İnternet Bankacılığı Parolası Nedir?

İnternet Bankacılığı Parolası Nedir
İnternet Bankacılığı Parolası Nedir

Bankaların bireysel kullanıcıları internet şubesine giriş yaparken ek güvenlik sorusuyla karşılaşırlar, işte bu internet bankacılığı parolasıdır. İnternet şubesine giriş yapabilmeniz için ilgili bankanın resmi web sitesini ya da mobil uygulamasını kullanmalısınız. Burada karşınıza çıkan ilk ekranda müşteri kullanıcı kodunuz ya da TC kimlik numaranızı yazmalısınız(kimi bankalar bu seçeneği sunmaktadır) ve internet bankacılığı parolası (şifresi) girmelisiniz. Bu bilgileri girmenizle birlikte bankada tanımlı olan cep telefonuna bir şifre gelecek ve bu şifreyi ilgili bölüme girmeniz istenecektir. Bu bilgileri doğru şekilde girmeniz durumunda bankanın internet şubesine girmiş olacaksınız.

  • Online İnternet Bankacılığı Kredisi Veren Bankalar İçeriğe Git
  • Halkbank İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma İçeriğe Git
  • Garanti BBVA İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma İçeriğe Git
  • Fibabanka İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma İçeriğe Git
  • Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma İçeriğe Git
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Akbank İnternet Bankacılığı Şifre Alma

İnternet bankacılığı parolası

Henüz internet bankacılığı parolasını almadıysanız bu durumda kredi kartınız ya da bankamatik kartınız sayesinde bunu alabilirsiniz. İnternet bankacılığı parolasını kullanabilmeniz için ilgili bankada vadesiz hesabınız bulunmalıdır. İnternetten kredi kartı ya da bankamatik kartı bilgileriyle parolayı alabildiğiniz gibi, bankanın çağrı merkezini arayarak da alabilirsiniz. Parolayı unutmanız halinde yine kart bilgilerinizle internetten ya da çağrı merkezinden parolanızı yenileyebilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yapabilmek için kullanılan parolalar hem harflerden hem de sayılardan oluşmaktadır. İnternet bankacılığı parolasını 3 defa üst üste yanlış girerseniz bu durumda parolanız bloke edilecek ve internet şubesine erişiminiz engellenmiş olacaktır. İnternet şubesine girişiniz engellenmesi durumunda yine çağrı merkezini ya da internet şubesi bağlantısını kullanarak parolanızı sıfırlayabilirsiniz. Bu sıfırlama işlemini yapabilmek için sizden bir takım bilgiler istenecektir.

Göz Atabilirsiniz;

İlginizi çekebilir: İnternet Bankacılığından Başka Banka Kredi Kartı Borcu Ödeme

İnternet bankacılığı parolası sizin güvenliğinizi sağlamak amacıyla oluşturulan bir şifredir. Bunun haricinde sizinde kendi güvenliğinizi arttırmak için belli başlı tedbirler almanız gerekmektedir:

– Her ne şarta olursa olsun kredi kartınızın ya da bankamatik kartınızın bilgilerini telefonunuzla ya da e-mailinizle başkalarıyla paylaşmayın. Banka yetkilileri asla sizden bu tarz bir bilgiyi maille ya da mesajla istemezler. Tek isteyecekleri merci telefon bankacılığı üzerindendir.

– E-mailinize gelen maillerin içerisinde bilmediğiniz bağlantılar varsa tıklamayın. Kimi mailler bilgisayarınızı virüs olarak sızar ve bilgisayarınızdaki dosyaları ele geçirir. Böyle bir durumu yaşamamak için güvenilir olmayan yerlerden gelen maillerdeki dosyaları açmamalısınız.

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası Mobil Şifre Alma – Videolu Anlatım

– İnternet bankacılığına mümkün olduğunca başka bilgisayarlardan erişmeyin. Özellikle internet cafe gibi yerlerden hesabınıza giriş yapmamalısınız.

– Parolanız kolay tahmin edilebilen bir diziden oluşmamasına özen göstermelisiniz. Genellikle bankaların siteminde parolanın güvenilirliğine dair size bilgilendirme yapılır, siz de bunun düşük seviyede çıkmasına göre şifreyi değiştirmelisiniz.

Bu noktalara dikkat etmeniz durumunda hesabınız ele geçirilme olasılığı yok denecek kadar azdır. Siz de bunlara dikkat ederek internet bankacılığını kullanırsanız bu durumda işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/hsbc-internet-bankaciligi-sifre-bloke-kaldirma/
  2. https://www.kredivepara.com/albaraka-internet-bankaciligi-sifre-bloke-kaldirma/
  3. https://www.kredivepara.com/vakifbank-internet-bankaciligi-sifre-bloke-kaldirma/
  4. https://www.kredivepara.com/tekstilbank-internet-bankaciligi-sifresi-nasil-alinir/
  5. https://www.kredivepara.com/finansbank-internet-bankaciligi-sifresi-nasil-alinir/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz