İcra İhalesi Nerede ve Nasıl Yapılır?

İlkel çağda aile olarak yaşayan insanların toplumlaşmaya başlaması ile ortaya çıkan kurallar, zamanla hukuk kuralları yani kanunlar haline gelmiştir. Geçmişten günümüze gelişen ve değişen toplum yapısı gibi kanunlar da değişerek farklı dallara ayrılmıştır. Bu kanunlar arasından en önemlilerden birisi de İcra ve İflas Kanunudur. Bu kanun çerçevesinde ülke vatandaşının hangi şartlar altından icra ve iflas durumuna maruz kalacağını ve ne gibi işlemlere tabi tutulacağını anlatılmaktadır.

  • Groupama Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Kazada kusurlu olsak bile kasko hasarı karşılar mı? İçeriğe Git
  • Garanti BBVA Kredi Kartı Limit Arttırma (Yükseltme) Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Adres Kodu Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Oto Yıkamacı Açmak İçin Neler Yapılmalı ? İçeriğe Git

Kişilerin borçlarını ödeyememesi günümüzde çok yaygın olan bir durum haline gelmiştir. Sürekli borçlanma yöntemi ile geçimini sağlayan halkımız, ödeme konusunda günün şartlarına göre geri kalmaktadır. Borcun ödenmemesi durumunda ortaya maddi aksaklıkları çıkarmaktadır. Bu aksaklıkların devamı durumunda, borcu veren kişi veya kurumların icra dairesine borçla ilgili gerekli bilgileri vermesi ile icra süreci başlatmasına neden olur. Bu süreç başlangıcında borcu olan kişiye borcunu ödemesi hakkında bir bildiri gönderilir ve bu borcun ödenmesi için bir son gün belirtilir.

Göz atabilirsiniz: Senet Ne Zaman İcraya Verilir?

Bu son günün geçmesi dahilinde haciz işlemleri başlatılır ve borçlu kişinin mallarına icra dairesi tarafından el konulur. Alınan mallar piyasada satışa sunulur ve elde edilen gelirden icra işlemlerinin ücreti dışındaki para borç veren kişiye verilir. Bu işlemler esnasında haciz işlemine maruz kalan kişilerin genellikle en çok sorduğu sorular mallarının nerede ve nasıl satışa sunulduğudur. Bu yazımızda sizlere icra ihaleleri nerede ve nasıl yapılır onları anlatacağız.

Göz Atabilirsiniz;

İcra İhalesi nerede ve nasıl yapılmaktadır

İcra ihaleleri, haciz işlemi sonucunda el konulan malların açık arttırma yoluyla satılmasıdır. Bu ihaleler internet ve doğrudan olmak üzere iki koşulda yapılmaktadır.

İnternet İhaleleri,

Belirli siteler üzerinden yapılan bir işlemdir. Siteye girip direk sizde haciz edilmiş mala fiyat verebilirsiniz. Genel olarak sabit fiyat üzerinden satışlar mevcuttur ama fiyat verilebilen sitelerde vardır.

Doğrudan İhaleler,

Genelde adliye içerisinde kendisine özel ayrılmış salonlarda yapılır. Fakat haciz edilen malların büyük veya fazla olması nedeni ile farklı yerlerde de olabilir. Genel olarak icra dairesi tarafından icra ihalesi ile ilgili bilgi veren ilanlar yayınlanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Senet Nasıl İcraya Verilir?

İhaleye Nasıl Dahil Olunur,

İhale yoluyla satışa çıkan gayrimenkul veya menkulün o zaman koşullarına göre bilir kişi tarafından belirlenen muhammen bedelinin %20’lik kısmını ödemesi durumunda herkes ihaleye dahil olabilir. İhaleyi kaybetmeniz durumunda yatırmış olduğunuz %20’lik kısım size tekrar ödenir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/sgk-sikayet-sorgulama/
  2. https://www.kredivepara.com/sgk-olum-ayligi-sorgulama/
  3. https://www.kredivepara.com/sgk-odemeleri-sorgulama/
  4. https://www.kredivepara.com/borek-bayiligi-veren-firmalar-sartlari-ve-kazanclari/
  5. https://www.kredivepara.com/sgk-no/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz