İş Bankası IBAN Nerede Yazar? İBAN Nedir?

İş Bankası İBAN Nerede Yazar?
İş Bankası İBAN Nerede Yazar?

IBAN nedir?

İngilizcesi “International Bank Account Number” olup Türkçe karşılığı “Uluslararası Banka Hesap Numarası”dır. İngilizce ifadesinin baş harfleri alınarak kısaca IBAN olarak kullanılmaktadır. IBAN, uluslararası standartlara sahip bir banka hesap numarasıdır. Her ülkenin IBAN uzunluğu farklı olabilir ancak en fazla 34 haneden oluşabilir. İBAN Kartın Neresinde Yazar iş bankası? İş Bankası kartınız da TR ile başlayan 26 haneli rakam İş Bankası Iban numaranızdır.

IBAN’ın amacı nedir?

IBAN’ın amacı, bankalardaki her bir müşteri hesap numarasını uluslararası standartta yeknesak bir şekilde tanımlamak suretiyle, para transferlerinin hatasız ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.

 DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: İban Numarası Kaç Haneli Oluyor?

İş bankası hesap numarası öğrenme

IBAN’ı hesabınızın bulunduğu banka şubesinden, çağrı merkezinden veya bankanın internet sitesindeki hesaplama araçları aracılığıyla temin edebilirsiniz. Bankalarda bulunan hesaplarınızın İBAN numaralarını öğrenmek için Bankanıza başvurunuz. Hesaplarınıza ait İBAN`larınızı yalnızca Bankanızdan öğrenebilirsiniz bunun dışında hesap cüzdanlarınızdan, Atm’lerden, internet şubenizden ya da telefon bankacılığı aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Başka kişi, kurum ve kuruluşların hesabınıza İBAN belirleme, üretme yetkisi bulunmamaktadır. İban numarasının, son 16 hanesi hesap numaranızdır. İbandaki hesap numaranızın ilk 4 hanesi de, şube kodudur. Hesap numaranızın ilk 4 hanesi, şube kodunu temsil eder. İş Bankası Bankamatik kartınızın üzerinde 11 haneli banka hesap numarası bilgileri bulunmaktadır. İlk 4 hanesi şube kodu sonraki 7 hane hesap numarası olarak kullanılmaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Akbank Satılık Gayrimenkuller İçin İstenen Belgeler Nelerdir, Nasıl Teklif Verilir?

Göz Atabilirsiniz;

İş bankası ibandan hesap no çıkarma

Tr ile başlayan 26 haneli İban numarasının, son 16 hanesi hesap numaranızdır.

 

İş bankası Yatırım hesaplarına IBAN verilmesi zorunlu mudur?

Yatırım hesabı para hareketine konu ise bu hesap için IBAN kullanılması gerekmektedir.

 

İş bankası Çeklerde IBAN bulunması gerekiyor mu?

Evet. 1.1.2010 tarihinden itibaren çeklerde de IBAN kullanımı zorunlu olacak. Bankalar çek yapraklarını Tebliğ’e uygun olarak bastırmaya başladılar. Ancak eskiden basılmış ve üzerinde IBAN bulunmayan çekler geçerli olmaya devam edecek.

 

İş bankası Vadeli hesapların IBAN’ı olacak mı?

IBAN, sadece para transferine konu olan hesaplara verilmektedir. Eğer bankanızda vadeli hesaplar da para transferine konu oluyorsa vadeli hesaplara da IBAN verilebilir.

 

İş bankası Bana havale gönderilecek, ne yapmalıyım?

Hesabınızın bulunduğu bankaya başvurarak hesabınıza ait IBAN’ı alıp para transferi yapacak kişiye iletmeniz gerekmektedir.

 

İş bankası Yabancı para (döviz) göndermek istediğimde de IBAN kullanmalı mıyım?

Türk Lirası veya yabancı para tüm hesaplara yapılacak transferlerde IBAN kullanılması gerekmektedir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Banka kodu BLZ Nedir? Nasıl Kullanılır?

İbandan hesap no bulma iş bankası

İBAN, para transferlerinin yanlış hesap numaralarına yapılmasını önlemek amacıyla ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanmış bir hesap numarası standardıdır bu sistemle banka hesap numaralarına tüm dünyada kullanılabilecek bir ortak standart getiriliyor IBAN bugün itibariyle 33 Avrupa ülkesinde kullanılmaktadır. IBAN, Avrupa Birliği için en fazla 34 basamaklıdır. Türkiye için ise IBAN numarası 26 hanedir. IBAN numaraları genellikle 26 haneden oluşmaktadır. Bu 26 hanenin içersinde şube kodu, hesap numarası, rezerve alan, banka kodu gibi alanlar bulunmaktadır. İban numarası şube kodunu içermektedir. İban numarasının, son 16 hanesi hesap numaranızdır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  TEB Personel Alımı

 

İş bankası iban nerede yazar

İş Bankası kart numaranızın altın da ya da ekstrelerin sliplerin de bulunan, TR ile başlayan 26 haneli rakam İban numaranızdır.

 

İş bankası iban öğrenme

Mobil ya da internet bankacılığı yardımı ile ‘Hesaplarım’ başlığı altından gerekli bilgileri kolayca elde edebilirsiniz. Veya müşteri hizmetleri ile bir telefon görüşmesi sağlayarak, gerekli bilgilerinizi temsilci ile paylaşabilir ve size şube kodu ile ilgili gereken bilgileri vermesini isteyebilirsiniz. Hemen hemen her bankanın iban bilgileri bu yöntemlerle elde edilebilir.

 

İşcep iban paylaşma

Ülkemizde IBAN numaraları genellikle 26 haneden oluşmaktadır. Bu 26 hanenin içersinde şube kodu, hesap numarası, rezerve alan, banka kodu gibi alanlar bulunmaktadır. İşCep uygulaması ile birlikte Cep Anahtar’a da sahip olacaksınız. İşCep -> Cep Anahtar menüsündeki adımları takip ederek Cep Anahtar’ı kullanıma açabilir İban numaranızı istediğiniz kişi ile paylaşabilirsiniz.

 

 

İş Bankası IBAN’ımı öğrenmek için herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Hayır. Bankanız mevcut hesap numaralarınızı kendi kayıtlarında otomatik olarak IBAN’a dönüştürmüş olup bu dönüşüm için müşterilerden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

 

İş bankası para transferi yaparken bankam karşı tarafın hesabının IBAN’ını kontrol ediyor mu?

IBAN ile hesap numaraları belli bir standarda göre ve belli bir algoritma kullanılarak düzenlendiğinden bankalar, havale yapılacak hesap numarasının geçerli bir IBAN olup olmadığını kontrol edebilmektedir. Ancak, yapılan kontrol sadece hesap numarasının IBAN formatında veya standardında olduğunu gösterir, hesabın var olduğunu veya alıcıya ait olduğunu göstermez. Alıcıya ait IBAN bilgisini ancak hesap sahibinden öğrenebilirsiniz.

 

İş bankası IBAN doğrulaması nedir?

IBAN doğrulaması, IBAN’ın standarda uygun formatta oluşturulup oluşturulmadığını kontrol eder. Bir başka ülkeye ya da bankaya para transferi yapmak isteyen bir müşteri, alıcının IBAN’ını gönderici bankaya verdiğinde, transfer yapılmadan önce alıcının IBAN’ı gönderici banka tarafından kontrol edilir. IBAN hatalı ise, para karşı bankaya gönderilmez ve hatalı işlem yapılması en başta engellenir. Para transferinden önce yapılan IBAN doğrulaması sadece geçerli bir IBAN kullanıldığını göstermekte, kişi ile hesap numarasını eşleştirmemektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Otomatik Ödeme Talimatı Kampanyaları 2020

 

İş bankası her banka müşterisinin IBAN’ı var mıdır?

IBAN, bir müşteriye ait hesap numarasını tanımlar. Dolayısıyla, müşterinin para transferine konu olan her hesabı için bir IBAN’ı vardır. Bir müşterinin birden fazla hesabı olabileceği için birden fazla IBAN’ı da olabilir.

 

İş bankası Kredi kartı ödemelerimi yaparken IBAN kullanmalı mıyım?

Kredi kartı hesaplarına IBAN verilmediğinden, kredi kartı numarasına yapılan transferlerde IBAN kullanılmayacaktır.

 

İş bankası Yurt dışındaki hangi ülkelere para gönderirken IBAN kullanmak zorunda mıyım?

01.01.2009’dan itibaren Avrupa Ekonomik Alanı’nda yer alan Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’e para gönderirken alıcının IBAN’ını kullanmak zorunludur. Ayrıca Suudi Arabistan’a para gönderirken alıcının IBAN’ını kullanmak zorunludur.

 

İş bankası bir şubesinden diğer şubesine para gönderirken IBAN kullanmak zorunda mıyım?

01.01.2010 tarihinden itibaren IBAN’sız yurt içi ve yurt dışına para transferi yapılamayacağından, eski hesap numaralarının tamamı IBAN’a dönüşecek, dolayısıyla bankanın bir şubesinden diğer şubesine para transferi yapılırken IBAN kullanmak gerekecektir.

 

İş bankası İsme havalede IBAN gerekli midir?

İsme (alıcının hesap numarasının bulunmadığı durumda) para göndermek istendiğinde herhangi bir hesap numarasına ihtiyaç duyulmadığından IBAN gerekli değildir.

 

Para göndermek istediğim kişinin IBAN’ını öğrenemiyorsam ne yapmalıyım?

Para transferi yapmak istediğiniz kişinin IBAN’ını öğrenemiyorsanız, transferi gerçekleştirmeden önce alıcının IBAN’ını bilmediğinize ilişkin yazılı beyan vermeniz gerekmektedir.

 

Banka hesap numaraları, her bankada, her müşteri için ayrıdır. Hatta, bir banka içerisinde bulunan her hesabınızın, numarası da birbirinden farklıdır. Bunun nedeni, hesaplarınız arasında herhangi bir karışıklık olmaması içindir. Aynı zamanda, farklı hesaplarla, farklı işlem gerçekleştirebilmeniz de buna bağlıdır. Hesap numaraları müşteri numaraları ile çok sık karıştırılır. Bir bankada sadece bir tane müşteri numaranız bulunurken, bir bankada birden fazla hesabınız bulunabilir. Ayrıca bu numaralarda yapılan kodlamalar, kredi kartı, vadeli ve vadesiz olarak da birbirinden ayrı kodlanır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/denizbank-kartsiz-para-cekme-islemleri-nasil-yapilir/
  2. https://www.kredivepara.com/qnb-finansbank-musteri-hizmetleri-direk-baglan/
  3. https://www.kredivepara.com/is-bankasi-musteri-hizmetleri-direk-baglanma/
  4. https://www.kredivepara.com/halkbank-musteri-hizmetleri-direk-baglanma/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz