İcraya Nasıl Başvurulur? İcra Davası Açmak?

İcraya Nasıl Başvurulur? İcra Davası başvurma
İcraya Nasıl Başvurulur? İcra Davası başvurma

İcra davaları kendi içinde farklılık gösteren davalardır. İcra takip ve taraf takip olarak icra davası açılabilmektedir. Yalnız bunların yanında en çok yapılan icra işlemleri alacağı takip ve tahsil etme konusundaki davalardır. İcraya başvurmak, icra davası açmak için belli başlı adımları uygulamanız gerekmektedir. Bu yazıda bu işlemlerin nasıl yapılacağı, sürecin nasıl işleyeceğini detaylıca anlattık.

İcra Davası Açmak

1. Böyle bir amacınız varsa ilk olarak İcra Müdürlüğüne alacağınızın olduğunu gösteren senet, fatura gibi resmi belgelerle başvurmalısınız. Alacağınızı kanıtlayan belgelerle başvuruda bulunmanız davanın daha hızlı ilerlemesini ve sonucun daha çabuk neticelenmesini sağlayacaktır. Sizin bu bahsettiğimiz belgeleri İcra Mahkemesine Hukuki yollarla sunmanız mahkemeyi kazanma ihtimalinizi arttırabilecek faktörlerdir. Bunun haricinde elinizde bu tarz belgelerin olmaması durumunda da dava açmanız mümkündür. Belge gösteremeden açacağınız davalar şahitler ve gerekli araştırmalar yapılarak elde edilecek olan sonuçlarla ispatlanabilir ve dava yine lehinize sonuçlanabilir.

Göz Atabilirsiniz: İcra Dosyası Kapatma Nasıl Yapılır?

2. Mahkeme sizin dava açmanıza müteakip borçlu olan tarafa tebligat gönderir. Borçlu olan taraf eline tebligat ulaştığı anda ya borcunu kabul edip, ödemeli ya da bu tebligata itiraz etme maksatlı karşı dava açmalıdır. Bu iki seçenekten biri seçilerek süreç devam eder. Burada açılacak olan davanın ana mahiyeti borçlu olan kişi veya kurumun elindeki mal varlığından borcu olan tarafa vermesidir.

Dikkatinizi Çekebilir: E-Devlet İcra Dosyası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

3. Alacaklı olan tarafın alacağa konu olan para ve teminatı alabilmek maksadıyla İlamsız icra başvurusu İcra Müdürlüğüne yapılabilmektedir. İlamsız İcra başvurusu mahkemede dava açmadan önce İcra dairesine başvurularak icra takibinin yapılmasıdır. İlamlı icra ise öncelikle alacaklı olan tarafın mahkemeye verip dava açması ve alacaklı olduğunu ispat etmesiyle başlayan süreçtir. Bu ispatın ardından mahkeme hüküm vermiş olur ki buna ilam denir. Bu şekilde de İlamlı icra takibi başlamış olur.

4. İlamlı icra takibinin yapılmasıyla birlikte borçlu olan tarafa tebligatla birlikte hacizde gönderilir. Bu aşamadan mahkeme borçlu olan tarafın borcunun ispatlanmasından dolayı mahkemenin kararına ilamlı icraya itiraz etme hakkına sahip değildir. Yani mahkeme tarafından borçlu tarafın borçluluğu ispatlandıysa burada itiraz hakkı kalmamış demektir.

Bu süreçler Hukuki süreçler olduğundan dolayı alanında uzman olan bir avukat bulup işlemler konusunda destek alınmalıdır.

Okuyabilirsiniz: İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz