İban Numarası Kaç Haneli Oluyor?

İban numarası kaç haneli oluyor sorusu oldukça sık sorulan sorular arasında işte detaylar.

IBAN numarası bankacılıkta en sık kullanılan kısaltmalardan biridir. Her hesap sahibinin IBAN numarası bulunur. Türkiye’deki tüm bankaların iban numarası uzunluğu standarttır. IBAN numarasını kullanarak para transferi işlemini gerçekleştiren  birçok kişi bu numaranın anlamını ve kaç haneden oluştuğunu bilmemektedir. Esasında içerisinde hem banka kodunu hem şube kodunu hem de hesap numarasını barındıran bir koddur. 2010 senesinden önce böyle bir kod yoktu ve dolayısıyla da bankacılık işlemlerinde de kullanılamıyordu.

Göz atabilirsiniz: Ziraat Bankası IBAN Sorgulama (Öğrenme)

Avrupa birliğine kayıtlı olan ülkeler arasında alınan karar sonucu var olan bu numara 2010 yılında hesap numarası adıyla ortaya çıkmıştır. İngilizce sözcük olarak bilinen İnternational Bank Account Number cümlesindeki kelimelerin baş harfleri alınarak kısaltılmış ve iban numarası (uluslararası banka hesap numarası) olarak kullanılmaktadır.

Göz Atabilirsiniz;

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ziraat Bankası Emekli Promosyon Ödemesi Ne Kadardır?

İban Numarası Kaç Haneli?

Para aktarımının güvenli ve daha hızlı işlem yapabilmesi için çıkartılmış bir numara. Ayrıca bu iban numara Türkiye de 26 haneden oluşur. İlk iki hanesi TR ve diğer 24 hanesi ise rakamdan oluşur. Çoğu ülkede 34 haneden oluşmakta. Harf olan ilk iki karakter ülkeyi temsil eder.

Harflerinden sonra gelmekte olan iki rakamda kontrol basamaklarını temsil ediyor. Bu iki rakamdan sonra gelen 5 rakamda bankanın koduna özgü. Geriye kalan son rakamda rezerv alanını gösteriyor. Sonraki 16 rakam ise bankanın şube kodunu ve hesap numarasını temsil ediyor. Yani IBAN numarasının son 16 hanesine bakarak banka şube kodunu ve hesap numarasını söyleyebilirsiniz.

2010 yılında kullanılmaya başlayan bu numaranı ülkeden ülkeye  rakamları değişiyor ama bu numaraların toplamda 34 haneyi geçmediğinden emin olabilirsiniz. İban numaranızı aklınızda tutmak ne kadar zor olsa da bu sizin işinize yarayacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/sekerbank-musteri-hizmetleri-direk-baglan/
  2. https://www.kredivepara.com/is-bankasi-musteri-hizmetleri-direk-baglanma/
  3. https://www.kredivepara.com/ek-no-nedir-ek-no-nerede-yazar/
  4. https://www.kredivepara.com/iskur-maaslari/
  5. https://www.kredivepara.com/finansbank-enpara-hesabi-nasil-acilir/

Güncelleme: 20.02.2019


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz