HSBC Satılık Gayrimenkuller Avantajları ve Özellikleri

hsbc satilik gayrimenkuller avantajlari
hsbc satilik gayrimenkuller ozellikleri

HSBC satılık gayrimenkuller ihtiyaç fazlası olarak bankanın bünyesinde bulunan taşınmazlardır. Bu yazıda HSBC satılık gayrimenkuller hakkında genel bilgiler verilmektedir.

HSBC Satılık Gayrimenkuller Satış Yöntemi

HSBC satılık gayrimenkulleri elektronik ihale yöntemi ile satışa sunmaktadır. Fakat satışa sunulan gayrimenkullerin özelliğine ve ihaleye gelen talep yoğunluğuna bağlı olarak, pazarlık, açık teklif toplama, açık arttırma,  müzayede, kapalı teklif isteme ya da Satış Şartnamesinde belirtilmiş olan satış yöntemlerinden tercih ettiğini uygulamaya koyma hakkını saklı tutmaktadır.

İlgili Yazımız;

HSBC Satılık Gayrimenkuller Katılım Teminat Bedeli

HSBC satılık gayrimenkullere teklif vererek e-ihaleye katılmak için teminat yatırılması gereklidir. E-ihale katılım teminat tutarı diğer bankalarda teklif verilen gayrimenkul için belirlenen belli bir % üzerinden yatırılmasına karşılık HSBC ‘de bu teminat standarttır. HSBC satılık gayrimenkuller için verilmesi gereken tutar 1000 TL olup peşin olarak ödenmesi talep edilmektedir.

HSBC Satılık Gayrimenkuller İçin Verilecek Teklif Tutarı

HSBC bankasının satılık gayrimenkulleri için belirlemiş olduğu muhammen bedeller vardır. Bu değerler satışa sunulan mülkün yanında yazılmaktadır. Herhangi bir taşınmaz için alıcı teklif vereceği zaman banka tarafından belirlenen muhammen bedelin üzerinde bir teklif sunmalıdır. Eğer muhammen bedelin altında bir teklif verilirse banka bu teklifi değerlendirmeye almaz.

Banka verilen teklifler arasında en yüksek tutardaki rakamı seçme eğilimindedir. Bunun yanı sıra HSBC belirlemiş olduğu muhammen bedeli değiştirme ya da ilgili taşınmazı satmaktan vazgeçme hakkını saklı tutmaktadır.

hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

HSBC Satılık Gayrimenkuller İhale Sonucu Öğrenilmesi

HSBC satılık gayrimenkuller için alıcı teklif verdikten sonra eğer banka verilen teklifi kabul ederse, ilk 10 gün içerisinde alıcıya geri dönüş yaparak ihaleyi almış olduğu bilgisini iletir. Konu hakkında kendisine geri dönüş yapılmayan alıcı bilgi almak için HSBC Gayrimenkul Satış Birimine müracaat etmelidir. Bu amaçla aranabilecek telefon numarası 0 212 366 12 80’dir. Teklif veren kişinin teklifi kabul edilmediği takdire teminatını geri alabilir. Teminatın geri verilmesi için bankaya müracaat edilmesi gerekir.

Müracaat teklif veren alıcı tarafından yazılı olarak yapılmalıdır. Yazılı müracaat edildikten sonra yaklaşık 30 günlük bir süre içinde müşteri tarafından verilen banka hesap numarasına iade edilir. Banka iade edeceği teminat tutarına faiz işletmez. Yani yatırılan 1000 TL, 1000 TL olarak iade edilir.

HSBC Üzerinden Taşınmaz Satın Almanın Avantajları

HSBC satılık gayrimenkulleri için bankanın internet sitesini takip ederek teklif verdikten sonra satın almak aslında avantajlı bir durumdur. Genel kural olarak HSBC tarafından bankanın satışa sunduğu taşınmazlar, tahsil edemediği borçlarına karşılık müşterileri tarafından ipotek olarak gösterilen mülklerdir. Bu durum nedeni ile HSBC söz konusu taşınmazları piyasaya oranla daha ekonomik fiyatlara satmaktadır.

HSBC’den gayrimenkul almanın bir başka avantajı da HSBC bankasının ev satışı sırasında KDV ödemesinden muaf olmasıdır. Bütün  bankalar kendilerine teminat olarak gösterilen ipotek altındaki mülkleri alacaklarına karşılık olarak satışa sunduklarında, devlet tarafından yasal olarak KDV’den muaf tutulurlar. Bu iki avantaj göz önünde tutulduğunda alıcıların piyasada satılan mülklere oranla daha uygun fiyata mülk sahibi olacağı açıkça görülmektedir.

HSBC üzerinden mülk almanın bir başka avantajı da  emlakçı komisyonu  ödenmesine de gerek kalmaz. İlgili mülk satışı yapıldığı tarihe kadar olan emlak vergisi, doğalgaz, elektrik su vb. borçları satıcı taraf olan HSBC bankası tarafından ödenir. Fakat HSBC satışa sunduğu mülke ait kendi mülkiyetine geçmeden önceki borçlar üzerinde herhangi bir güvence vermemektedir.

HSBC satılık gayrimenkulleri hakkında verilebilecek genel bilgiler bunlardır. Daha detaylı bilgi almak isteyen bireyler banka şubelerine, telefon bankacılığına müracaat edebilir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/ipotekli-kredi-nedir/
  2. https://www.kredivepara.com/ipotekli-ev-satilabilir-mi/
  3. https://www.kredivepara.com/ipotekli-kredi-veren-bankalar-2020/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz