Hayat Sigortasız Kredi Alınır mı?

Sigortasız kredi alınır mı ?
Sigortasız kredi alınır mı ?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankalar uygun faizler eşliğinde kredi ürünlerini pazarlarken bir konuya daha dikkat çekmektedir. Uygun faiz ile beraberinde talep edilen hususlar arasında bulunan kredi hayat sigortası kişinin özelliklerine göre hesaplanarak peşin olarak kesilen bir hizmet. Bu hizmetin bedeli ise uygun faiz ile daha kötü faiz arasındaki rakam kadar dersek yanlış olmayacaktır. Çünkü bankalar kredi pazarlarken ortağı olduğu kuruluşlar aracılığıyla ürün ağını genişletirken pazarını da artırma yoluna gider. Krediniz bittikten sonra bile sonuçta hayat sigortasını ödemeye devam edeceksiniz. Sorumuza geri dönersek Hayat Sigortasız Kredi Alınır mı? Elbette alınır.

Göz atmanızda fayda var: Sigortasız Kredi Veren Bankalar

Sigortasız Kredi Alınır mı?

Hayat sigortasız kredi alınmasında en büyük olumsuz neden alacağınız kredinin faiz oranının bir kaç puan daha yüksek tutarlardan alınmasıdır. Bankalar kar yapma amaçlı kurulmuş olan ticari şirketlerdir. Bu nedenle krediler yanında hayat sigortası satışı ile daha çok kazanırlar. Fakat bu sigortanın yapılmaması halinde kazancına engel olmaması için ise kredi faizini yüksek tutma yoluna giderler. Bankaların resmi internet sitelerinde de kredi hesaplama sayfaları üzerinden sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki farklı hesaplama türü bulunmaktadır. Burada ki farkın ne anlama geldiği hesaplama sonrası kendisini gösterir. Bu durumu örnekle açıklamak gerekirse;

Sigortalı ve Sigortasız Örnek Kredi Hesaplama

Akbank Kredi hesaplamasında 10 bin lira kredi için aylık faiz oranı % 2,01 ile sigortalı olarak verilmektedir. Burada 24 ay boyunca aylık olarak 553,71 TL ödeme söz konusu olacaktır. Bu durumu sigortasız olarak hesapladığınızda ise faiz oranı % 2,11 oranına çıkar ve 24 ay aylık ödeyeceğiniz tutar ise 561,11 TL’ye çıkmaktadır. Bu durumda yaklaşık 177 liralık bir fark ortaya çıkar. Ödeyeceğiniz kredi hayat sigortası da yaklaşık olarak bu rakama tekabül edeceğinden mantıklı olarak sigortalı ürünlerin alınması olumlu adım olacaktır.

Neden Hayat Sigortası?

Hayat sigortası yaptırmanın amacı alınan kredinin geri ödeme vadesi boyunca krediyi alan kişinin yaşamına bir şey olması halinde alınan borç tutarının sigorta tarafından karşılanmasıdır. Burada amaç bankaların verdikleri borç paraların geri dönüşünün sağlanmasıdır. Zira geri dönüşü olmayan krediler batık krediler grubuna girer ve bankanın hanesine de zarar olarak işlenir. Bu tür olaylardan uzak durmak adına her türlü önlemi almaya çalışan bankalar özellikle kredi notu yüksek bulunan vatandaşlar ile çalışmak isterler. Bu vatandaşlar genelde aldıkları kredi borçlarını zamanında ödeyen ve borcuna sadık insanlardır. Bu sayede banka para kazanır ve vermiş olduğu paraları da geri tahsil etmiş olur. Buradaki fark ise kişinin hayatı ile ilgilidir. Çünkü bankacılık ürünlerinin başını çeken tüketici kredileri, taşıt kredileri ve bil hassa  konut kredileri uzun vadeler üzerinden alınan hizmetlerdir.

İlginizi çekebilir: Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Bu uzun vadeler sırasında krediyi alan kişinin hayatının devam etmesine engel bir husus olması, hayatını kaybetmesi halinde yapılan hayat sigortası kişinin kredi borcunun tamamını kapattığı gibi aynı zamanda kişinin ödediği bir tutar kredi taksitlerinin de varislerine verilmesi anlamına gelmektedir. Kişiler her türlü kredi ürün aldıkları sırada ücreti nedeniyle bu hizmeti almaktan kaçınırlar. Aslında bu kendileri içinde olumsuz bir durum teşkil eder. Çünkü alınan kredi borçlarının kişinin hayatını kaybetmesi sonrasında ödenmemesi halinde bu kişinin varislerinden borcun ödenmesi istenir. Varisler elbette bu borcu ödememek adına mirası reddetse de maddi olarak kayıp yaşamasına neden olacaktır. Burada kredi alan kişi sevdiklerini düşünerek hayat sigortası yaptırma yoluna gitmelidir.

Hayat Sigortasının İptali

Bankalar bazı durumlarda kişilere bu sigortanın yaptırılmasını zorunlu kılabiliyor. Bu durumda paraya ihtiyacı olan tüketici de bu zorunluluğa boyun eğebiliyor. Bu şekilde kredi alan kişilerin hayat sigortasını iptal ettirebilmeleri mümkün. Bunun için bankanıza öncelikli olarak başvurmanız gerekecektir. Zira burada kabul görmemesi halinde Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yaparak sigortanın iptali ile ücretinin iadesini sağlamak adına bir karar çıkartabiliyorsunuz.

Göz atabilirsiniz: Bankadan kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz