Ana Sayfa İnternet Bankacılığı

İnternet Bankacılığı

Teknoloji, internet kullanım şekillerinin de değişim göstermesini sağlamıştır. Eskiden araştırma yapmak için kullanılan internet artık alışverişten bankacılık faaliyetlerinin yürütülmesine kadar farklı alanlarda kendini gösterebilmektedir. İnsan hayatını büyük oranda kolaylaştıran internet bankacılığı hakkında bilinmesi gereken detayları kategorimiz içerisinden net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İnternet bankacılığı farklı türleri olan online bankacılık sistemlerinin genel ismidir. Bireylerin internet bankacılığı üzerinden işlem görebilmeleri için öncelikle hesaplarını bu sisteme açmaları gerekmektedir. Belli şifrelere ihtiyaç duyan internet bankacılığında işlemlerin başlaması için bankaların müşteri hizmetlerine danışmak, ATM’ler üzerinden işlem görmek ya da doğrudan şubelere giderek bireysel temsilcilerle görüşmek gerekmektedir. Sonrasında elde edilen şifrelerle bankaların internet sitelerine kullanıcı girişi yapılabilmektedir. Gerçekleştirilen kullanıcı girişlerinde TCKN ya da müşteri numaraları gerekmektedir. Verilen şifreler ise güvenlik açısından giriş işlemleri neticesinde değiştirilerek özel hale getirtilmelidir.

İlk kullanım zamanlarında web siteleri üzerinden yürütülmüştür. Günümüzde mobil cihazlar için geliştirilmiş olan uygulamalar da internet bankacılığının sık kullanılan türlerinden biri haline gelmiştir. Üstelik internet bankacılığını kullanmak tamamen ücretsizdir. Bireyler internet bankacılığı aracılığı ile hesap bilgilerini kontrol etme, yatırım ve para transferi yapma, borç – vergi ödeme, fatura yatırma gibi farklı alanlarda işlem görebilmektedir. İnternet bankacılığında güvenlik esastır. Bundan kaynaklı olarak bankalar maksimum altı ayda bir şifre yenilemesi talep etmektedir. Şifrelerin yenilenmesinden sonra kullanımlar aralıksız şekilde devam edebilmektedir.