Hisse Senedi Nasıl Alınır?

hisse-senedi-nasil-alinir
hisse-senedi-nasil-alinir

Sermaye şirketlerinin, şirketin ortaklarına paylarını belgelendirmek ve belirtmek maksatlı yazılan kıymetli evraklar hisse senetleridir. Hisse senedi yatırımı kimi insanlar tarafından zor bir yatırım aracı olarak görünse de şirketlerin hepsi hisse senedini satışa çıkarma yetkisine sahip değildir. Yani tüm şirketlerin hisse senedi satın alınamaz. Herhangi bir şirketin hisse senetleri satın alınabiliyorsa bu şirket SPK (Sermaye Piyasası Kurulu)’ ya kendini ispatlamış ve SPK’dan gerekli izinleri almış demektir. Hisse senetleri SPK tarafından denetlendiğinden dolayı sahte kişiler yahut paravan şirketlerden hisse senedi alma ihtimaliniz ortadan kalkmış olur. SPK böyle bir durum gördüğü anda olaya müdahale eder ve daha en baştan bu sahte kişi veya paravan şirketin hisse senetlerini satışa açmaz.

Hisse senedi almak

Hisse senetleri almak demek korkulacak herhangi bir şey değildir. Yani varsayın ki bir ev alıyorsunuz ve evin değerlenmesini bekliyorsunuz. Ev değerlenince de satıp yeni bir ev alıyorsunuz ve yine aldığınız diğer evin değerlenmesini bekliyorsunuz ve zamanı gelince de satıyorsunuz. İşte bu döngü hisse senedi alıp, satmayla benzer bir döngüdür. Herhangi bir şirkete ait olan hisse senedini almadan önce o hisse senedinin minimum 1 ay içindeki yükseliş ve düşüşlerini incelemeli sonrasında ise bankadan yatırım hesabı açarak yahut aracı kurumlar vasıtasıyla hisse senetlerini almalısınız. Borsaya giriş yazısını okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Borsa öğrenmek istiyorum, nelere dikkat etmeliyim?

Herhangi bir şirkete ait olan hisse senedini aldığınız durumda o şirkete aldığınız hisse senetleri değerince ortak olmuş olursunuz. Almış olduğunuz senetleri arttığı anda satabileceğiniz gibi daha yüksek değerlere ulaşmasını beklemek için 1-2 sene boyunca da saklayabilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

Hisse senedini alabilmek için bankaların herhangi birinde hesabınızın olması yeterlidir. Hesabınızı olduğu bankadan yatırım hesabı açtırdığınızda artık dilediğinizce hisse senetleri alım satımı yapabilirsiniz. Bunun haricinde aracı kurumlar üzerinden de hisse senedi alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Burada karar tamamen size kalmış. Aracı kurumlarda yine SPK tarafından kontrol geçirilen ve hisse senedi alım satımla ilgili yetkilendirilmiş kurumlardır. Bundan dolayı güvenle ilgili bir sorun ortada kalmamış olur.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Borsa Oynamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Hisse senetlerini mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman alıp satabileceğinizi unutmayın. Hisse senedini satın aldıktan sonra değer kaybettiği anda hemen satmak yerine beklemek ve en azından eski değerine ulaştığında satmak en doğru karardır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

Güncelleme: 23.08.2019


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz