Kredi ve Para

Girişimci kime denir?

Girişimci kime denir?

Bir çok insan risk alarak, kendi işini kurmak ister ve bu isteğini hayata geçiren kişiye girişimci dendiği düşünülür. Girişimcinin tanımı bu kadar basit değildir. Çünkü bir girişimci olabilmek için illa iş kurmanız gerekmez. Gişimcinin tanımı ise; yaptığı işi sahiplenerek, gerektiğinde risk alabilen ve büyük çaplı düşünen kişidir. En genel tanımı bu olmakla birlikte, girişimci sıfatına sahip olabilmek için gereken bazı şartlar vardır. Bu şartları gerek kişinin iş ortamı gerekse özel hayatı şekillendirmektedir.

Girişimci Olabilmek İçin Gereken Şartlar;

Cesur olmalıdır. Cesaret, her önünüze gelen işi yapmaya çalışmak değil, doğru yerde ve zamanda risk almaktır. Girişimci bir kişi risk almasını beceremezse, girişimci ünvanını hak etmiyor demektir.

Yardım almayı bilmelidir. Girişimci kişi, her işi kendi başına yapmaya çalışmaz. Herkesin uzman olduğu bir konu vardır ve yapılması gereken işin doğrultusunda uzman kişilerden yardım almayı bilen kişidir girişimci.

Lider olmayı bilmelidir. Girişimci takım çalışmasının nasıl yapıldığını bilmelidir.(Takım çalışması ve liderlik iç içe konular olduğu için aynı başlıkta ele aldık) Grup içersinde doğru iş dağıtımı çok önemlidir. Gerçek bir lider bu işin üstesinden hemen gelir. Girişimciler ile bir sonraki madede anlatacağımız gibi vizyon sahibi kişiler olduğu için, kimin hangi işte daha iyi olduğunu rahatlıkla anlayabilmektedir.

Vizyon sahibi olmalıdır. Bahsetmiş olduğumuz şartlardan en önemlisi budur. Çünkü girişimci işlerini günü kurtarmak için değil, ileride daha iyi bir konuma gelmek için yapar. Bundan dolayı vizyon sahibi biri olmalıdır ve ileriye yönelik olayları tahmin edebilmelidir.

Geçmişi bilmeli ve gündemi takip edebilmelidir. Gelecek konusunda tahminde bulunabilmek için, önce geçmişi bilmeli ve gündemi doğru şekilde takip etmemiz gerekir. Bu koşulda bir gişimci geçmişte yaşanmış olayları bilmeli ve gündemi doğru şekilde takip ederek, gelecek hakkında tahminlerde bulunabilmelidir.

Maalesef ki günümüzde bir girişimci olmak, sermayeniz olmadığı taktirde, gereksiz bir yetenek olarak görülüyor. Globalleşen dünyada, gelişen piyasa ortamı ve artan işsiz sayısı ile şirketler sadece ne kadar ucuza eleman çalıştırabilirim derdinde.

Tam rekabet piyasası diye adlandırılsa da monopolleşen bir bir piyasa ile karşı karşıyayız. Eskiden üretimde olan kalite ve emeğe saygının yerini günümüzde hızlı ve kalitesiz üretim almıştır. Özel şirketlerin çoğu kâr etme çabasında olduğu için emeğe saygı kalmamıştır. Ama bu durum tek taraflı bir sorun değildir. İş bulma konusunda halk tabiri ile kör ve dilsiz olan toplum, haklarını savunmak yerine susarak iş verenleri bu konuma getirmiştir.

Yazımının üst kısmında girişimci olmak için gereken şartları sıraladık. Bunlar içerisinde bir tanesinden bahsetmedik. Bu şart; bilinçli olmaktır. Bu şartı yukarıda bahsetmememizin nedeni, sadece girişimci olmak için değil, hem üretici hem tüketici olmak için gereken bir koşul olmasıdır.

Dipnot: Kör ve dilsiz olmak; olaylar karşısında, doğruyu görüp hiçbir şey yapmamaktır. Yani susmak ve göz ardı etmektir. Neyi nasıl yaptığını bilen ve yaptıklarının sonucunu tahmşn eden veya gören kişiye biliçli kişi denir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.