İhtiyati Tedbir Kararı Nedir? Ne İşe Yarar?

İhtiyati tedbir nedir
İhtiyati tedbir nedir

İhtiyati tedbir süregelen bir davada her iki tarafın da zarara uğramasını önlemek amacıyla alınan hukuki koruma durumuna verilen isimdir. Bu durum dava sonucunda verilecek olan hükmün henüz belli olmaması halidir. İhtiyat-i tedbir sayesinde süregelen dava boyunca taraf olan kişilerin mal varlığını 3. bir kişiye devretmesinin önüne geçilmiş olur. Varsayalım ki siz bir alacaktan ötürü biriyle davalık oldunuz ve kişi size parayı ödememek için üzerindeki tüm mal varlıklarını başkasına devretmek istedi. İşte ihtiyati tedbir sayesinde bu durum engellenir. Bir anlamda davacı olan taraf mahkeme tarafından korum altına alınır.

İhtiyati Tedbir Ne Demektir?

Geçici koruma olarak da adlandırılan ihtiyati tedbir, genelde uzun dava süreçlerinin yaşanmasıyla ortaya çıkmış bir durumdur. Davacı olanı koruma altına almak amacıyla davalının üzerindeki mal varlıklarının devredilmesi engellenir. Bu sayede de davacının yaşayabileceği mağduriyetler belli bir boyuta kadar engellenir. İhtiyat-i tedbir nihai bir karar değildir. Adından da anlaşılacağı üzere geçici olan tedbir amaçlı alınan bir karardır. Davacı olan taraf mahkemeye başvurduktan sonra mahkeme uzun süreceğinden dolayı geçici bir koruma İhtiyat-i Tedbir sayesinde sağlanır.

Göz Atabilirsiniz;

Yukarıda da bahsedildiği üzere bu durum davacıyı koruma amaçlıdır. Bu tedbir sayesinde davalı değil de davacı bir çeşit koruma altına alınır. Bu tedbir genelde hızlı sonuçlanmayan ve risk olan durumlarda mahkeme tarafından alınır. Dava açılmadan önce de talep edilebilmektedir. Burada ihtiyati tedbirin dava açılmadan konulması mahkemenin tarafsızlığı konusunda kafalarda soru işareti oluşturabilmektedir.

Verilen ihtiyati tedbir kararı ile davanın sonucu arasında bir bağlantı bulunmaz. Yani ihtiyati tedbir kararı verilen bir dava kaybedilebileceği gibi, ihtiyat-i tedbir kararı verilmeyen bir dava da kazanılabilir. Anayasaya da bakıldığında herkesin kendi hakkını arama yetkisi bulunmaktadır. Bu anlamda davalarda bir davacı bir de davalı bulunur. Siz de bu kapsamda alacağınızı alabilmek adına mahkemeye başvurabilir ve uygun görülmesi durumunda ihtiyati haciz konularak davalı olan tarafın mal varlıklarını başkasına devretmesine engel olabilirsiniz. Haciz konusunda ihtiyati haciz kavramı söz konusudur. Böyle bir durum yaşanması halinde İhtiyati Haciz Nasıl Kalkar yazısını okuyarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Bakabilirsiniz;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz