Girişimcilik Nedir? Sizler için Girişimcilik Örnekleri

girisimcilik-nedir
girisimcilik-nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Herhangi bir konuda yenilik getirme, eldeki imkanlar ile insanların ihtiyaç duyabileceklerini karşılayabilmek Girişimcilik olarak adlandırılır. Yani bulunulan çevrede ortaya çıkan fırsatları çok vakit geçmeden sezen, o sezgiler ile projeler oluşturan ve oluşturduğu projeleri getirebileceği en iyi noktalara getiren kişiler Girişimci olarak adlandırılır ve bu yaptıkları işlerde Girişimcilik’tir.

Girişimci

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Girişimcilik ruhu olan kişiler Girişimci olarak adlandırılır. Bu kişiler biraz kafalarını çalıştırıp, biraz da sermaye sahibiyseler bulundukları konumdan çok daha iyi konumlara ulaşabilirler. Çok yakından bilinen Facebook örneği bu konuda en üst konuma ulaşmış girişimcilik örneklerinden biridir.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Facebook örneği üzerinden de anlaşılacağı gibi yenilik Girişimcilik için olmazsa olmazlardandır. Girişimcilik bunca güzel şey yanında olumsuz yanları da elbette bulunmaktadır. Girişimcilik yapan kişi hem maddi hem de manevi bazı riskler almış demektir. Bulunduğu girişim uzunca bir süre tutmayabilir ve bundan kaynaklı hem maddi hem manevi zarar görebilir. Girişimci bu riskleri göz önüne alarak ona göre adım atan kişidir. Girişimci olan kişinin karşılaşacağı durumlardan biri de belirsizliktir. Zaten ortada bir yenilik olacaksa bunun belirsizlikle gelmesi kaçınılmazdır. Girişimci olan kişi çok yönlü düşünme yetisine sahip, ikna kabiliyeti olan, hayal gücü oldukça geniş, çalışma konusunda azimli ve kararlı olan kişidir. Girişimcilik yapabilecek kişi o girişim üzerindeki potansiyeli fark edip eldeki tüm imkanlarla o girişimi harekete geçirmek için seferber olur, çünkü o girişimin tutacağına en başından beri inanır.

Göz Atabilirsiniz;

Girişimcilik

Gelişmiş ülkeler incelendiğinde bu ülkelerdeki Girişimci sayısının ciddi derece çok olduğu görülür. İnsanlar bir şey denemekten üretmekten çekinmezler. Bir girişim bir diğerini takip eder ve bu da ülkeyi daha gelişmiş bir hale getirir. Ülkemizde bu konuda oldukça elverişlidir. Eski adıyla “Ne Alırsan 1 milyon” cular bu konuda çığır açmış ve ciddi paralar kazanmıştır.

Göz atabilirsiniz: Girişimci Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Son zamanlarda onedio sitesi de ciddi internet girişimlerinden biri olarak önce çıkmaktadır. Ne alırsan 1 milyon’cular esasısında olmayan bir fikir değilken bu isimle sanki farklı bir şey sunuluyormuş gibi ortaya çıkmış ve insanlar tarafından fazlaca beğenilmiştir. Aynı şekilde onedio web sitesi yurt dışında aktif olarak yayın yapan buzzfeeed sitesinden uyarlanmış ve şu anda ciddi rakamlara ulaşmıştır. Girişimcilik sadece dükkan açmaktan ibaret değildir. Girişim bir web sitesi açmakta olabilir, başka bir projede olabilir.

Girişimcilik deyince kimi insanların aklına çok ütobik, ulaşılmaz şeyler gelmektedir, ancak girişimcilik o kadar da ütobik bir şey değildir. Yani hava ısındığı zaman pazarda su satan çocuk da bir girişimcidir. Burada temel olan şey duruma göre ihtiyacı karşılayabilmek. Bu açıdan fikirlerinizin arkasında durmalı ve bu konuda başarı için gereken her şeyi yaptığınızdan emin olmalısınız. Coca Cola girişimi bile ilk başlarında zarar etmiştir ve şimdi dünya devlerinden biridir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

Güncelleme: 23.08.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz