Hibe Kredileri İçin Nereye ve Nasıl Başvurulur?

Hibe kredileri için nereye ve nasıl başvuru yapılır
Hibe kredileri için nereye ve nasıl başvuru yapılır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Devlet desteğiyle sunulan hibe kredileri vasıtasıyla var olan işini daha iyi konuma getirmek isteyen veya sıfırdan bir işletme kurmak isteyen kişiler bu isteklerini daha kolay bir şekilde yerine getirebilecektir. Kişilerin var olan işletmelerini daha iyi, güçlü bir konuma getirmesi, sıfırdan kurdukları işletmeleri ayağa kaldırması ekonomiye de ciddi anlamda bir kazanç sağlayacaktır. Devletin bu konuda destek vermesinin en önemli amaçlarından biri de şüphesiz bu durumdur. Hibe kredilerin alınması konusunda aracı olan kurum KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı)’dır. Şimdi bu süreçlerin nasıl işlendiği hibe kredilerin ne şekilde alınabileceğini inceleyecek olursak:

Göz atabilirsiniz: Hibe Kredileri Kimler Alabilir?

Hibe Kredileri Nereden, Nasıl Alınır?

Hibe krediler yazının giriş bölümünde de bahsedildiği üzere KOSGEB aracılığıyla alınabilen kredilerdir. Bununla birlikte elbette İşkur ile işbirliği de yapılmaktadır.

KOSGEB Başvurusu ve Girişimcilik Kursu:

Hibe kredi almak isteyen kişiler KOSGEB’e başvurur. Bu başvurunun akabinden İşkur vasıtasıyla açılan girişimcilik kursuna katılma zorunluluğu vardır. Burada yeterli bilgilendirme eğitmenler aracılığıyla yapılır. Bu eğitime katılıp başarılı olan kişiler “Girişimcilik Sertifikası” nı almaya hak kazanır. Bu Hibe Kredi almak için yerine getirilmesi gereken ilk şarttır. Bu eğitim ortalama 70 saat civarında bir zaman almaktadır.

İş Planı:

Eğitimin tamamlanmasının ardından sizden işinizle ilgili bir iş planı hazırlamanız beklenecektir. Bu aşama şüphesiz Hibe kredi başvurusunda en mühim kısımlardan biridir. KOSGEB ekibi sizin hazırladığınız iş planını inceleyerek bir karar verir. Eğer düzgün hazırlanmış ve ikna edici bir iş planı varsa muhtemelen başvurunuz olumlu sonuçlanır. Bununla birlikte iş planı baştan savma hazırlanmışsa muhtemelen başvurunuz reddedilecektir. İş Planını hazırlarken oldukça titiz davranmalı gerçekleştirmeyi düşündüğünüz projenin tüm ayrıntılarını iş planında belirtmelisiniz. Sizin iş planını düzgün bir şekilde hazırlamanız heyete bu işe önem verdiğinizi ve gerçekleştirmek için maddi kaynak hariç her şeyin hazır olduğu izlenimini aktaracaktır.

KOSGEB tarafından karar verilen sonuç:

İş planıyla başvurunuzun akabinden heyetin ikna olma durumuna göre karşılık hibe alabileceğiniz gibi, faizsiz kredi de alabilmektesiniz. Hibe tamamen destektir ve karşılığı sizden istenmez. Size verilecek kredinin ise geri ödenmesi talep edilir. Tabi ki bankadan alacağınız kredilere göre aşırı avantajlı bir kredidir.

İlginizi çekebilir: Hibe Kredi Hangi İş Kollarına Veriliyor?

Başvuru sonucu olumsuz olursa bu aşamada heyet iki şeye karar verebilir. Bunlardan biri her şeyi düzelterek tekrar başvurmak, diğeri ise başvuruyu direk reddetmektir. Eğer direk reddedilirseniz bu aşamadan sonra işiniz oldukça zor. Ancak düzeltmeniz talep edildiyse muhtemelen eksiklerinizi tamamladıktan sonra onay alacaksınızdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz