İhtiyati Haciz Nedir? Hangi Şartlarda İstenebilir? Nasıl Kalkar?

İhtiyati haciz nedir İhtiyati haciz nasıl kalkar
İhtiyati haciz nedir İhtiyati haciz nasıl kalkar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Haciz işlemleri, genelde hukukun belli dallarında ele alınan ve kanunlar üzerinden yürüyen işlemlerdir. Borçlu ile alacaklıların haklarının tamamen korunması amaç edinir ve sistemin işleyişi de bu düzen içerisinde yürütülür. Bu noktada daha kolay yönetim açısından çeşitli dallanmalar ve sınıflamalar yapıldığını görmek mümkün oluyor. Bu dallanmalar sonucunda ortaya çıkan kavramlardan birisi de İhtiyati Haciz kavramı.

Göz atın: Banka Nasıl Haciz Yapar? İcra Süreci İşleyişi

Kimi zaman alacaklılar kimi zaman ise borçlular İhtiyati Haciz kararını merak edebiliyor. Çok sık duyuyor olsak da tam olarak İhtiyati Haciz kavramının neye karşılık geldiğini bilmiyoruz. Dilerseniz bu konuda daha detaylı bilgiler vererek, konunun ne olduğunu açıklamaya çalışalım.

İhtiyati Haciz Nedir?

İlk olarak ne olduğu konusunda başlamak gerekiyor. Örneklerle bu durumu açıklamamız lazım. Özellikle alacaklılar için.

İhtiyati Haciz; Borçluların yasal süreç devam ederken üzerinde yer alan taşınmazları ve paraları kaçırmasını engelleyen bir karardır. Diyelim ki bir alacaklı, belirlenen zamanda alacağını alamadı. Bunun sonucunda borçlular için yasal süreç başlatıldı. Başlatılan yasal sürecin anında sonuçlandığı görmek mümkün olmayacaktır.

Göz atın: Borç Ödendikten Sonra Haciz Ne Zaman Kalkar?

Bu süreç içerisinde borçlu olan kişiler, üzerinde yer alan taşınmazların elde çıkarılmasını sağlayabilir. Mesela bir evi varsa satabilir. Bir arabası varsa bu arabayı satabilir. Eğer banka hesaplarında paralar varsa, bu paraları çekebilir ve kaçırabilir. Yapılacak olan işlemler yasal sürecin tamamlanmasından önce yapılabilir. Bu durumda kişinin üzerinde mal olmadığı için, alacaklının borcu tahsil edilemeyebilir.

Tüm bu noktalar yaşanabilecek durumlar olarak değerlendirilebilir. Burada İhtiyati Haciz kavramı karşımıza çıkıyor. İşte tüm bu işlemleri engellemek için, yasal süreç sonuçlanana kadar İhtiyati Haciz kararı alınır. Kararın alınması sonrasında kişinin elinde bulundurduğu mal ya da paraları, bir nevi elden çıkarması engellenmiş olur.

Yani mal kaçırma olarak bilinen işlem yapılamayacaktır. Tabii ki bu kararın alınması noktasında belli yasal zorunlulukların olması gerektiğini de belirtelim. Bunun dışında merak edilen bazı sorularda var. Dilerseniz bu sorularla devam edelim.

Göz atabilirsiniz: Emekli Maaşına Haciz Konulabilir Mi?

Rehinli Mallarda İhtiyati Haciz Uygulaması Yapılır Mı?

İlk merak edilen kısım rehinli mallar kısmı. Eğer bir taşınmaz rehinli ise bu noktada haciz kararının uygulanamadığını görürüz. Örnek vermek gerekirse, diyelim ki bir ev borçlunun üzerine ancak ev banka kredisiyle alınmış. Bu durumda evin rehinli olduğu görülecektir. Rehinli olan mallarda söz konusu haciz kararının uygulaması yapılmaz.

Zaten mal rehinli olduğu ve borç tahsil süreci olduğu için, borçlu olan kişi bu mallar üzerinde herhangi bir satış işlemi gerçekleştiremeyecektir.

İhtiyati Haciz Hangi Şartlarda İstenebilir?

Merak edilen bir başka nokta ise kararın uygulanması için alacaklıların nasıl talep yapacağı. Bunun için asliye hukuk veya asliye ticaret mahkemelerine bir dilekçe vermek gerekiyor. Burada vereceğiniz dilekçeler bir yana bir de teminat bedeli ödemesi yapılması gerekiyor.

%10 ile %15 oranında bir teminat alımı yapılır. Bu şekilde borçlunun da mağdur edilmemesi sağlanmış olur. Eğer takip kararı kesinleşirse, teminat ödemesinin de geri yapıldığını görmek mümkün olacaktır.

Göz Atabilirsiniz;

İhtiyati Haciz Kararı Nasıl Kalkar?

İhtiyati Haciz Ne Zaman Kalkar?
İhtiyati Haciz Ne Zaman Kalkar?

Diyelim ki karar alındı ve haciz kararı için tedbir uygulaması başladı. Bu noktada borçlular tarafından merak edilen nokta ise kararın nasıl kalkacağı olacaktır. Bu noktada kararın durumuna bakmak için İcra İflas Kanunu Madde 261’in gereğini incelemek gerekir.

Söz konusu maddeye göre, kararın verildiği tarihten itibaren 10 günlük bir uygulama aşamasına geçiş yapılır. Alınan karar sonrasında 10 gün içerisinde yetkili icra müdürlüğünce kararın infazının istenmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde kararın infazının uygulanması için geçen sürenin aşılması durumunda ise haciz kararının kendiliğinden kalktığı görülür.

Bunun dışında haczedilen mallardan 6 ay içerisinde satış istenmemesi ve haczedilen gayrimenkul mallardan 1 yıl içerisinde satışın istenmemesi halinde de haciz kararının kalktığı görülecektir.

Tüm bu bilgiler eşiğinde kararın nasıl uygulandığı konusunda detaylardan söz etmiş olduk. Bunun dışında kararın kalkması konusunda merak edilenlerden de söz ettik. Tüm bunların dışında atlanmış olarak gösterilen bir kısım daha var. Atlandığı düşünülen bu kısım kararın ne zaman uygulanabileceği.

Aslında bunu tahmin etmek zor değil. Alınan karar, daha doğrusu kararın alınması için mutlaka borcun vadesinin gelmesi gerekiyor. Borçlunun, alacaklı tarafından verilen süre içerisinde borcunu ödememiş olması gerekmekte.

Borcun vadesinin geçmesinin üzerinden, borçlu ödeme gerçekleştirmediği durumlarda yasal işlem başlatılabiliyor. Bu durumda yasal işlemlerin uygulanması için gerekli başvurulan söz konusu vade tarihinin geçirilmesinden sonra olması gerekiyor.

Göz atabilirsiniz: E-Devlet İcra Dosyası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Vade tarihinin üzerinden ne kadar geçilmesinden sonra yasal işlemlerin başlayacağı ise alacaklılara kalmış durumda. Alacaklılar vadenin sona ermesinin hemen sonrasında, istedikleri bir zaman da yasal işlem için haklarını kullanabilir.

Bu durumda da İhtiyati Haciz kararının alınması için başvuru yapılabilir. Sistem tamamen alacaklı ve borçlu arasındaki anlaşmanın detaylarına göre işleyecektir. Alınan kararların yasal düzen içerisinde her iki tarafın haklarının korunarak ilerlediğini de ekleyelim. Bunun için belirlenmiş olan yasalar ve bu yasalar çerçevesinde işleyen kurallar vardır.

Bakabilirsiniz;

Güncelleme: 14.01.2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz