3 adet Halka Arz Yöntemleri Nelerdir?

halka-arz-yontemleri
halka-arz-yontemleri

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bir işletmenin, şirketin sahip olduğu sermaye araçlarını yahut hisse senetlerini önceden belirlenmemiş olan yatırımcıların satın alımına sunulmasına Halk arz denilmektedir. Halka arz ile, hisselerini yahut yatırım araçlarını halka sunan şirket hem mali anlamda hem de kurumsal anlamda kendisine fayda sağlar. Bu sayede uygun koşullarda faizsiz borçlanmanın olması, dirençli bir mali yapının oluşması, şirketin maddi ve manevi değerinde artış, finans kaynağın elde edilmesi, piyasada itibar kazanılması sağlanır.

https://www.youtube.com/watch?v=MSJHvJHeaYI

Halka arz ile bu yukarıda bahsettiğimiz maddelerin içerisinde bir şirket için hayati önem taşıyan şey finansman sağlanmasıdır. Şirketler finansman sağlamak için ortaklardan sağladığı sermayeyi ve kendi öz kaynaklarını kullanabileceği gibi halka arz ile yabancı kaynaklardan da borç edinip kaynak ihtiyaçlarını giderebilirler. Şirketler hisse senetlerini Borsa aracılığıyla halka arz ederler. Yani bir şirket halka arz edildiyse bu hisselerden almak isteyen kişi Borsa’yı aracı olarak kullanabilir.

Sermaye arttırımı yahut mevcut hisselerin satışı:

Halka arz işlemi iki yöntemle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden biri şirketin sermaye arttırımına gitmesi, diğeri ise şirketin elindeki mevcut hisselerin satış işlemidir.

Göz Atabilirsiniz;

Bu anlamda şirketler dilerse sermaye arttırımına giderek şirket haricindeki yabancı olan kaynaklardan pay alabilir. Yine benzer şekilde elindeki mevcut hisselerin belirli bir bölümünü Borsa sayesindehalka arz edebilir. Dilerse de hem mevcut hisseleri halka eder, hem de sermaye arttırımına gidebilir.

Göz atabilirsiniz: Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Halka arzişleminin nasıl ve hangi yöntem seçilerek yapılacağı “Sermaye Piyasası Araçlarının Halka Arzında Satış Yöntemlerine İlişkin Esaslar Tebliği” ne göre düzenlenmiştir. Bu tebliğ baz alınarak halka arzda satış işlemi üç farklı yöntemle yapılabilir.

Halka arz satış yöntemleri:

1. Talep toplayarak satış: 

Bu yöntemle satışa çıkarılacak olan hisse senetlerinin yatırımcılar açısından talepleri toplanır. Bu talepler toplandıktan sonra yatırımcı olan kişilere satış işlemi gerçekleştirilir.

2. Talep toplamadan satış:

Bu yöntemle herhangi bir talep toplamadan Borsa’da işlem görmeyen şirketler ilgili sermaye paylarını şirket tarafından belirlenen bir fiyatla yatırımcıya satılır. Talep toplamadan satış yöntemiyle şirketin satışa sunacağı hisse senedi fiyatı ve adedi belirlenir. Bu belirlenen hisseler aracı kurumlar vasıtasıyla yatırımcı olan kişilere satılır. Satışa aracılık yapan kurum dilerse tüm satışı üstlenebilir. Böyle bir durumda hisselerin bir kısmı satılmazsa aracı olan kurum bunu satın almak durumunda kalır.

3. Borsa’da satış: 

Bu yöntemle şirketin sahip olduğu sermaye araçları belli başlı başlı kurallar ve düzenlemeler dahilinde halk tarafından alıcı bulur.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

Güncelleme: 24.08.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz