İnternet Şubesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternet şubesi nedir nasıl kullanılır
İnternet şubesi nedir nasıl kullanılır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Dijitalleşme süreci tüm dünyada devam ediyor. Hemen her alanda internetin ve teknolojinin avantajlarından yararlanılmaya başlandı. Tabii ki bu alanlardan birisi de bankacılık sektörü. Dijitalleşmeye en yakın sektörlerden biri olan bankacılık sektöründe yeni trend ise İnternet Şubesi.

Kullanıcıların çok kolay bir şekilde hemen hemen tüm banka işlemlerini yapmasına olanak sağlayan İnternet Şubesi, son yılların en popüler sistemleri arasında yer alıyor. Birçok bankanın bu alanda kendi uygulamalarını kullandığını ve İnternet Şubesi ile kolay işlem ayrıcalığı sunduğunu görmek mümkün oluyor. Hemen merak eden kullanıcılar için İnternet Şubesi nedir? Hangi banka için nasıl bir ayrıcalık sunuluyor? Bunlara bakalım.

İlginizi çekebilir: Halkbank İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma

İnternet Şubesi Nedir?

Adından anlayacağınız gibi İnternet Şubesi; Banka ile ilgili işlemleri internet üzerinden yapmanıza olanak sağlayan şubedir. İnternet bankacılığı olarak da bilinen sistem, uygulamalar ve web üzerinden kullanılmakta.

Göz Atabilirsiniz;

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İnternet Bankacılığından Altın Alıp Satmak

Banka tarafından size verilen şifre ve banka tarafından size verilen kullanıcı adıyla beraber mobil uygulama ya da web üzerinden banka hesabınıza giriş yapabiliyor ve işlemlerinizi düzenleyebiliyorsunuz. İşlemlerinizi internet üzerinden yapabileceğiniz gibi, hesap kontrollerinizi de yine internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Dediğimiz gibi bunun için web sürümünü ya da sunulan mobil uygulamaları kullanmak mümkün olacaktır.

İnternet Şubesi Nasıl Kullanılır?

Aslında şubenin nasıl kullanılacağını söylemek pek mümkün değil. Daha doğrusu, kullanım çok değişken. Genel olarak bir sistem sunuluyor ve bunun üzerinden anlatım yapacağız. İnternet üzerinden şubeye giriş yapmak için öncelikle internet bankacılığı kullanmanız gerekiyor.

Bunun için yeni bir hesap açtırırken ya da var olan hesabınız için bankanıza gitmeniz ve hesabınızı internete açık duruma getirmeniz gerekiyor. İsterseniz bankanıza gidebileceğiniz gibi isterseniz de müşteri hizmetlerini arayarak da internet kullanımı için hizmet alabilirsiniz. Genelde bankalar bunun için bir ücret talebinde bulunmuyor. Yine de bankadan bankaya değişiklik gösterebileceğini belirtelim.

Bankanızdan internet bankacılığı için onay almanız durumunda size bir şifre verilecektir. Size verilen şifre, genelde tek kullanımlık bir şifre olacaktır. Yani web üzerinden ya da doğrudan mobil uygulama üzerinden, verilen şifre ile hesabınıza girmenizin ardından şifrenin değiştirilmesi istenecektir. Genelde bu zorunlu bir işlem olarak tutulur ve kendi şifrenizi oluşturmanız gerekir.

Giriş için kullanılan yöntemlerde ise değişiklik var. Mesela Akbank için müşteri numarası ve şifreniz yeterli olurken, Ziraat bankasında ise genelde TC kimlik numarası ve şifre kullanılarak giriş yapılıyor. Yine bu kısımda da bankanıza göre, mini değişiklikler olabilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Halkbank İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma

Göz atabilirsiniz: Vakıfbank İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma

Uygulama Mı Web Mi?

Açıkçası İnternet Şubesi konusunda merak edilen noktalardan birisi de bu. Uygulama üzerinden mi yoksa web üzerinden mi giriş yapılması merak ediliyor. Bu durumu açıklamak için Responsive temadan söz etmemiz gerekiyor.

Responsive; web sürümünün mobilde de sorunsuz bir şekilde sunulduğu tasarımlara deniyor. Birçok banka sitesinde böyle bir tasarım kullanılıyor olsa da internet kısmına mobilden giriş yaptığınız zaman hemen her menü doğru görüntülenmiyor.

Bu nedenle mobilde genelde uygulamalar kullanılıyor. Uygulamalar tam bir uyum içerisinde kullanım sunulmasını sağlamakta. Zaten tasarım mobil için yapılıyor ve menüler ile geri kalan tüm sekmeler buna göre oluşturuluyor.

Ayrıca bu noktada, mobil uygulama üzerinden kullanımlarda şifre hatırlaması ve hesabın açık tutulması gibi artılarda sunuluyor.

Göz atabilirsiniz: İnternet Şubesi Nasıl Kapatılır? 3 Yöntemle!

Hangi İşlemleri Yapabilirim?

Gelelim internet şubelerde hangi işlemleri yapabileceğiniz kısmına. Aslında bu konuda da sürekli bir gelişim söz konusu. Bankalar sürekli olarak yeni işlemleri eklemeye devam ediyor.

Havale/EFT, hesaba para aktarma, hesap kontrolü, hesap içerisinde yer alan paranın değerlendirilmesi, yatırım hesapları için harcama yapmak, hesaplar arasında düzenleme yapmak gibi birçok işlemi yerine getirebiliyorsunuz. Ayrıca fatura ödeme gibi işlemlerde yerine getirilebiliyor. Dediğimiz gibi her geçen gün web sürümler üzerinde biraz daha yoğunlaşılması söz konusu.

Web Şubeleri Ne Kadar Güvenli?

Tabii ki güvenlik en önemli etken. Bankaların uygulamaları ve web siteleri sürekli olarak güncelleniyor ve açıklara karşı denetleniyor. Bankaların açık vermesi bir yana, burada sizin kendi hesaplarınızı kontrol etmeniz çok önemli. Güvenlik açısından şunlara özen gösterin.

  • Güçlü bir şifre belirleme
  • Düzenli aralıklarla şifre değişikliği yapmak
  • İki aşamalı doğrulama sistemlerini kullanmak
  • İşlemler için SMS ile bilgilendirmeyi kabul etmek. Bu şekilde habersiz olarak işlem yapılması durumunda size bildirim gelecektir.
  • Şifrenizi kimse ile paylaşmamak.
  • Hesabınızı mobil uygulamada açık bıraktıysanız, telefonunuzu kimseye vermeyin. Genelde hesaplarınızdan çıkış yapın. İşleminiz olduğunda yeniden giriş yapın.
  • Tüm hesaplarda aynı şifreyi kullanmayın. Kart şifrenizi asla internet şifreniz olarak belirlemeyin. Mutlaka farklı bir şifre belirleyin.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Burgan Bank İnternet Şubesi Şifresi Nasıl Alınır?

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma

İnternet Şubesi konusunda merak edilenler bu şekilde sıralanabilir. Genelde, son yıllarda internet üzerinden yapılan işlemlere ilgi artmış durumda. Özellikle bankacılık konusunda bu alana bir yönelim söz konusu. Güvenlik konusunda da sürekli olarak önemli adımlar atılıyor. Haliyle internet üzerinden bankacılık, hayatınızı bir hayli kolaylaştırıyor.

Tabii ki şu an için tüm işlemleri internet üzerinden yapmak mümkün değil. Ama en azından günlük işler için interneti kullanmak büyük bir ayrıcalık ve kolaylık. Ayrıca bankalar anlaşılabilir, kolay arayüzler seçmeyi tercih ediyor.

Bu nedenle kullanım zorluğu da yaşamıyorsunuz. Böyle devam ederse, internet şubelerinin kullanım oranları hatırı sayılır bir şekilde artacaktır. Tabii ki yine de kullanıp kullanmamak size kalmış.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

Güncelleme: 28.08.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz