Hibe Kredileri Kimler Alabilir?

Hibe kredileri kimler alabilir
Hibe kredileri kimler alabilir

Devlet hem ekonomiyi canlandırmak hem de girişimde bulunmak isteyen kişilere katkıda bulunmak amacıyla “Hibe Kredi” adı altında destek sunmaktadır. Bu hibe kredileri alabilen kişiler girişimlerini gerçeğe dönüştürmüş ya da var olan işletmelerini daha iyi bir noktaya getirmiş olurlar. KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) aracılığıyla kişiler hibe kredi başvurusunda bulunur ve akabinden de başvurunun olumlu sonuçlanmasıyla birlikte hibe krediye hak kazanılmış olur. Hibe kredi adı altında karşılıksız verilen bir kredi söz konusuyken duruma göre uygun vade ile karşılıklı olarak verilen kredi de mevcuttur. Hibe kredileri almak isteyen kişilerin belli şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayabilen kişiler hibe kredi almaya hak kazanırken, sağlayamayan kişiler de hibe kredi alamamaktadır

Göz atabilirsiniz: Hibe Kredi Hangi İş Kollarına Veriliyor?

Hibe Kredileri Kimlere Verilir?

TC Vatandaşı olmak: Hibe krediyi almak isteyen kişilerin ilk yerine getirmesi gereken şart TC vatandaşı olmaktır. Bu ülkede yaşayıp da TC vatandaşı olmayan kişiler ne karşılıksız hibeyi ne de diğer krediyi alamaz.

18 yaşından büyük olmak: 18 yaşının altındaysanız çok güzel bir projeniz olsa dahi hibe kredi alma şansını bulunmamaktadır. Bu anlamda yapabileceğiniz tek şey yaş sınırını doldurmak ve ondan sonra başvuruda bulunmaktır.

En azından ilkokul mezunu olmak: Hiç okula gitmemiş ya da ilkokulu tamamlamadan okulu bırakmış birinin hibe kredi alma şansı bulunmamaktadır. İlla alacağım diyorsanız bu durumda dışarıdan okulu bitirmeyi düşünebilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Neden Kredi Kullanamıyorum?

İnandırıcı bir projeye sahip olmak: Projeniz KOSGEB heyetini inandıracak bir proje olmalıdır. Her şeyden önce projeye siz inanmalı ve bu fikri doğru bir şekilde karşı tarafa aktaracak bir plan sunmalısınız. Var olan işletmeyi daha iyi bir konuma getirmek için ya da kafanızda olan projeyi hayata geçirmek için hibe kredi alabilirsiniz. Projenin heyete sunumu oldukça önemlidir. Zira projenin gerçekleşmeyeceğini düşündürürseniz bu durumda başvurunuz reddedilecektir. Kadınlar bu tarz girişimler daha kolay yararlanabilmektedir. Devler bu anlamda kadınları da ekonomiye dahil etmek için seferber olmuştur.

Hibe kredi ile iş kurulması sayesinde hem projeler hayata geçirilmiş olur hem de bu sayede ülke ekonomisi giderek güçlenmeye başlar. Siz de bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz KOSGEB’in resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hayvancılık Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz