Bankadan HGS Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Bankadan HGS Sorgulama nasıl yapılır
Bankadan HGS Sorgulama nasıl yapılır

Köprülerden, bazı otobanlardan vb. yerlerden araçla geçerken belli geçiş ücretleri ödenmektedir. Bu geçiş ücretlerinin ödenmesi sırasında yaşanması muhtemel vakit kaybının önüne geçmek adına HGS (Hızlı geçiş Sistemi) uygulaması insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu uygulama kapsamında araçlar HGS etiketlerine sahip olacak ve bu etiketle bağlantılı olan hesap aracılığıyla da ödeme işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu yöntem sayesinde HGS kullanan araç sahipleri aracın geçişi için para ödeme sırası beklemeyecek ve burada olası zaman kaybının önüne geçilmiş olunacaktır. Bankalar da HGS etiketlerinin sağlanmasında ve ilgili geçiş ücretlerinin araç sahiplerinden kesilmesinde rol üstelenerek bu sistem üzerinde önemli bir konuma sahip olmuşlardır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Kartı ile MTV ve Trafik Cezası Borcu Ödeme

Bankadan HGS Sorgulama

HGS etiketi bankalardan temin edilebilmektedir.  HGS etiketini alabilmek için ya internetten başvuruda bulunulmalı ya da şubelerden başvuru yapılmalıdır. HGS etiketini alabilmek için banka sizden bir miktar para talep edecektir. Bankadan HGS etiketi almanıza müteakip artık geçişlerde beklemenize gerek kalmadan geçiş yapabilecek ve geçişle ilgili ücretlerde banka aracılığıyla otomatik olarak kesilebilecektir.

Göz atabilirsiniz: HGS Kaçak Geçiş Nedir? Kaçak Geçişte Neler Yapılmalıdır?

HGS ile ilgili borçların otomatik ödemesinin yapılabilmesi için bankada vadesiz hesabınız ya da kredi kartınız olması gerekmektedir. Bu işlemin kredi kartından ya da vadesiz hesabınızdan otomatik olarak ödenebilmesi için talimat verilmesi gerekmektedir. Etiket ilk alındığında sizin belirlediğiniz miktar kadar etikete banka tarafından para yüklenecektir. İlerleyen süreçte HGS etiketinin kullanımına binaen yüklenecek olan para otomatik olarak yüklenecektir. Otomatik ödeme talimatının verilmesiyle birlikte HGS kartında para olup olmaması gibi bir düşünce kafanızda kalmayacaktır.

Göz Atabilirsiniz;

HGS ödemelerini görüntüleyebilmek için kredi kartı ekstrelerinizi ya da vadesiz hesap işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz. HGS ödemeleri için kredi kartını tanımladıysanız bu durumda harcamalar ekstrede alışveriş yapılmış olarak görüntülenecektir. İnternet bankacılığını kullanan biriyseniz bu durumda İnternet şubesine giriş yaparak kredi kartı ekstresini anında sorgulayabilirsiniz. Yine benzer şekilde vadesiz TL hesabınızdaki işlemleri internet bankacılığı aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: SGK Emeklilik Sorgulama

HGS harcamalarını kağıt olarak basılı bir halde görmek istiyorsanız adresinize bunu talep edebilirsiniz. Bunu talep edebilmek için bankaya başvurmanız gerekmektedir. Bunun yanında HGS ödemelerini görüntülemek ya da sorgulamak için ekstrenizin mail adresinize gönderilmesini de talep edebilirsiniz. Bu talebi banka şubeleri ya da telefon bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/sgk-yurtdisi-borclanma-sorgulama/
  2. https://www.kredivepara.com/sgk-vergi-borcu-sorgulama/
  3. https://www.kredivepara.com/sgk-tahakkuk/
  4. https://www.kredivepara.com/sgk-odemeleri-sorgulama/
  5. https://www.kredivepara.com/sgk-kisi-bilgisi-sorgulama/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz