ING Bank Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmalıyım?

ING Bank :ATM
ING Bank :ATM

ING Bank bankamatiğinde para sıkışması ile karşı karşıya kalanların yapması gereken ilk şey, bankamatiğe biraz zaman vererek işlemin gerçekleşmesini beklemektir. Bazı durumlarda ING Bank bankamatikleri sistemlerinin yavaş çalışması yüzünden parayı 3-4 dakika geç verebilmektedirler. Bu bekleme işe yaramazsa zaman kaybetmeden müşteri iletişim merkezini aramak gerekir.

ING Bank Müşteri İletişim Merkezini Arayarak Sıkışan Parayı Bildirmek

ING Bank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 0 600’dür. Bu numaranın yerine 444 06 00 numarası da aranabilir. Bu ikisinden biri arandıktan sonra telesekreter menüsü çıkacaktır. Bilgilendirmeyi dinledikten sonra T.C. kimlik numarası ve müşteri numarası tuşlanarak müşteri girişi yapılır. Daha sonra önce 3 ve ardından 0 tuşlanır. Bu işlem kişiyi müşteri temsilcisine bağlar. Müşteri temsilcisine öncelikle nasıl bir sorunla karşılaşıldığı ayrıntılı biçimde anlatılır. Ardından para yatırma veya çekme işleminin saat kaçta yapıldığı, para sıkışması olayının tam olarak nasıl gerçekleştiği, ne kadar para yatırıldığı detaylı şekilde anlatılır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Akbank Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmalıyım?

İlginizi çekebilir: ING Bank Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Müşteri temsilcisiyle yapılan bu konuşma sistem tarafından kaydedilecektir yani kişinin her şeyi anlattığından emin olması gerekir. Çünkü para iadesi bankadan istendiği takdirde banka, paranın başvuran kişiye ait olduğunu teyit etmek için konuşma kayıtlarını kullanmak isteyecektir. Bu durumda müşteri temsilcisiyle yapılan görüşme bir tür kanıt oluşturur denilebilir. Görüşme yapıldıktan sonra bankadan geri dönüş almak üzere beklenmeye başlanır.

ING Bank Şubelerine Giderek Sıkışan Parayı Belirtmek

ATM’ye sıkışan parayı ING şubelerine bildirmek, şubenin giriş kısmındaki güvenlik görevlisine gidilerek yapılabilir. ING Bank şubelerine bitişik bir ATM’den işlem yapılmış ve sorun yaşanmışsa müşteri hizmetleri arandıktan sonra kesinlikle şube görevlilerine bildirmek gerekir. Şubelere gidilerek yapılan para sıkışması bildirimleri için işlem protokolü ise şu şekildedir:

  • Teknisyen ekibi ATM’yi hizmete kapatıp inceleme başlatırken kişi şubedeki müşteri temsilcisine yönlendirilir.
  • Burada kişiye ATM’den yaptığı işlemle ilgili detayları doldurması istenen bir form verilir.
  • Kişiden kişisel bilgiler istenir ve daha sonra geri dönüş yapılacağı bildirilerek yutulan paranın iadesi için başvuru tamamlanmış olur.

Başvuru yapıldıktan sonra banka görevlileri gerek kamera kayıtlarını incelemek, gerek kişinin doldurduğu formdaki bilgilerle ATM sisteminde kayıtlı verileri karşılaştırmak yolu ile hesaba yatırılmamış paranın kişiye ait olup olmadığını incelerler. Eğer üzerinde hak talep edilen paranın kişiye ait olduğu doğrulanırsa para iadesi gerçekleşir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  QNB Finansbank Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmalıyım?

Göz Atabilirsiniz;

ING ATM’lerinde Sıkışan Para Ne Zaman Hesaba Geri Yatırılır?

ATM tarafından yutulan paranın hesaba geçirilme süresi ATM’nin şubeye bağlı olup olmamasına göre değişir. ATM kayıtlarının incelenmesi için ATM’deki paranın değiştirildiği vakitlerin beklenmesi gerekir. Şubeye bağlı ING Bank ATM’leri günde 4-5 defa değiştirilirken şubeden uzak olanlar her gün akşam vakitlerinde 1 defa değiştirilmektedir.

ATM’deki para sayılacaktır ve ATM kayıtlarıyla karşılaştırılarak bu iki değerin örtüşüp örtüşmediği kontrol edilecektir. Örtüşmüyorlarsa hatalı işlem yapıldığına kanaat getirilecek ve değerler arasındaki fark bir inceleme sürecinin ardından kişiye iade edilecektir.

Bu inceleme süreci sıkışmış durumda olan paranın miktarına bağlı olup ortalama 1 hafta sürmektedir. Bu sürecin ardından müşteriye parayı nasıl teslim almak istediği sorulur. Müşteri isterse parasını ING Bank şubelerinden bir zarf içinde teslim alabilir. İsterse de paranın kredi kartı hesabına yatırılmasını isteyebilir.

ING Bank ATM’sinde Paranın Sıkışmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paranın ATM tarafından yutulmaması için ATM’ye yerleştirilen banknotun ıslak, kıvrık veya yırtık olmadığına dikkat etmek gerekir. Bu tür banknotlar, hasar düzeyleri onları geçersiz kılmayacak derecedeyse banka görevlilerine verilip hasarsız olanlarla kolayca değiştirilebilir. Bazı dolandırıcılar yaptıkları alım-satım işlerinde kişilere geçersiz para verebilmektedirler. Bunun farkında olmayıp bu geçersiz paralar ATM’de kullanılmaya çalışılırsa bu banknotlar ING Bank ATM’si tarafından alıkoyulacaktır. Paranın bankamatikte sıkışmaması için dikkat edilmesi gereken son nokta ise işlemi çok yavaş gerçekleştirmemeye özen göstermektir. Bu durumda işlem zaman aşımına uğrar ve para sıkışabilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ziraat Bankası Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti

Göz atabilirsiniz: ING Bank Bonus Kredi Kartı Başvurusu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz