Harcama İtirazı Kaç Günde Sonuçlanır? Harcama İtirazı Dilekçesi

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Günümüzde teknolojik gelişmelerin haytamıza son derece etkili ve faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak Kredi kartları ve bilhassa temassız olanlar titizlikle kullanılması gereken ürünlerdir. Kişilerin bilgilerin dışında yapılan kredi kartı kullanımları sonucundaki kullanımlara itiraz edebilirsiniz. Bu konu da harcama itirazı ile ilgili tüm detayları bankanız personelleri ile paylaşmalı ve bu konuda onlardan yardım almalısınız.

Kişilerin kullanım bilgileri dışında yapılan işlemlerin bankalara bildirilmesi genellikle hesap kesim tarihinden hemen sonraki günlerde yapılmalıdır. Bu konuda titizlikle süreç yürütülmelidir. Bu sebeple itiraz başvurusu yapılmasının ardından banka tarafından onaylanması beklenilmektedir. Harcama itirazı kaç günde sonuçlanır? Çoğunlukla sıkça sorulan sorular arasındadır. Bu işlem bankalar arası değişiklik gösterse de öncelikle 3(üç) iş günü içerisinde SMS yolu ile mesaj gönderilecektir. Mağdur olan kişinin cep telefonuna ardından söz konusu süre 15 ile 30 gün arasında bankalara göre değişmektedir.

Kredi Kartınızın Çalınması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kredi kartı ile ilgili olarak çalınma ya da herhangi bir olumsuzluk olması halinde derhal bu durumun banka çağrı merkezileri aranarak bildirilmesi son derece önemlidir. Kredi kartımdan bilgim dışında alışveriş yapılmış olarak müşteri hizmetleri ile görüşerek bırakacağınız not oldukça önemli bir detay olacaktır. Bu işlemin ardından ise yazlı bir harcama itirazı dilekçesi ile de şubeler aracılığı ile işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

Günümüzde son derece yaygın bir durum olan siber suçlar çoğu kişinin yaşamış olduğu bir sorundur. Bu nedenle bankaların yüksek güvenlik önlemleri sayesinde işlemler gerekli araştırmaların ardından tamamlanacaktır. Harcama itiraz formu doldurarak şubelere de başvuru yapmanız bu işlemlerin hızlandırılması noktasında son derece önemli bir detay olacaktır.

İtiraz Dilekçesinde Dikkat Edilecek Detaylar

İlk olarak durumu anladığınız an hemen müşteri hizmetleri merkezini arayarak kayıp/çalıntı menüsünden kredi kartınızı kapattırmalısınız. Bu işlem çok önemlidir. Sonuç olarak kart bilgilerinizi ele geçiren kişi ya da kişilerin yeni işlemler yapmasını önlemiş olacaksınız. Ardından kartımdan para çekilmiş ya da kredi kartımdan bilgim dışında alışveriş yapılmış demeniz halinde karşınızdaki görevli banka personeli durumu anlayacak ve gerekli işlemler için sizi yönlendirecektir.

Söz konusu durumda telefon ile kartı kapattırıp söz bir beyan ile borca itiraz ettikten sonra en yakın çalışmış olduğunuz bankanın şubesine gidilmelidir. Harcama itiraz formu mutlaka doldurmalı ve söz konusu harcamalara itiraz etmelisiniz. Bu işlemler banka yönetimi kararınca değerlendirilecek ve bir süre sonra size bilgi verilecektir. Söz konusu süre 15 ile 30 gün arasında değişmektedir.

Önemli detaylardan biri şudur ki, harcama itirazı dilekçesi yazarken kişilerin konuyu net ve anlaşılır şekilde tarihler ve miktarlar aracılığı ile anlatıyor olması önemlidir. Tüm harcamaları tek tek kontrol ettikten sonra dilekçenizi tamamlamış olacaksınız. Dilekçe yazarken tarih ile harcamaları açık bir ifade ile belirtmeniz bir dilekçe yazımında en önemli detaylar arasındadır.

İtiraz Dilekçesi Süreçleri

Öncelikli olarak dilekçenin içeriğinde açıklayıcı bir ifade kullanılması gerekir. Harcama itirazı kaç günde sonuçlanır? Gibi banka ilgili birimine soru sormak yerine konuyu siz ait olmayan harcamaları tek tek belirtmek daha doğru bir çözüm yolu olacaktır. Sonrasında ise, yazmış olduğunuz dilekçenin öncelikli olarak ilgili birime yönetildi bilgi mesajı gelecektir size ardından incelenmeye başlanacaktır.

Söz konusu harcamalar en kısa sürede tespit edilerek tarafınıza bildirilmektedir. Ancak kredi kartı ödemenizi yapmanız istenecektir. Bu nedenle hemen herkes için kredi kartı bilgilerini her daim güncellemeleri ve belirli aralıklar ile kontrol edilmesi önerilir. Kredi kartı kesim tarihinden sonra verilen harcama itirazı dilekçesi ödemeyi yapmanızı ardından banka size haksız alınan tutarı iade edecektir. Dönem içerisinde kontrol ederek size ait olmadığını ispatlarsanız. Böylesi bir durumda ise hesap kesim tarihine kalmadan işlemlerin iptal edilme durumu söz konusu olacaktır.

Bankaların görevli personelleri ile bile kart bilgilerinizi telefon gibi mecralarda paylaşmamanız son derece önemlidir. Günümüzde teknolojik çağın tüm getirileri aktif bir şekilde kullanılırken söz konusu güvenlik olduğunda henüz toplum olarak teknolojik devrimlerin bir parça gerisinde kaldığımız bilinmektedir. Harcama itirazı herkesin bilmesi gereken ve kullanılması gereken zaman da vakit kaybetmeden tüm aksiyonların en kısa sürede alınması gereken önemli bir konudur.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz