Genç Girişimci Destek Kredisi Nedir?

Genç girişimci destek kredisi, kendi iş yerini kurmak isteyen kişilerin, mezun oldukları bölümle ilgili ya da ilgilendikleri alanla ilgili destek kredisi alması anlamına gelir. Bu kredi devlet tarafından KOSGEB aracılığı ile verildiği gibi Halkbank aracılığı ile de sunulmaktadır. Bu kredinin verilmesindeki amaç, genç girişimcilerin kendi iş yerlerini kurması ve sektörlerin canlandırılmasıdır. Ancak bu krediyi alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir.

Genç Girişimci Destek Kredisi

Genç Girişimci Destek Kredisi Nasıl Alınır

Destek kredisini alabilmek için KOSGEB ve Halkbank tarafından farklı şartlar istenmektedir. Bu şartları yerine getirdiğinizde kredi için başvuru yapabilir ve kredinizi alabilirsiniz. Halkbank aracılığı ile bu krediyi alabilmek için kurmak istediğiniz iş yeri ile ilgili bir diplomanızın olması, eğitim aldığınız alanda iş tecrübenizin olmaması yani yeni mezun olmanız ve 30 yaşını aşmamış olmanız gerekmektedir. Sigorta borcunuz da bulunmuyorsa bu krediye başvuru yapabilir ve 1 yıl geri ödemesiz, 36 ay vadeli olarak 50.000 TL limiti bulunan destek kredinizi alabilirsiniz.

Genç Girişimci Destek Kredisi Şartları

Devletin sunmuş olduğu genç girişimci destek kredisi için şartlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini almış olmanız gerekir. Bu eğitime başvuru yapmanız ve size sorulan testlere doğru yanıt vererek başarılı olmanız gerekir.
  • Kursu başarı ile tamamlamanız ve kurs sonunda yapılan sınavdan geçer not almanız halinde Uygulamalı Girişimcilik Belgesini almaya hak kazanırsınız. Devletin genç girişimciler için sunmuş olduğu krediden yararlanabilmeniz için mutlaka bu belgeye sahip olmanız gerekmektedir.
  • Belgenizi aldıktan sonra, eğitimini aldığınız gibi bir iş planı oluşturmanız gerekir. Bu iş planı, açacağınız iş yerinin faaliyet konusu, masrafları, amaçları gibi bilgileri içerir. İş planınız KOSGEB tarafından onay aldıktan sonra ise KOSGEB’in platformuna kayıt olmanız ve burada bulunan başvuru formunu doldurmanız gerekir.
  • Formun çıktısını aldıktan sonra da KOSGEB’den 50.000 TL’ye kadar kredinizi kullanmaya hak kazanabilirsiniz. Bu kredi tutarı yıllara göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bazı dönemlerde, verilen destek kredisi tutarlarında artış da görülür. Devletten Genç Girişimcilere Destek Kredisi ile birlikte kuruluş giderleri, üniversite mezunu olan ve iki kişiye kadar çalışanın bir yıl boyunca maaşının ya da sigortasının ödenmesi gibi pek çok alanda da devlet desteğinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir