HSBC İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma

HSBC İnternet Bankacılığı Şifre Alma
HSBC İnternet Bankacılığı Şifre Alma

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İnternet bankacılığı şifresinin bloke olması durumunda blokeyi kaldırmak için banka şubeleri kullanılabilmektedir. Ancak şubelere gitmenize gerek kalmadan, problemi kendiniz de çözebilirsiniz. Bunun için yine internet bankacılığını ya da çağrı merkezlerini kullanabilirsiniz. Şifrenizi 3 kez yanlış girmeniz halinde internet bankacılığı kullanımına açık olan hesabınız bloke olur ve şifre değiştirme/ bloke açtırma işlemi yapmanız gerekir. HSBC internet bankacılığı şifre bloke işlemlerinde yapılması gerekenler şu şekildedir.

HSBC İnternet Şubesi Şifre Blokesini İnternetten Kaldırmak

HSBC internet bankacılığı şifre blokesini internet üzerinden kaldırmak için öncelikle internet bankacılığına giriş yapılması gerekmektedir. Ardından sağ üstte bulunan ‘Şifremi unuttum/ bloke’ kısmına tıklanmalıdır. Açılacak ekranda kullanıcı oluşturma kısmı bulunmaktadır. Burada sayfa otomatik olarak bireysel kullanıma uygun olarak açılır. Eğer kurumsal bir işleyişe bağlı problem varsa ‘Kurumsal giriş için tıklayınız’ kısmına tıklanmalıdır.

Alt kısımda sizden banka ya da kredi kartınızın 10 hanelik numarasını girmeniz istenmektedir. Bu numarayı girdiğinizde alt kısımda sizden cep telefonu numarası istenir. Tüm bilgileri girmeniz halinde Devam butonuna tıklamalısınız.

Göz Atabilirsiniz;

Devam butonunun ardından sizden, girdiğiniz cep telefonuna gönderilen şifreyi 3 dakika içinde ekranda belirtilen alana girmeniz istenir. Bu girişin ardından yeni şifre belirleme seçenekleri açılacaktır. Belirleyeceğiniz yeni şifreyi iki kez, belirtilen yerlere girmeniz istenir. Giriş yaptıktan sonra ‘Şifre başarılı’ yazısını görmeden çıkış yapmamanız tavsiye edilir. Yazıyı gördükten sonra ise sayfayı kapatıp, kaydettiğiniz yeni şifreniz ile sisteme giriş yapmanız beklenir giriş yaptıktan sonra tüm işlemlerinizi sorunsuz yapabilirsiniz.

HSBC İnternet Bankacılığı Şifre Blokesini Şubelerden Kaldırmak

Şubeden internet şubesi blokesi kaldırmak için en yakın HSBC şubesini tercih edebilirsiniz. İşlemin başında gişe işlemlerinden numara almanız gerekmektedir. Gişe işlemlerine gittiğinizde kimliğinizden başka herhangi bir belge istenmez. Bu işlem için kartınızın üzerine kayıtlı olduğu telefon numarasını kullanıyor olmanız önem taşır. Bu sayede size gönderilecek şifreyi alabilirsiniz. Bunun yanında eğer kullandığınız telefon numarası ile sistemdeki numara uyumlu değilse, yapmanız gereken sistem numarasını güncellemektir. Bu şekilde banka kampanyalarından da haberdar olabilirsiniz.

Cep telefonu güncelleme işlemini yaptıktan sonra, telefonunuza gişe görevlisi tarafından  bir şifre gönderilecektir. Bu şifreyi görevliye söylemeniz gerekmektedir. Görevli, bu şifre ile sisteme giriş yapar ve kendi istediği bir şifreyi sisteme tanımlar. Sizden, tanımladığı şifre ile sisteme giriş yapmanızdan sonra şifrenizi değiştirmenizi ister. Şifre değiştirme işlemleri, bloke kaldırma işlemi ile aynı şekilde yapılır.

HSBC İnternet Bankacılığı Şifre Blokesini Çağrı Merkezlerinden Kaldırmak

Müşteri hizmetlerinden bloke kaldırmak, blokenin konusu her ne olursa olsun oldukça efor isteyen bir iştir. Müşteri temsilcisine ulaşmalı ve gerekli bilgileri doğru bir şekilde verdiğinizden emin olmalısınız. Bunun için öncelikle sizden istenen güvenlik konulu bilgileri vermelisiniz. Bu doğrultuda aramanız gereken numara 0850 211 0 111’dir. Bu numarayı tuşlamanızın ardından sizden T.C. kimlik numaranızı veya müşteri numaranızı isteyerek banka müşterisi olup olmadığınız ve kimliğiniz tespit edilir. Ardından menüler içindeki şifre işlemlerine ilişkin seçenekleri işaretlemelisiniz. Son menüde internet şubesi şifre işlemleri bölümü ile karşılaşacaksınız. Bu menünün ardından müşteri temsilcisine yönlendirileceksiniz. Müşteri temsilcisine durumu anlatmanız halinde size göndereceği şifre ile sisteme giriş yapabilir, ardından şifrenizi değiştirebilirsiniz.

HSBC İnternet Şubesi Girişleri Hangi Durumlarda Engellenir?

İnternet bankacılığına girişi engelleyen durumlar şöyle sıralanabilir:

  • Sim kart değişimine bağlı sim kart blokesi
  • Şifrenin 3 defa yanlış girişine bağlı şifre blokesi
  • Kullanıcı adı veya T.C. kimlik numarasının hatalı girişine bağlı engellemeler
  • Sisteme kayıtlı telefon numarasında hata olması durumunda bloke meydana gelir.

HSBC Bankamatik Kartı Şifre Alma yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz