HGS Kaçak Geçiş Nedir? Kaçak Geçişte Neler Yapılmalıdır?

HGS Kaçak Geçiş Nedir? Kaçak Geçişte Neler Yapılmalıdır?
HGS Kaçak Geçiş Nedir? Kaçak Geçişte Neler Yapılmalıdır?

Hızlı Geçiş Sistemi olarak da bilinen HGS, otoyollarda ve köprülerde ücret alınmasını sağlayan bir sistemdir. PTT ve Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından ortak bir kararla yürütülen HGS sistemi, araçların plaka kontrollerinin yapılması ve hızlı bir şekilde geçiş noktalarında ilerlemeyi sağlamaktadır. Yıllar öncesinde kartla geçiş yapma imkanı sunan araç geçiş noktalarında büyük kuyrukların oluşması sonucu devlet tarafından Hızlı Geçiş Sistemi’ne geçilmiştir.

HGS çalışmasında kişilerin geçiş noktalarından sorunsuz geçebilmesi için araçlarına etiket yapıştırmaları gerekmektedir. Araçların ön camına yapıştırılacak olan bu etiket ile geçiş noktalarından otomatik ödeme yapılabilmektedir. Aracın geçiş gişesinden geçmesi sırasında ön camda bulunan HGS etiketindeki manyetik alan sayesinde ödeme yapılmaktadır. Bu durum saatlerce sıra bekleme sorununu ortadan kaldırdığı gibi kartta bakiye bitmesi halinde araçların geri dönmek zorunda kalması gibi zorlayıcı durumları da ortadan kaldırmıştır.

HGS noktalarında aracın ön camında bulunan etiket sayesinde;

 • Araçların plaka bilgileri,
 • Alım satım bilgileri,
 • Aracın sicil bilgileri gibi pek çok detay HGS çipi sayesinde gişelere aktarılmaktadır. Bu özellik ise araçların şehirlerarası yollarda kat ettikleri mesafeleri ve aracın hızını ölçmeyi sağlamaktadır.

HGS Kart Nasıl Alınır?

HGS kart alabilmek için kişilerin bankaya ya da PTT şubelerine giderek burada aktif olarak kullandıkları gsm numarasını vermeleri gerekir. Ayrıca hangi araç için HGS kart alınacağını bildirmek amacıyla aracın gerekli belgelerini ve aracı kullanacak olan kişinin kimlik bilgilerini bildirmek gerekmektedir. HGS kart nasıl alınır diye merak edenler için PTT ve banka şubelerinde gerekli evraklarla ilgili bilgilendirmeler yapılabilmektedir.

HGS kartınızda ne kadar bakiye kaldığını öğrenmek için telefonunuzun internetini kullanabileceğiniz gibi HGS geçiş noktalarında da HGS bakiye yükleme alanlarına giderek kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

HGS Kaçak Geçiş Nedir?

HGS gişelerine gelindiğinde aracın HGS etiketine sahip olmaması ya da HGS- OGS sistemleri dışında farklı bir noktadan geçişlerin yapılması halinde bu duruma HGS kaçak geçiş denmektedir. HGS kartı olup da farklı bir sistemden geçilmesi ya da kartta bakiye bulunmaması durumunda kaçak geçiş yapılmış sayılmaktadır. Geçişin hemen ardından gelen 15 gün içerisinde HGS karta bakiye yüklenmesi halinde kaçak geçişin ücreti tahsil edilebilmektedir. Ancak karta 15 günü geçen zaman diliminde bakiye yüklemesi yapılmazsa cezai bir durum gerektirmektedir.

HGS ve ya OGS sistemlerinden geçiş yaptığınız halde aracınızda HGS kartının bulunmaması halinde aracınıza 15 gün içerisinde HGS ya da OGS kart almanız gerekir. Almadığınız durumlarda ise ceza uygulanacaktır. Eğer HGS noktasından geçiş yapmışsanız HGS kart, OGS noktasından geçiş yapmışsanız OGS kart almanız gerekir. Eğer HGS kartınızla OGS noktasından geçiş yapmışsanız ve HGS bakiyeniz yoksa HGS kartınıza bakiye yüklenmesi halinde OGS geçiş tutarı HGS kartınızdan tahsil edilecektir.

HGS Kaçak Geçiş Ücretleri Ne Kadardır?

HGS gişesine sahip noktalardan kaçak giriş yapmanız halinde eğer 15 gün içerisinde HGS ödemenizi yapmazsanız ve ya HGS kart almazsanız sizlere devlet tarafından ceza kesilir. HGS geçiş ücreti 10 TL gibi bir tutarsa bu tutar kaçak geçiş yaptığınızda 100 TL gibi bir tutara yükselebilir.

Kaçak geçiş ücretlerinin 15 gün içerisinde ödenmesi halinde herhangi bir zam uygulanmadığı gibi ek ücretlerde talep edilmemektedir. Bu duruma göre sadece geçiş için yapılan ücret tahsil edilecektir.

Daha fazla detay için aşağıdaki konumuza bakabilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

HGS kaçak geçişlerin nedeniyle çoğu araç sahibine ceza uygulanabilmektedir. Ancak bazı araçlar için kaçak geçiş yaptığına dair yanlış cezalar yazılabilmektedir. Kişilere borçlarını ödemeleri için yapılan uyarılarda tarihlerin farklı olması ve aracın bu dönemler içerisinde HGS noktalarından geçmemiş olmasına bağlı olarak itiraz yapılabilmektedir.

HGS kaçak geçiş cezası konusunda itiraz yapacak olan araç sahiplerinin 2.400 TL altındaki cezalar için kaymakamlıklarda bulunan İlçe Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 2.400- 3.610 TL aralığındaki cezalar için İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaları gerekecektir. 3.610 TL ve üzeri olan cezalarda ise kişilerin Tüketici Mahkemeleri’ne gitmeleri ve ceza konusunda itirazda bulunmaları gerekmektedir.

HGS Kaçak Geçiş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

HGS kaçak geçiş yapmanız halinde öncelikle aracınızın plaka bilgileri üzerinden herhangi bir trafik cezası alıp almadığını sorgulamanız gerekir. Bunun için HGS sistemleri üzerinden, PTT bankacılığı üzerinden, bankalar üzerinden ya da internet üzerinden sorgulama işlemleri yapabilirsiniz.

Trafik cezasının bulunmaması halinde HGS sorgulama sistemleri üzerinden istenilen bilgileri sisteme girerek kartınızla ilgili ceza olup olmadığına ve HGS kartınızda bakiye bulunup bulunmadığına da bakabilirsiniz.

HGS bakiye sorgulama işlemleri esnasında internetten yapacağınız aramalarda güvenilir olan siteleri tercih etmelisiniz. Güvenilir olmayan sitelerden bilgilerinizi vermeniz halinde çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz.

HGS Kaçak Geçişi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

 • HGS noktalarına varmadan önce HGS kart içerisinde bakiye olup olmadığı kontrol edilebilir.
 • HGS noktalarında bulunan HGS bakiye yükleme alanlarından karta yükleme yapılabilir.
 • HGS kaçak geçiş cezası ödememek için HGS kart içerisine fazlaca bakiye yüklemesi yapılabilir.
 • Kaçak geçiş yapılmış ise HGS karta 15 gün içerisinde bakiye yüklenebilir ya da HGS kart yoksa HGS kart alınabilir.

HGS Kaçak Geçiş Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

HGS kaçak geçiş borcu sorgulama işlemleri için kişilerin 444 17 88 numaralı telefonu aramaları ya da PTT’nin internet adresi üzerinden HGS seçeneğinde yer alan borç sorgulama ekranına dönmeleri gerekmektedir. HGS adresi üzerinden kayıt yapılması halinde araca ait kaçak geçişlerin borcu görünebilmektedir. Bu nedenle PTT sitesi üzerinden HGS kaydının yapılması gerekmektedir.

HGS Kart Olduğu Halde Kaçak Geçiş Uyarısı Almak

HGS karta sahip olunduğu halde bazı durumlarda kaçak geçişlerin uyarısı gelebilmektedir. Bu uyarının gelmesinin en büyük nedeni kartın monte edildiği camın metalik renkte olmasıdır. Metalik renk tonuna sahip olan camlarda parlama olmasından dolayı HGS kart görünemeyebilir. HGS gişelerindeki cihazların okuyamadığı HGS kart nedeniyle aracınız kaçak görünebilir. Bu durumu önlemek amacıyla kartınızı aracınızın içerisindeki aynanın bulunduğu hizada araç camının siyah göründüğü yere takmalısınız.

Aracınızın camı metalik değilse ve hala kaçak geçiş yaptığınıza dair uyarılar alıyorsanız bu durumu önlemek için etiketinizi kontrol etmelisiniz. Eğer etiketiniz deforme olmuşsa bu durumda kartınızı değiştirmeniz ve temiz bir HGS kart takmanız gerekmektedir.

HGS kartınızı sadece aracınızla kullanabilirsiniz. Farklı araçlara aynı kartı kullanamazsınız. Bu nedenle HGS kart kullanırken farklı bir araç tarafından kullanılıp kullanılmadığına bakmalısınız. HGS kartınızla ilgili herhangi bir sorun yaşar ve kaçak geçişleri yapmadığınızı bilirseniz CİMER gibi adreslere durumu yazabilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş Cezası Nereye Ödenir?

HGS kaçak geçiş cezası ödeme yapabilmek için bankaların şubelerine ve ya ATM’lerine gitmek yeterli olmaktadır. Ziraat Bankası, Akbank, Yapı Kredi, TEB, Halk Bank, Garanti Bank, Aktif Bank, Vakıfbank, Finansbank, Deniz Bank gibi pek çok bankanın şubelerinden ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca ceza sorgulaması da yaparak ne kadar ödeme yapacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. HGS kaçak geçişleri hakkında bilgi almak için PTT şubelerine uğrayabilirsiniz.

Ayrıca diğer bankalarla alakalı konularımıza bakabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/sgk-yurtdisi-borclanma-sorgulama/
 2. https://www.kredivepara.com/sgk-vergi-borcu-sorgulama/
 3. https://www.kredivepara.com/sgk-tahakkuk/
 4. https://www.kredivepara.com/sgk-odemeleri-sorgulama/
 5. https://www.kredivepara.com/sgk-kisi-bilgisi-sorgulama/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz