HSBC Premier Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır?

HSBC Premier Kredi Kartı İptal Etme
HSBC Premier Kredi Kartı İptal Etme

Makalenin İçerisinde Neler Var?

HSBC Premier olarak, çocuklarınızın en iyi eğitimi almasının sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bu nedenle Global Premier Hesabı ile size ve ailenize destek olmak için yurt dışı eğitim süreci boyunca tüm ihtiyaçlarınıza uygun çözümleri sunuyor. Global Premier Hesabınızı TL, USD, EUR, GBP, CAD ve AUD para birimleri cinsinden açabilir ve hesabınızı yurt dışındaki ana hesabınız olarak kullanabilirsiniz. HSBC Premier Banka Kartı’nızı kullanarak, yurt dışındaki tüm ATM’lerden komisyon ücreti ödemeden USD, EUR, GBP, CAD ve AUD çekebilirsiniz. Peki HSBC Premier kredi kartı iptal etme nasıl yapılır?

 

Bazı durumlar da bankalar tüketicilere kendi isteklerinin dışında da kredi kartları gönderdikleri için tüketiciler bu kredi kartlarını kapatmak isterler ya da çok fazla kredi kartları olmasından dolayı borçlarını azaltmak adına kredi kartı kapatma veya iptal işlemi yapabiliyor. Bunun dışında kredi kartınız çalındıysa, kaybolduysa ve ya bu gibi kötü niyetli olduğunu düşündüğünüz kullanım yapılmaması sebebiyle iptal etmeniz gerekebilir.

 

Cüzdanınızın yanınızda olmadığını fark ettiğiniz anda yapmanız gereken ilk şey telefonunuza sarılıp kredi kartlarınızı iptal ettirmek olmalı. Kart kayıp veya çalıntı ise işlemler oldukça kolay yürür. Kredi kartının numarasını söylemenize, hatta çoğu zaman da arayanın siz olmasına bile gerek duyulmaz. Bankaların 444 ile başlayan numaralarını aramak yeterli olur. Mümkünse kendi telefonunuzdan arayın çünkü sisteme kayıtlı olan numaranızdan direk kim olduğunuzu anlayıp hızlı bir şekilde iptal ederler. Bunun dışında en son ne zaman kullanılmış olduğunu da söylüyorlar, böylelikle kayıp olan zaman da herhangi bir işlem yapılmış ise öğrenebiliyorsunuz. Aradığınız müşteri hizmetleri size yeni bir kart isteyip istemediğinizi de sorar, yeni kart çıkarma işlemini isterseniz o anda yapabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Nakit Avans Nedir?

 

Tutanak

Müşteri hizmetleri ile yaptığınız kart iptal işleminden sonra mutlaka en yakın karakola gidip tutanak tutturmanız gerekiyor. Bu tutanaktan kendiniz için kopya isteyin, diğer kartları çıkarırken çünkü lazım oluyor. Tutanağın bir diğer yararı da çalıntı olduğu için kaybedildiğinde ödenen bazı ücretlerden muaf oluyorsunuz.

 

Kredi kartını artık kullanmayacak olan kişiler, tamamen iptal ettirme yolunu tercih edebilirler. Bu işlem için çalıştığınız bankanın çağrı merkezi ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Bankanın tarafınızdan aldığı bu arama sonrasında kartı en fazla 7 iş günü içerisinde iptal etmesi ve kapatması gerekmektedir. Bankanızın kartınızı iptal etmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz iptal etmek zorundadır.

 

Çünkü Banka kartları ve kredi kartları yönetmeliği (Her kredi kartı kullanıcısı tek taraflı olarak, 5464 sayılı Banka kartları ve kredi kartları kanunun 25. inci maddesinin 2.ci paragrafına göre kredi kartı sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir) adı verilen yönetmeliğe göre banka fark etmeksizin başvurunuz sonrasında ilgili banka kartınızı en fazla 7 gün içinde iptal etmek zorunda.

 

Ancak Kredi kartı iptali bazı bankalar için telefon bankacılığı ile yapılamıyor. Bu nedenle farklı yöntemler kullanmanız gerekebilir. Size en yakın olan şubeye giderek, kartınızı kapattırmak istediğinize dair dilekçe yazdığınız takdirde bağlı olduğunuz bankalar kredi kartınızı iptal edeceklerdir. Bu bankaların size en yakın şubelerini ziyaret ederek iptal işlemini bir hafta içerisinde sonuçlandırmanız mümkün olacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ziraat Bankası Bankkart Platinum Kredi Kartı İptal Etme

 

HSBC Premier kredi kartı iptal etme nasıl yapılır?

HSBC Bankası kredi kart iptali işlemleri için telefon bankacılığını ve banka şubelerini kullanabilirsiniz. Telefondan kart iptali işlemi yapmak için aşağıdaki talimatları uygulayın

 

Kaybetme, çaldırma ve şüpheli işlem sebebiyle HSBC Bankası kredi kartı iptali yapacaksanız 0850 211 0 111 numaralarından birini arayıp “KAYIP ÇALINTI BİLDİRİMİ” için belirtilen sayıyı tuşlayın. Diğer nedenlerden dolayı kartınızı kapattırmak istiyorsanız doğrudan müşteri temsilcisine bağlanıp talebinizi bildirin.

 

HSBC Bankası şubelerine gidip kartınızı iptal ettirmek istediğinizi sözlü olarak bildirmeniz genellikle yeterli olmaktadır. Ancak bazı şubeler müşteriden kart iptali dilekçesi isteyebilir.

 

 

Kredi Kartı İptal Dilekçesi Örneği;

 

HSBC BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

 

Bankanıza ait olan ……………… numaralı kredi kartının kullanıcısıyım. Bu kartın iptali için gerekli işlemlerin yapılmasını ve işlem sonucu hakkında tarafıma bilgi verilmesini talep ediyorum.

 

 

ADI SOYADI:

 

İMZASI:

 

Ayrıca HSBC Premier Advance Kredi Kartı İptal Etme konusunda bilgi arıyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.