Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar?

gss primi ne kadar
gss primi sorgulama

GSS primi borcu çalışmayan ve sağlık hizmetlerinden yararlanan kişiler için hesaplanan borçtur. Genel Sağlık Sigortası prim borcunun ödenmesi bir zorunluluktur. Şayet kişiler bu borcu ödeyemeyecek durumda ise gelir testine girerek belirli bir oranın altında çıkması halinde borç ödemekten kurtulabilirler. Genel Sağlık Sigortası okumayan ve çalışmayan kişilerin ailesi üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmasını ifade etmektedir. 25 yaşına kadar herkes bu statüden yararlanır. Ancak, 25 yaşından sonra sigortalı olmayan kişiler için prim borcu birikmeye başlar.

Ailesi tarafından bakmakla yükümlü olunan kişilerin bu statülerinin bitmesi halinde GSS prim borcu hesaplanmaktadır. GSS primi sağlık hizmetlerinden aylık olarak yararlanmanız için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini ifade etmektedir.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Nedir?

Genel Sağlık Sigortası, SGK tarafından kişilerin olası sağlık sorunlarından doğan harcamaların ve giderlerin karşılanması olarak ifade edilebilmektedir. Kişilerin gelir durumuna bakılmaksızın, sosyal devlet olma gereği herkes bu hizmetten zorunlu olarak yararlanmaktadır. GSS kapsamında yararlanan kişiler belirli şartların oluşması halinde bu hizmetten prim ödeyerek yararlanmaya devam eder ancak prim ödemesi yapmayan kişiler için borç unsuru ortaya çıkmaktadır. Çalışmayan kişiler zorunlu olarak GSS prim ödemesi yapmak zorundadır.  

DAHA DETAYLI ÖĞRENMEK İÇİN: Genel Sağlık Sigortası (GSS) Nedir?

GSS Prim Oranları Ne Kadar?

GSS prim ücreti farklı kriterlere göre hesaplanmaktadır. Gelir testi yaptırmayan kişilerin aylık olarak ödemesi gereken prim ücretleri herhangi bir sağlık sigortasına dahil olmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası kapsamından yararlanması için yapmaları gereken ödemdir. GSS prim ücretleri;

  • 01.2019 – 31.12.2019 tarihleri için – 76,75 TL
  • 01.2018 – 31.12.2018 tarihleri için – 60,89 TL
  • 01.2017 – 31.12.2017 tarihleri için – 53,33 TL

Olarak belirlenmiştir. GSS prim ödemesi hangi tarihler arasında başlamışsa hesaplamada o tarihler dikkate alınacaktır. Gelir testi yaptırmayan kişiler brüt asgari ücretin iki katının %12’si kadar prim ücreti ödemek zorundadır.

GSS Prim Borcunu Kimler Öder?

GSS prim borcu ödenmezse kişilerin emekli olması mümkün değildir. Aynı zamanda bu kişilerin 60 günden fazla borcu olması halinde muayene olmaları da söz konusu değildir. Bu nedenle GSS prim borcu her açıdan olumsuz durumlara neden olacaktır. GSS pirim borcu;

  • Herhangi bir sağlık sigortası olmayan ve çalışmayan
  • Bakmakla yükümlü olunan kişilerin bu kapsamdan çıkması
  • SGK üzerinden maaş veya aylık almayanlar

Genel Sağlık Sigortası kapsamında değerlendirilmekte ve ödeme yapılmadığı takdirde borç ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir sigorta kapsamında olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için zorunlu olarak GSS primi yatırmaları gerekmektedir.

GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS borç sorgulama T.C. kimlik no ile e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Genel Sağlık Sigortası ayrıntılı borç dökümlerini ve tescil işlemlerini e-devlet üzerinden yapmanız mümkündür. Sisteme T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır. E-devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerinden şifre talebinde bulunabilir.

SGK prim borcu sorgulaması detayları yazımızdadır.

GSS Prim Borcu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu hesaplama işlemi farklı kriterlere göre yapılmaktadır. Kişinin gelir durumuna göre; G0, G1, G2, G3 olmak üzere dört grupta sınıflandırılabilmektedir. Öğrenim gören kişiler 25 yaşına kadar Genel Sağlık Sigortasından ücretsiz olarak faydalanabilmektedirler. Öğrenciliğin 25 yaşından sonra da devam etmesi halinde bu borç ertelenebilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında sayılmayan kişilerin gelir testi yaptırarak sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkündür. Gelir testi yaptıran kişiler belirli miktarın altında olması halinde GSS primi ödemek zorunda kalmadan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden bu test yaptırılabilmektedir. Yine e-devlet üzerinden test sorgulama işlemi de yapılabilmektedir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: SGK Gelir Testi Kimler Yaptırmalı? GSS Ücretleri ?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz