Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar?

genel saglik sigortasi tutari
genel saglik sigortasi odenmezse ne olur

Genel sağlık sigortası primleri 2019 yılında da sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanmak isteyen vatandaşları yakından ilgilendirmektedir. Zorunlu Genel Sağlık Sigortası prim tutarı, 2019 yılının Ocak ayından itibaren artış göstererek 76 TL’ye yükselmiştir. Sigortası bulunmayan kişilerin ücretsiz bir şekilde devletin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için dışarıdan ödemesi gereken bu primler, belirli maddi durumun altında olan kişiler tarafından zorunluluktan çıkarılmıştır. Ancak vatandaşların Genel Sağlık Sigortası prim borcunu ödeme durumu olmadığını ispat etmek için gelir testi yaptırmak durumundadır.

Geliri net asgari ücretin üçte birinden az olan vatandaşlar, yeşil kart kapsamına alındıkları için primleri tescil edilmektedir. Bununla birlikte GSS primlerini ödemeden sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanmak için gelir testinin yaptırılması gerekmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olamayan kişilerin hane halkı olarak ortalama gelir tutarının net asgari ücretin üçte birinden az olması durumunda, hak sahiplerinin herhangi bir GSS prim ödemesinde bulunması gerekmemektedir.

Ayrıca genel sağlık sigortası nedir? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Primleri Ödenmezse Ne Olur?

Genel sağlık sigortası prim ödemeleri, herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayan vatandaşların, devlet tarafından belirli bir ücret karşılığı ya da ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda herhangi bir sosyal güvenceniz bulunmuyorsa, yani sigortalı olarak bir işte çalışmıyorsanız genel sağlık sigorta kapsamına geçmeniz gerekmektedir.

Genel sağlık sigorta kapsamında ilgili kuruma ödenmesi gereken aylık GSS priminin tutarı, kişinin gelir durumuna göre değişiklik göstermektedir. Genel sağlık sigorta primlerini ödeme gücünüzün olmadığını ispat etmeniz durumunda bu primleri ödemeden sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Söz konusu primleri ödeme gücünüzün olmadığını ispat etmek için gelir testi yaptırmanız şarttır. Gelir tesit sonucuna göre hane halkı ortalama geliriniz, net asgari ücretin üçte birinden az ise prim ödemeden yeşil kart sahibi olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsini.z Ancak gelir testi sonucuna göre hane halkı toplam geliriniz, net asgari ücretin 3’te 1’inden fazla ise genel sağlık sigortası kapsamına geçerek Genel Sağlık Sigortası G1 prim ödemelerini yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeleri yapmamanız durumunda sağlık hizmetlerinden yararlanırken ücret ödemeniz gerekir. Örneğin devlet hastanesinin aciline gitseniz bile doktor muayene ücreti ile serum, iğne gibi tıbbi tedavi masraflarının ücretlerini ödemek zorunda kalırsınız.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: GSS Primi Ne Kadar?

Gelir Testi Nedir, Nasıl Yaptırılır?

Gelir testi uygulaması, adından da anlaşılacağı üzere genel sağlık sigorta kapsamında olmayan vatandaşların ve aile bireylerinin gelirlerinin tespit edilebilmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu sayede vatandaşların gelir testi sonuçlarına göre vatandaşlar, genel sağlık sigorta primlerini ödeme zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. Gelir testi yaptırma imkanı bulunan kişiler şunlardan oluşmaktadır:

 • Herhangi sigortalı bir işte çalışmayan,
 • İşyeri sahibi olmayan,
 • 65 yaş, harp ya da vazife malullüğü aylığı almayan,
 • İşsizlik ödeneği almayan
 • Herhangi bir geliri bulunmayan

Gelir testi Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun hizmetleri arasında yer alan genel sağlık sigorta ve sağlık hizmetleri ile doğrudan bağlantılıdır. Gelir testi başvuruları, kişinin ikamet adresinin bağlı olduğu il ya da ilçedeki vali veya kaymakamlık bünyesinde hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurularak yapılmaktadır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: SGK Gelir Testi Kimler Yaptırmalı? GSS Ücretleri ?

GSS Gelir Testi Başvurusunda Dikkate Alınan Unsurlar

Gelir testi başvurusunda önemli unsurlar,  prim ödemelerinden muaf tutulmak isteyen ve başvuruda bulunan kişinin gelir tespitinde önemli bir yere sahiptir. Bunlar genel sağlık sigortası gelir testi başvurusunda:

 • Ailenin aylık geliri,
 • Ailenin kendi evinde veya kira ödemeden bir başkasının oturuyorsa, evin rayiç bedelinin 240’ta biri,
 • Ailenin oturmadığı ve kiraya verdiği başka konutu varsa kira bedeli,
 • Dükkanlar için rayiç bedelini 240’ta biri,
 • Arazi ve tarlaların rayiç bedelinin 240’ta biri,
 • Binek otomobilin rayiç bedelinin 120’de biri,
 • Bankadaki mevduat hesapları için aylık faiz getirisinin iki katı tutar,
 • Tüm gelirlerin aylık ortalaması olarak belirlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz