Hangi Evlere Konut Kredisi Verilir? Hangi Evlere Verilmez?

hangi evlere konut kredisi verilir?
Hangi evlere konut kredisi

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Siz de artık hayalinizdeki eve ulaşmak için konut kredisi almaya karar verdirseniz bu süreçte cevap bulunması gereken sorulardan biri bankaların hangi evlere konut kredisi verdiği sorusudur. Elbette tüm evler için konut kredisi alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu süreçte diğer kredi ürünlerinde olduğu gibi konut kredisinin de alınmasında belli kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Göz atabilirsiniz: Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut Kredisi Alınabilecek Evler

Dünya’daki diğer ülkeler incelendiğinde konut kredisinin yalnızca inşaat halindeki değil de bitmiş evlere kullandırıldığı gözlemlenmektedir. Ancak Türkiye bu noktada ayrılmaktadır. Çünkü Türkiye’deki birçok ev eski, kaçak yapılmış ve kat mülkiyeti olmadan satılıp alınmaktadır. Bundan ötürü de Türkiye’de konut almak isteyen kişiler ev bitmese dahi konut kredisi alabilir. Burada yerine getirilmesi gereken tek koşul ise ilgili konutun Kat İrtifak Tapusunun olmasıdır. Bilindiği üzere konut tapuları kat mülkiyetli ve kat irtifaklı olmak üzere iki temel sınıfa ayrılmaktadır.

Eğer kat irtifaklı olan bir konut varsa ve bunu kat mülkiyetine çevirmeye çalışıyorsanız bu durumda öncelikle ilgili belediyeye giderek yapı kullanma izin belgesini temin etmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise Tapu Kadastro Müdürlüğüne gidilmeli ve burada cins değişikliği dosyası düzenletilmelidir. İlgili dosya son olarak Tapu Müdürlüğüne gidilerek tescil edilmeli ve işlem sonlandırılmalıdır. Bu işlem kat irtifakı olan kişilerin biri sayesinde ya da onu temsil edecek kişi ile gerçekleştirilebilir. Sizin başvuruda bulunmanızın akabinden son işlemin yapılacağı Tapu müdürlüğünde gün ve saat verilecektir. Bu gün ve saatte işlem gerçekleştirilmiş olacaktır.

Konut Kredisi ile Alınmış ve Ödemesi Devam Eden Bir Ev Satın Alınabilir mi?

Eğer konut kredisi ile alınmış bir daire varsa bu konuta banka tarafından ipotek konulmuş demektir. İlgili konutun tüm kredi taksitleri bitene kadar bankanın üzerindeki ipoteği kalkmayacaktır. Ancak evin üzerinde ipotek olsa da ilgili konut bir başkasına ipotekli şekilde satılabilir. Böyle bir durumda evin borcu da konutun yeni sahibine devredilmiş olur.

İlginizi çekebilir: Kimler Konut Kredisi Çekebilir?

Hangi Evlere Konut Kredisi Verilmez?

Konut kredisi alınabilmesi için kredi çekilmek istenen evlerin belli özellikleri taşımaları gerekmektedir. Aksi hallerde başvurular usulüne uygun şekilde yapılmış olsa bile kredinin onaylanması mümkün değildir. Peki, hangi evlere konut kredisi çıkmaz? Bu soru için ilk cevap inşa aşamasındaki evlerdir. İnşa aşamasındaki evlerin satın alınması için kredinin onaylanması, evlerin inşasının minimum %80 oranında tamamlanmasını gerekli kılmaktadır. Ayrıca bilindiği üzere konut kredileri evlere ipotek konarak verilmektedir. İpotek ise kat irtifakına bağlıdır. Yanı kat mülkiyeti olmayan evlere konu kredisi verilmemektedir. Bankalar kendilerini garantiye almak için evin satılabilme derecesine de bakmaktadır. Bundan kaynaklı olarak yaşı çok büyük olan evlere kredi çıkmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz