HSBC Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmalıyım?

hsbc bankamatikte param kaldi
hsbc bankamatik parami yuttu

HSBC bankamatikte paranın hesaba işlememesi durumuyla karşılaşıldığında uygulanması gereken ilk adım birkaç dakika beklemek olacaktır. Bankamatikler ne kadar teknolojik cihazlar olsalar da kimi zaman işlemcilerini yavaşlatan etkenler nedeniyle para yutma sorununa neden olabilmektedirler. Bir müddet beklendikten sonra HSBC şubelerindeki banka görevlilerine haber vermek için iki seçenek bulunmaktadır ve bunlar:

  • Müşteri hizmetlerinden bilgilendirmek yapmak,
  • Banka şubelerinden bilgilendirme yapmak şeklindedir.

HSBC bankamatikte param kaldı diyorsanız sorunla ilgili çözümlerinde detaylı anlatımını yazıdan takip edebilirsiniz.

(İnceleyebileceğiniz benzer konu: Halkbank bankamatikte param kaldı)

HSBC Bankamatikte Param Kaldı, Nereye Bildirmeliyim?

Para sıkışmasını HSBC şubelerinden bildirmek için işlem yapılan ATM’nin şubeye bağlı ATM olduğundan emin olunmalıdır. HSBC ATM’leri şubelerden uzaklıklarına göre şubeye bağlı ATM ve şube dışı ATM olarak ikiye ayırır. Sorun yaşanan ATM hakkında bilgilendirme ve şikayet yalnızca ATM’nin bağlı olduğu şubeye yapılabilir.

Bankamatik parayı yuttuktan ve biraz beklendikten sonra şubeye gidilerek güvenlik görevlisiyle konuşulmalıdır. Güvenlik görevlisi kişiden kimlik bilgilerini ister ve onu şubedeki müşteri temsilcisine yönlendirir. Müşteriye bir form verilir ve bu formda para sıkışması yaşanırken hangi işlemin yapıldığı, ne kadar paranın ATM’ye yatırıldığı gibi bilgiler yazılır. Daha sonra teknisyenler gönderilir ve kısa süreliğine hizmete kapatılan ATM’de anında düzeltilebilecek bir sorun olup olmadığına bakarlar. Eğer sorun düzeltilemeyecek türdense bir sonraki para değiştirme zamanına kadar beklenir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Burganbank Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti

Göz atabilirsiniz: HSBC Advantage Kredi Kartı Başvurusu

Para değiştirme zamanları, bankaların ATM’lerdeki parayı değiştirdikleri zamanlardır ve bu zamanların dışında ATM’nin açılması mümkün değildir. HSBC bankamatikleri günde ortalama 4-5 kez değiştirilirler. Bu değiştirme sırasında para sayımı yapılır ve ATM’nin işlem kayıtlarıyla ATM’de bulunan para miktarında uyuşmazlık görülürse gerçekten Hatalı işlemin gerçekleştiğine kanaat getirilir.

Buradan sonra bir değerlendirme sürecine girilir. Bu süreçte ortaya çıkarılan paranın gerçekten de başvuran kişiye ait olup olmadığına bakılır. Bunun için ATM’lerin üzerinde bulunan kameraların kayıtları incelenir.

HSBC Bankamatik Tarafından Yutulan Paranın İade Edilme Süresi

HBC ATM’sinin yuttuğu paranın iade edilme süresi genellikle 1 haftadan daha fazla değildir. Bu süreyi belirleyen etkenler arasında yatırılan veya çekilmek istenen paranın miktarı ve müşterinin, çağrı merkeziyle yaptığı konuşmanın kayıtlar bulunmaktadır. Bu nedenle sorun yaşayan müşterinin HSBC müşteri hizmetleriyle iletişime geçmiş olması çok önemlidir.

Göz Atabilirsiniz;

HSBC Bankamatikte Sıkışan Para Müşteri Hizmetlerinden Nasıl Bildirilir?

Müşteri hizmetlerinden HSBC bankamatiğinde sıkışan parayı bildirmek için aranması gereken numara 0850 211 0 111’dir. Bu numara ile çağrı merkezine 7/24 ulaşmak mümkündür ve bu da demektir ki şubelerin kapalı olduğu bir saatte para sıkışması sorunu yaşanırsa müşteri hizmetlerini aramamak tek seçenektir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Garanti BBVA Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmalıyım?

Bu numara arandıktan sonra yapılması gereken, müşteri numarası veya kredi kartı numarası ile sisteme giriş yapmaktır. Daha sonra telesekreter mesajı dinlenmeden 1 tuşuna basılır. Sonrasında sırasıyla 8 ve 4 tuşlanarak müşteri temsilcisine ulaşılır. Müşteri temsilcisine bankamatikten yapılan işlem hakkında bilgi verilir. İşlemin ne zaman yapıldığı, ATM’nin hangi adreste bulunduğu gibi bilgiler verilmelidir. Sonrasında müşteri temsilcisi bu konuşmayı kanıt altına alarak müşteriye geri dönüş yapılacağını bildirecektir.

HSBC Bankamatiklerinde Kredi Kartı Kalırsa Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartının HSBC bankamatiklerinde kalması iki durum sonucunda gerçekleşir:

  • ATM’de teknik sorun yaşanıyor olması,
  • Kredi kartının önceden iptal edilmiş olması.

Eğer ATM’de teknik sorun yaşandığı için kredi kartı sıkışmışsa yapılması gerekenler para sıkışması durumunda yapılması gerekenlerle aynıdır. Kart daha önceden iptal edilmişse ve bu durum unutularak kart ATM’de kullanılmaya çalışılırsa ATM karta el koyacak ve imha edecektir. Eğer karşılaşılan durum buysa kart çıkarma işlemi hem HSBC şubelerinden hem de internet bankacılığından yapılabilmektedir.

İlginizi çekebilir: HSBC Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz