Hisse Senedi Alım-Satım Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Hisse senetleri, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen kurumlar üzerinden alınmaktadır. Bunun için bireylerin yetkilendirilen  kurumlar aracılığıyla bir yatırım hesabı açması gerekir. Hesabınız onaylandıktan sonra Borsada işlem gören tüm hisse senetlerine erişim sağlayabilirsiniz. Ardından ilgilendiğiniz şirketlerin hisse senetlerini alıp satabilirsiniz.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, firmalar tarafından ihraç edilen kıymetli evraklardır. İlgili şirketin ortaklık sermaye payını temsil eder. Hisse senedi alarak yatırım yaptığınız firmanın kâr payına ortak olursunuz.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Teknolojide yaşanan hızlı değişimin sonucu olarak dijitalleşme her alanda yaygınlaşıyor. Bu değişim finans endüstrisini de olumlu yönde etkiliyor. Yatırımcılar açısından hisse senedi almak artık kolay bir hal aldı. Bunlar, SPK tarafından onaylı aracı kurumlar ya da bankacılık kuruluşları üzerinden yatırım hesabı açarak gerçekleştiriliyor. Yetkili kurumlar sayesinde borsada işlem gören hisse senetlerini sorunsuz bir şekilde alabiliyorsunuz. Sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz aracı kurumda ya da bankada hesap açtıktan sonra tasarruf yapmayı düşündüğünüz rakamı yatırmanız mantıklı olacaktır. Yatırım yaptığınız tutar ile online ortamda pratik bir şekilde hisse senedi alıp satabilirsiniz.

Hisse Senedi Nasıl Satılır?

Hisse senetleri  tüm bankacılık kuruluşlarında alınıp satılabiliyor. Üstelik bunun için teknik bilgilere ihtiyacınız yok. Örnek verecek olursak; X bankasıyla çalıştığınızı varsayalım. İlgili bankanın mobil uygulamasını telefonunuza indirdiniz ve aktif bir şekilde kullanıyorsunuz. Uygulamaya girdiğinizde genellikle “Yatırımlar” menüsü karşınıza çıkar. Buradan “Hisse Senedi İşlemleri” bölümüne girin. Ardından dakikalar içerisinde yatırım hesabınızı oluşturun. Son olarak “Hisse Senedi Hesabı Aç” alanına tıklayın. İstenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde girin. Tarafınıza birtakım sözleşmeler sunulacak. Sözleşmeleri inceleyin ve onaylayın. Hesabınız onaylandıktan sonra hisse senedi alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hisse senetleri finans endüstrisinin en önemli unsurlarından biridir. – Ayrıca herhangi bir alım gerçekleştirmeden önce belirli bir süre değer değişiminizi gözlemleyin. Şirketin web sitesini inceleyin. Bilançolarına göz atın. Hisse senedi değerinin spekülasyonlardan ne kadar etkilendiğine bakın. Son olarak firmanın ne kadar istikrarlı ürettiğini takip edin.

Fibabanka Borsa Market

Fibabanka, müşterilerinin kolay bir şekilde hisse senedi alıp satması için son derece etkili çözümler sunuyor. Borsa Market, Bankanın mobil ve internet bankacılığı kanallarında Finansal Market bölümünde bulunmaktadır. Hisse senedi alım satım işlemlerinizi güvenle ve kolayca gerçekleştirebileceğiniz gelişmiş bir yatırım hizmetidir. Bu sistem aracılığı ile Borsa İstanbul’u canlı bir şekilde takip edebiliyorsunuz. Ayrıca hisse senedi alarak yatırımlarınızı değerlendirebiliyor ve ülkemizin önde gelen şirketlerine hissedar olabiliyorsunuz. Eğer avantajlı komisyon oranları hisse senedi alımı gerçekleştirmek istiyorsanız Borsa Market tam size göre olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz