksiz şekilde doldurmanız gerekmektedir. IBAN numarası bilinmiyorsa bankanın hesap numarası ve şube numarası da kullanılabilir. Burada tek dikkat edilecek husus bankanın EFT saatleri içerisinde işlem yapılmasıdır. Genel olarak bakıldığında resmi tatiller haricinde hafta içi 16:30’a kadar verilen EFT talimatları 5-10dakika içerisinde gerçekleştirilmiş olur.

İlginizi çekebilir: Cuma Akşamı Yapılan EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/kredi-cekemeyenlere-kredi-veren-bankalar-2020/
  2. https://www.kredivepara.com/icralik-olanlara-kredi-veren-bankalar-2020/
  3. https://www.kredivepara.com/yapi-ve-kredi-bankasi-bankamatik-karti-sifre-alma/
  4. https://www.kredivepara.com/televizyonda-reyting-ile-nasil-para-kazanilir/
  5. https://www.kredivepara.com/ing-bank-kredi-karti-borcu-yapilandirma/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz