İmza Sirküsü Nedir, Ne İşe Yarar ve Nereden Alınır?

İmza Sirküsü Nedir, Ne İşe Yarar ve Nereden Alınır
İmza Sirküsü Nedir, Ne İşe Yarar ve Nereden Alınır

Kurumsal alanda sıkça kullanılan belgelerden birisi olmasından imza sirküsü nedir en çok merak edilen konulardan birisidir. İmza sirküleri temel olarak bir kurum ya da kuruluş için düzenlenen temsilcilerinin imza atma yetkisine sahip olduğunu gösteren ve kendisine ait imza örneklerinin mevcut olduğu resmi bir belgedir. Örnekle açıklama gerekirse; A isimli bir kuruluşun temsilcisi olan B kişisinin imza atma yetkisi olduğunu gösteren ibarelere ve temsilci B kişisine ait imza örnekleri, kimlik bilgileri, yetki kapsamı ve unvan gibi bilgileri bulunmaktadır.

Bu resmi evrakın yasal olarak geçerliliğinin bulunabilmesi için mutlaka noter onayına sahip olması gerekir. Çünkü noter onayı bulunmayan evraklar, resmi olarak geçerliliğe sahiptir. Kurumsal çalışmalarda sıkça kullanımına ihtiyaç duyulan bu resmi evrakın yapısal özelliklerini ve niteliğini daha iyi anlayabilmek için dijital platformlarda yer alan imza sirküleri örneği incelenebilir.

İmza Sirküsü Nedir? Neden Önemlidir?

Kurum ve kuruluşların resmi işlemlerinin daha hızlı şekilde ve daha yetkin kişilerce yürütülebilmesi noktasında önemli bir işlevsellik kazandırır. Bu yüzden imza sirküleri, bir kurumun işleyişinde önemli bir parça oluşturmaktadır. Kurum ya da kuruluş adına temsilcilik yapan kişiler açısından imza sirküleri önemi ise temel olarak yasal güvence altına alınmasıdır. Çünkü bu imza sirküleri sayesinde imza atabileceği resmi evraklardan, alanlara kadar her bir detay bellidir. Ayrıca direkt olarak kurum ya da kuruluş tarafından yasal olarak bu hakkın kendisine tanındığını gösterir.

İmza sirküleri önemi kurum ya da kuruluşlar açısından ise çok sık görülme riski bulunan “sahte imza” ve buna bağlı olarak meydana gelen dolandırıcılık olaylarının tamamen önüne geçilebilmesine yardımcı oluyor. Özellikle de kurum ya da kuruluş adına herhangi bir kişi tarafından uygun olmayan şekilde ya da habersiz şekilde imza atılması ve bu imzanın yasal geçerlilik taşıması gibi bir durumun asla söz konusu olmamasını sağlıyor. Dolayısı ile hem şirket temsilcilerinin hem de şirketlerin tüm resmi işlemlerdeki yasal haklarının güvence altına alınması açısından imza sirkülerinin oldukça büyük bir önemi bulunuyor.

İmza Sirküsü Nerelerde Kullanılır?

Kurum ya da kuruluşlar tarafından temsilciler için hazırlanan imza sirküleri nerelerde kullanılır sorusu da sektörün en çok merak edilen konularından birisidir. İmza sirküleri temel olarak ticari işlemlerde gerçekleştirilmektedir. Ticari olarak gerçekleştirilen faaliyetlerde yapılan anlaşmalar, yeni sözleşmeler, hizmet ya da ürün alımları, teklifler, proje ya da ürün onayı gibi ticaretin farklı noktalarındaki işlemlerde kullanılmaktadır. Kurumsal olarak işlevselliğin önemli oranda artmasını ve daha hızlı işlemlerin tamamlanabilmesini sağlaması nedeni ile günümüzde sıkça başvurulan resmi bir belgedir.

İlginizi çekebilir: Hangi Durumlarda Çek Geçersizdir?

Yapılacak resmi işlemlerde eğer işlemler şirket adına temsilci tarafından yürütülüyor ise yasal zorunluluk gereğince imza sirküleri talep edilmektedir. Dolayısıyla bu imza sirkülerine sahip olmayan kişiler asla resmi işlemleri gerçekleştiremez.

İmza Sirküsü Nereden Alınır?

Küçük ya da büyük işletme olması fark etmeksizin tüm kurum, kuruluş ve vakıfların yani kısaca tüm resmi oluşumların bir temsilcisi var ise mutlaka bu temsilcisine istinaden imza sirküleri bulunması gerekir. Dolayısı ile de ticari faaliyetlerde çok sık karşılaşılan imza sirküsü nereden alınır merak ediliyor. İmza sirküsü alımı son derece basit bir şekilde belirli bir ücret karşılığında gerçekleştirilebilmektedir. İmza sirküleri Türkiye genelinde talep edilen belgeler hazırlanarak, tüm noterler aracılığı alınabilmektedir.

Noter tarafından imza sirküleri çok kısa zaman dilimleri içerisinde tamamlanmaktadır. Dolayısı ile en acil işlemlerde dahi imza sirküleri çok hızlı ve çok kolay bir şekilde çıkartılabilmektedir. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Bu nokta ise noter tarafından imza sirküsü çıkartılması için talep edilen belgelerdir. Kolayca alınabilen imza sirküleri için gerekli belgeler ise yine son derece kolay bir şekilde hazırlanabilmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

İmza sirküsü ne işe yarar?
İmza sirküsü ne işe yarar?

İmza Sirküsünü Noterden Almak İçin Hazırlanması Gereken Belgeler Nelerdir ?

  1. İmza sirküsünde adı geçen yetkili kişiye ait nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdan fotokopisi,
  2. İmza sirküsünde adı geçen ilgili kuruma ait olan güncel vergi levhası belgesi,
  3. İlgili kuruma ilişkin olarak kayıtlı olduğu yerde bulunan “Ticaret Sicil Gazetesi” belgesi,

Şeklindedir. Bu belgeler hazırlanarak, hızlı ve kolay bir şekilde notere yapılacak başvuru sonucunda yasal olarak kurum adına resmi işlemlerde imza atma yetkisi verilmek istenen temsilciye bu yetki verilebilir. Üstelik imza sirküleri hazırlanırken, imza atma kapsamı ve yetki alanları gibi detaylarda belirlenebilmektedir.

Son olarak ise yasal olarak imza atma yetkisi vermek istediği temsilcisi ile notere gelen kişinin okuma yazması bulunmuyor ise yasal olarak şahit getirme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu sebeple de okuma yazması olmayan kişiler tarafından verilecek mühür karşılığında işlem başlatılabilmektedir. Buna karşın noter tarafından okuma yazması bulunmayan kişilerin verecekleri temsilciye istinaden düzenlenen yasal imza sirküleri için 1 ya da 2 adet şahit talep edilmektedir. Bu koşulları sağlayamayan okuma yazması bulunmayan kişilere ise noter tarafından imza sirküsü hazırlama/çıkartma hizmeti verilmemektedir. Okuma yazması bulunmayan kişiler gerekli olan standart imza sirküsü evrakları hazırladıktan sonra yanına alacağı 1 ya da 2 şahidi ve yanı sıra temsilcilik verilecek yani imza sirküsü düzenlenecek kişiyle birlikte notere başvuruda bulunması gerekiyor. Bu tip işlemlerde ise herhangi farklı bir fiyatlandırma ya da işlem ise uygulanmamaktadır.

 

İmza Sirküsü Noter ücreti Nedir?

Ticari faaliyet açısından çok büyük bir önem taşıyan imza sirküleri, 2020 yılında tüm sektörlere istinaden gelen zamlar vesilesiyle artış yaşadı. Bununla birlikte 2020 yılı içerisinde imza sirküsü noter ücreti nedir merak edenler için alacakları imza sirküsü nüsha sayısının da ücrette değişiklik oluşturduğunun unutulmaması gerekmektedir. Noterden imza sirküsü alacak kişilerin nakit olarak meblağı yanlarında bulundurmaları, çok hızlı şekilde tamamlanabilen işlemlerin aksamaya uğramadan tamamlanabilmesine yardımcı olur.

2020 imza sirküsü ücreti normal koşullarda sadece tek bir nüshaya yönelik olarak noter tarafından alınan imza sirküsü ücreti 98 TL olarak belirlenmiştir. Bu imza sirküsü ücreti tüm Türkiye genelindeki noterler tarafından sabit olarak uygulanan bir rakamdır. Dolayısı ile Türkiye’ nin her yerinde notere başvuru gerçekleştirildiğinde imza sirküsü ile ilgili olarak noter tarafından talep edilen imza sirküsü ücretleri standart olarak 98 TL’ dir. Ancak yine unutulmaması gereken bir detay olarak güncel olarak belirlenen imza sirküsü için noter tarafından alınan 98 TL şeklindeki ücret sadece tek bir imza sirküsü nüshası için geçerlidir. Dolayısı ile eğer birden fazla imza sirküsü nüshası almayı düşünüyorsanız mutlaka, her nüsha için imza sirküsü ücretlerinin artış gösterdiğine dikkat edilmesi gerekir.

Birden fazla imza sirküsü nüshası almayı düşünüyorsanız, noter tarafından imza sirküsü ücretlerinde hesaplamalar farklı şekilde yapılır. İlk imza sirküsü nüshası 2020 yılında 98 TL’dir. İkinci bir nüsha alınması durumu da noter ücret 1.5 kat artmaktadır. Yani ilk imza sirküsü nüshasının ardından ikinci ve sonrasındaki her bir nüsha fiyatlandırma 1.5 kat şeklinde artmaya devam etmektedir. Dolayısı ile de alacağınız her bir imza sirküsü nüshası 98 TL’nin üzerine 1.5 kat daha ek ücretlendirme uygulanacağı anlamına gelir. Yani 147 TL ‘dir.

İmza Sirküsü Hakkında Merak Edilenler

İmza sirküsü hakkında merak edilenler nelerdir kısmı son zamanlarda en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Kurumsal alanda çalışmalarına devam eden herkes herhangi bir belge olmadan temel kurum ya da kuruluşlar tarafından düzenlenen temsilciler kanadından imza atma yetkilerine sahip olduklarını gösteren ve kendilerine ait imza örneklerinin yer aldığı resmi belgelere verilen isimdir. A isimli olan bir kuruluşta B isminde bir kişinin imza atma yetkilerinin yer aldığını gösteren ibare kısımları ile temsilci olan B kişilerine ait olan imza örnekleri kimlik bilgileri ile beraber yetki kapsamı ve unvan gibi bilgilerin yer aldığı sistem olarak gözlenir.

 

OKU: Veli Toplantısı İmza Sirküsü Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz