2021 Halkbank Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

halkbank esnaf kredisi sartlari
halkbank esnaf kredisi basvurusu

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Halkbank esnaf kredisi yararlanmak için gerekli şartları yerine getirilmesi gerekmektedir. 4 farklı esnaf kredisine sahip banka aranan şartları sağlayan tüm esnaflara Halkbank esnaf kredisi başvurusunda bulunma hakkı sunmaktadır. ESKKK kefaletiyle krediler, 0 faizli esnaf kredisi, esnaf yatırım kredileri ve ESKK kefaleti olmaksızın krediler seçenekleri ile esnafın ihtiyacına göre tercih edebileceği farklı kredi seçenekleri vardır.

İlgili Yazılarımız;

Halkbank Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank’tan esnaf kredisi alma başvurusu yapacak olan esnafın öncelikle hangi paketten yararlanacağını seçmesi gerekmektedir. İki farklı kredi çeşidi bulunmaktadır. Bunların ilki meslek gruplarına göre verilen destekler, ikincisi ise esnaf ve sanatkârlar için özel olarak verilen finansmanlardır. İki grup içinde kredi başvurusunda bulunmak için şubeye gidilmesi gerekmektedir. Banka tarafından belirlenen meslek gruplarından olan bireylerin bizzat şubeye gelerek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru için gerekli olan belgeler aşağıda belirtilmektedir. Aşağıda belirtilen belgelerin yanı sıra bireylerin matbu belgelerinin de çıktılarını almaları gerekmektedir. 0 faiz, kooperatif kefaleti ve kefaletsiz krediler için gerekli olan belgeler ortaktır.

 • Kimlik belgesinin asli fotokopisi,
 • Esnaf sicil tasdik belgesi, kooperatif üyeliklerini belirten üyelik belgesi,
 • Vergi levhalarının fotokopisi

Belgeleri başvuruda bulunmak için gerekmektedir. Vergi levhasına sahip olmayan vergi kanunlarında yer alan vergi muafiyeti hakkı olan işletmelerin vergiden muaf olduklarını gösteren belge muafiyet belgelerini hazırlamaları gerekmektedir.

Hangi Meslek Gruplarına Kredi Verilecektir?

Halkbank kredisinden faydalanabilecek meslek grupları iki kola ayrılmaktadır. Bunların ilki tamirat ve imalat ile ilgili faaliyet gösteren işletmelerdir. Bu işletmelerin yanı sıra hizmet ile ilgili sektörlerde krediden faydalanma hakkına sahiptir. Halkbank esnaf kredisi alabilecek meslek grupları aşağıda sıralı şekilde belirtilmektedir.

 • İmalat ve Tamirat ile ilgili sektörler; ahşap sektörü, dericilik, her türlü gıda maddesi imalatı, cam işlemeciliği, polyester- plastik maddelerden eşya üretimi, yapı işleri, elektronik ürün üretimi, makine imalatı ve madeni eşyaların tamiri, metal olmayan eşya üretimi, sıhhi malzeme üretimi, spor malzemesi üretimi, basım ve kağıtla ilgili malzeme üretimi, kumaş ve giyim ile ilgili malzeme üretimi yapan ve buna benzer üretim ve tamiratta bulunan firmalar ile
 • Hizmet ile ilgili sektörler; gıda hizmetleri, ulaşım hizmetleri, sağlık ve temizlik ile ilgili hizmetler, eğlence ve barınma hizmetleri, giyim ve elbise sektöründeki hizmetler ve benzeri hizmet alanları esnaf kredisinden yararlanabilmektedirler.

Göz Atabilirsiniz:

  • Halkbank Anında Kredi Başvurusu Onaylı Yazıya Git
  • Halkbank Maaş Müşteri Kredisi Nedir? Nasıl Başvurulur? Yazıya Git
  • Halkbank 0.79 Kredi – Halkbank Faiz İndirimi Yazıya Git
  • Halkbank Emekli Kredisi Başvurusu ve Şartları Yazıya Git

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi Ne Kadardır? 

Halkbank’ın esnafa verdiği kefalet kredisi 200.000 liraya kadar varmaktadır. Şahıs bazlı verilecek olan kredi tutarı maksimum 150.000 lira olurken verilen krediye uygulanacak olan faiz oranı vadeye göre değişiklik göstermektedir. Döner sermaye ve hammadde için kullanılacak olan esnaf kefalet kredisi 60 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır. Vade seçeneğini bir yıl ile sınırlandıran ve bir yıla kadar olan vade seçeneklerinden birini seçen kişiler için %4 oranında faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu oran 1 yıldan 60 aya kadar olan vade seçenekleri için %5 olarak uygulanmaktadır.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Halkbank faizsiz esnaf kredisi sadece belirli şartları taşıyan esnaf gruplarına verilmektedir. Aranan üç şart bulunmaktadır.

 • Ustalık belgesi bulunan
 • Unutulmaya yüz tutmuş olan meslek dallarından biri ile ilgilenen
 • Genç girişimci esnaf olan

kişiler sıfır faiz seçeneği ile Halkbank esnaf kredisi başvurusunda bulunabilirler. Kredi başvurusunu genç girişimci esnafın ortaklığını yapan kooperatif yapmalıdır. Genç girişimci esnafların herhangi bir kooperatife üyeliklerinin bulunmaması halinde bireysel olarak Halkbank şubelerine gidilerek kredi başvurusunda bulunmaları ve belgeleri bireysel tamamlamaları gerekmektedir.

Bu yazımızı okuyan ziyaretçilerimiz bu yazılarımızı da okudu:

 1. https://www.kredivepara.com/halkbank-kredi-karti-limit-arttirma/
 2. https://www.kredivepara.com/halk-bankasi-kredi-karti-iptal-etme/
 3. https://www.kredivepara.com/halkbank-musteri-hizmetleri-direk-baglanma/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz